Bibaleze.si

kako prepoznati

Zdrav otrok
10. 10. 2023 05.00

Ne prezrite jih: Znaki, ki kažejo, da je otrokova imunost oslabljena

Hladnejša polovica leta s seboj prinaša tudi različna virusna obolenja, gripo in prehlad. Če je imunski sistem otroka oslabljen, je dovzeten za prenos okužb in s tem je tudi pogosto bolan. Kako prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema pri otroku in kako ukrepati?

Prosti čas
02. 10. 2023 05.00

Jesensko vrtnarjenje z otroki: sajenje rož, spravilo zelenjave, priprava vrta

Jesen je čudovito obdobje, ko se narava počasi odpravlja na počitek, hkrati pa odlična priložnost, da otroke vključite v zunanje aktivnosti in vrtnarjenje. Kaj vse lahko skupaj z otroki počnete na vrtu, preverite v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
27. 09. 2023 05.00

Zato je dobro, da so otroci včasih sebični

Otroke bi morali vzgajati s čutom za druge in empatijo. A tudi kanček sebičnosti prav nič ne škoduje. Zakaj? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zanositev
20. 09. 2023 05.00

Prepoznajte prve simptome nosečnosti

Veste, kateri so zgodnji nosečniški znaki? Bi jih znali prepoznati? Preverite.

Zdrav otrok
15. 09. 2023 05.00

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom

Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

Družina in odnosi
04. 09. 2023 05.00

Nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo

Odnos med materjo in hčerko velja za enega najbolj kompleksnih in izjemno globokih. Lahko predstavlja vir neverjetne topline in radosti ali pa težke stiske in konfliktov. V nadaljevanju sledijo vse tiste nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo, ki imajo pomemben vpliv tudi v odraslem življenju.

Vzgoja in vrtec
16. 08. 2023 05.00

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka

Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Malček
07. 08. 2023 09.10

Kako se z otrokom pogovoriti o naravni nesreči?

Naravne nesreče so sestavni del našega življenja, vendar se pogosto zgodi, da se z otroki o teh dogodkih ne pogovarjamo dovolj. Razumevanje naravnih nesreč je ključno za varnost in pripravljenost, zato je pomembno, da se s svojimi otroki pogovarjate o tem, kaj so naravne nesreče, kako se nanje pripraviti in kako se v primeru nesreče zaščititi.

Razvoj otroka
27. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?

Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Očkov kotiček
24. 07. 2023 05.00

Znani slovenski igralec razkril življenjski nasvet za mlade očete

Aleš Valič je mož in oče hčerki ter sinu, na poklicnem področju pa ga poznamo kot igralca, režiserja in profesorja, gledali smo ga lahko tudi v priljubljenih slovenskih nanizankah. Povprašali smo ga, v kateri vlogi najbolj uživa, zaupal pa nam je tudi življenjski nasvet za vse mlade očete.

Družina in odnosi
24. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi dobre odnose v mešani družini?

Mešane družine so v današnji družbi vse bolj pogoste. Nastanejo, ko se starši z otroki iz prejšnjih zvez združijo in ustvarijo novo, ljubeče gospodinjstvo. Preberite bistvene nasvete o tem, kako skrbeti za dobre odnose, spodbujati učinkovito komunikacijo in usklajevanje v mešani družini.

Za mami
18. 07. 2023 05.00

Zakaj kot mama konstantno čutim krivdo?

Vsaka mama se kdaj srečuje z občutkom, da ni dovolj dobra. Morda vas skrbi, da ne namenjate dovolj časa ali pozornosti otroku, da niste dovolj sproščeni v vlogi mame ali pa da ste prestrogi. Morda vam je žal, ker vas je službena odgovornost odvrnila od pomembnega dogodka za otroka. Občutek mamine krivde se lahko začne že v trenutku, ko se odločite za nosečnost, in traja vse življenje. Kako se soočati s tovrstnimi občutki?

Fit in zdravje
06. 07. 2023 05.00

Mamino duševno zdravje je pomembnejše kot kdaj koli prej

Materinstvo je izjemno obdobje, polno ljubezni in nežnosti, na drugi strani pa tudi izzivov in velikih sprememb. V vsem tem čustvenem vrtiljaku po porodu mati zlahka pozabi nase in se hitro znajde pod prevelikim pritiskom, ki ima posledice na duševno zdravje. Kako prepoznati tovrstne izzive in jih reševati? V tokratnem prispevku.

Zdrav otrok
04. 07. 2023 05.00

Kaj je prav, naj imajo otroci kopalke ali ne?

Poletne počitnice so tu, z njimi pa tudi želja po vodni osvežitvi. Še posebej malčki se veselijo vodnih vragolij in veselega čofotanja v morski gladini ali na bazenu. Pri tem pa se poraja vprašanje, ali je primerno, da so med kopanjem nagi, ali je prav, da jim nadenemo kopalke?

Vzgoja in vrtec
13. 06. 2023 07.44

Tako boste vzgojili empatičnega otroka

Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Prehrana
31. 05. 2023 08.08

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka

Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Zdrav otrok
30. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati in zdraviti koprivnico pri otroku?

Ima vaš otrok srbeče, rdeče izboklinice na koži? Lahko, da gre za koprivnico. Preverite simptome in znake bolezni ter kako poteka zdravljenje.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Vzgoja in vrtec
22. 05. 2023 05.00

'Tako me je sram, da bi se najraje pokrila z odejo in postala nevidna!'

Sram se pri otroku pojavi v drugem letu starosti in otroku določa meje varnega doživljanja sebe ter zagotavlja samovrednotenje in občutek pripadnosti. Kadar pa strupeni sram deluje v korist staršev in ne otroka, povzroči občutek razvrednotenja.

Intervju
22. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'

'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
17. 04. 2023 05.00

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?

Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Vzgoja in vrtec
13. 04. 2023 05.00

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru

Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Vzgoja in vrtec
05. 04. 2023 05.00

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami

Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
02. 04. 2023 05.00

8 korakov, s katerimi otroka učimo sprejemati svoje napake

Velik in pomemben del odraščanja otrok predstavljajo tudi napake, spodrsljaji, padci in neuspehi, ki jih doživljajo tako v odnosih z drugimi kot tudi pri šolskih zahtevah. Kako se bodo znali soočati z njimi, pa je močno odvisno tudi od staršev. Ste med starši, ki otroka pozitivno spodbujajo in učijo, da so tudi napake del življenja, onimi, ki grajajo in kaznujejo, ali tistimi, ki želijo otroka zaščititi pred vsemi neprijetnimi izkušnjami odraščanja?

Vzgoja in vrtec
14. 02. 2023 05.00

Zaskrbljena mama: 'Včasih se mi zdi, da mi hči marsikaj skriva'

Vsak starš si želi s svojim otrokom ustvariti pristno bližino, ki med drugim vključuje tudi prostor za izražanje vseh tegob, skrbi in težav. A vsi vemo, da to ni vedno lahko; včasih je pravi izziv ugotoviti, kaj se z otrokom dogaja, s čim se sooča. Nekateri otroci so namreč precej zadržani in svoje misli ter občutke ohranjajo zase, včasih pa pridejo samo obdobja, v katerih se zdi, da se zaprejo in ne dovolijo nikomur v svoj svet. Kako torej oblikovati varno bližino za zaupanje, ranljivost in povezanost?

Za mami
23. 01. 2023 08.39

'Večkrat se zalotim, da izbruhnem že za najmanjše stvari'

Razdražljivost je nekaj, kar občasno ob povečanem stresu doživljamo vsi, a le v določenem obsegu in kratek čas. Lahko pa postane del našega vsakdanjika in izrazito vpliva na čustveno ozračje, pa tudi odnose v družini. V nadaljevanju preverite, na kaj moramo biti pozorni in kako se z razdražljivostjo najučinkoviteje spoprijeti.

Družina in odnosi
12. 01. 2023 05.00

Kako ozdraviti ranjenega notranjega otroka

Delo z notranjim otrokom, imenovano tudi zdravljenje notranjega otroka, je način za reševanje naših nezadovoljenih potreb in celjenje ran navezanosti. Gre za notranje delo, pri katerem gremo globoko vase, da bi raziskovali občutke in tiste dele nas samih, ki so jih drugi morda spregledali, zavrnili ali označili za neprimerne. Na ta način preprečimo, da bi neprijetne izkušnje prenašali na naslednje generacije.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052