kako odgovoriti

Obdobje 'zakaj, zakaj, zakaj' vprašanj pri otroku
Vsak otrok pride enkrat do obdobja, ko se pojavi radovednost in pogostokrat zastavlja vprašanja, da bi prišel do želenih odgovorov. Najpogostejše izmed vprašanj pa je tisto večno 'zakaj?', ki se zelo rado ponavlja. Ampak če po ta odgovor otrok ne bo prišel k nam, h komu pa bo? Otroci nam namreč zaupajo in prav je tako.

MaMaMija: 'Tako drugačno je moje življenje, odkar sem mamica'
Kot mamica spoštujem in končno razumem pomen tišine. Cenim, če lahko (sede) spijem vročo kavo in če se oprham brez predrznih vdorov v kopalnico z "nujnimi" vprašanji. Blazno vesela sem, če lahko v kosu in brez prekinitev preberem pet (kratkih) stavkov v knjigi in prespana noč mi pomeni vsaj pet ur neprekinjenega spanca. A že zdaj vem, da si bom nekoč nostalgično močno, močno želela, da bi me nekdo znova tisočkrat na sekundo poklical mami.

'Otrok bo stvari zagotovo izvedel, pomembno pa je, kako jih izve'
V vsaki družini pride čas, ko se otroci naenkrat znajdejo v obdobju, ki prinese tudi vprašanja o spolnosti in temah, ob katerih marsikateremu staršu postane nerodno. Čeprav bi mnogi starši veliko raje vsa vprašanja, ki spremljajo odraščanje, prepustili šolskemu sistemu, pa sta ravno mama in oče najpomembnejši osebi za tovrstne, še kako pomembne pogovore.

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo
Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

3 knjige, ki jih mora prebrati vsaka nosečka
Obdobje nosečnosti je idealen čas, ko lahko v roke vzamemo knjigo in v miru preberemo njeno vsebino. Hkrati se takrat v nas poraja tisoč in eno vprašanje v zvezi z nosečnostjo in materinstvom, zato je dobro, če za branje izberemo primerne vsebine, ki bodo pomagale odgovoriti na naša vprašanja, dvome in razmišljanja. Za vas smo pripravili nekaj odličnih knjižnih predlogov, ki se jim lahko posvetite v obdobju nosečnosti.

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Ideje za preživljanje prostega časa z otroki
Naš planet je prava čudežna krogla naravnih danosti in neverjetnih živih bitij, ki jih z velikim zanimanjem in veseljem spoznavajo tudi otroci. Ti so še posebej navdušeni nad razgibanim gozdnim svetom, vesoljem in vulkani, pa nad domačimi živalmi, divjimi zvermi in tudi že izumrlimi dinozavri ... Zato je zelo pomembno, da jih na različne načine spodbujamo k aktivnostim, skozi katere bogatijo svoje znanje o tem čudovitem svetu, hkrati pa jih naučimo spoštljivega odnosa do narave in živali.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Najstniki in spolnost: Kaj morate vedeti?
Prav gotovo se še dobro spomnite svoje prve izkušnje v spolnosti. In še bolj gotovo je to, da o tem niste spregovorili s svojimi starši. Menite, da vam bodo vaši otroci zaupali o tem? Verjetno upate, da bodo. Najverjetneje pa se to ne bo zgodilo. Pa vendar morate biti kot starši dobro osveščeni in pripravljeni tudi na pogovor o tej temi.

Marjetka Vovk: 'S tremi fanti je družinska dinamika prav posebna'
Raay in Marjetka Vovk sta slovenski glasbeni pop duo, ki ustvarjata pod imenom Maraaya. Skupaj pa nista ustvarila le čudovite glasbe, ki slovensko glasbeno sceno navdihuje že leta, temveč imata tudi prekrasno družino, v kateri sta se jima rodila dva fanta, danes deset in osem let stara Vid in Oskar. Z uspešno in simpatično slovensko pevko in članico žirantske četverice šova Slovenija ima talent smo poklepetali o materinstvu ter pesmi, ki sta jo navdahnila sinova in družini.

Sramežljivost ali selektivni mutizem?
Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Kako govoriti z otrokom o smrti nerojenega bratca ali sestrice?
Ko umre bratec ali sestrica, ne vemo najbolje, kako naj otroku predstavimo situacijo: naj mu to sploh povemo, kako začeti, ali je bolje, da molčimo, ga »izpustimo« iz procesa žalovanja, ga prikrajšamo za trpljenje … Poraja se kup vprašanj in le malo odgovorov. V nas ostaja zmeda. Dvom. Že sami smo polni bolečine in v procesu žalovanja. Kako naj o tej strašni novici govorim z otrokom?

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'
Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

Marko Juhant: 'Za denar velja enaka vaja kot za metlo. Dajte ga otroku v roke!'
Po besedah Marka Juhanta za ravnanje z denarjem velja enaka vaja kot za metlo: "Če hočemo, da bo otrok metlo obvladal tudi praktično, ne pa le 'vedel', kako se pometa, jo moramo otrokom dati v roke." Podal je tudi konkreten primer, kako otroka naučiti pametno ravnati z denarjem, da dobiobčutek za denar. Preverite!

9 tipov mater, ki jih najdemo na družbenih omrežjih
Vsi poznamo različne forume in skupine na družbenih omrežjih za nosečnice, novopečene matere in starše. Namenjene so predvsem medsebojni podpori, izmenjavi izkušenj in mnenj. Če ste tudi sami del katere od njih, potem ste najbrž že opazili, da jih sestavljajo različni tipi uporabnic, s katerimi lahko vzpostavimo neverjetno povezanost ali pa ravno obratno.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

7 načel naravne vzgoje
Povezovanje in gradnja odnosa med otrokom in staršem sta po principu naravne vzgoje ključnega pomena za zdrav razvoj in vzgojo otroka. Otroci se rodijo nezreli in naklonjeni impulzom ter nagonom, zato je na starših, da jih primerno vzgojijo in usmerjajo.

'Odhod na Fuerteventuro je bila najboljša odločitev'
Lina Doler, pozitivna, nasmejana, topla oseba s prav tako pozitivno, s soncem obdano energijo – hči, žena, uspešna poslovna ženska in krasna mati – je z nami delila izkušnjo družinskega potovanja na Kanarske otoke. Sredi vse te zmešnjave, ukrepov in zimskih temperatur so se namreč odločili za pobeg 'na lepše'.

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?
Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

'Mami, imaš službo raje od naju z bratcem?
Imajo matere, ki se po porodu vrnejo na delo, svoje otroke manj rade kot tiste, ki ostanejo doma? Prav gotovo ste se kot zaposlena in uspešna mati kdaj soočili s tovrstnimi očitki okolice. Kaj pa, kadar vas po tem vpraša lasten otrok?

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"
Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."

Poučna življenjska zgodba: Boj med dvema bratoma
Predstavljamo vam življenjsko zgodbo orisano v nekaj likih, ki vam bodo morda pomagali razumeti odnose med bratoma z drugega zornega kota. Spori, nesoglasja in napetosti med brati nam namreč večkrat niso razumljivi in včasih je potrebna pomoč odrasle osebe, da bi se strasti nekoliko umirile.

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Kako ukrepati, če se otrok polije z vročim napitkom?
Živemu človeku se vse zgodi. Še posebej pri otrocih, je kljub previdnosti in pozornosti ter skrbi, ki mu jih neprestano namenjamo, dovolj le trenutek, ko se obrnete stran, da se zgodi kaj nepredvidljivega in za starša nepredstavljivega. Tudi nam se je.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Prerez presredka pri slovenskih porodnicah
Preverili smo, kako pogosto jo izvedejo v naših porodnišnicah in zakaj je sploh potrebna. Navajamo tudi izkušnje žensk, ki so rodile enkrat, ali dvakrat, ali trikrat in so imele prerez presredka.