Bibaleze.si

kako brati

Vzgoja in vrtec
21. 12. 2023 05.00

Kaj storiti, ko pride do ljubosumja na brata ali sestro?

Čeprav je normalno, da so otroci nekoliko ljubosumni drug na drugega, obstaja nekaj trikov, s katerimi lahko to situacijo med svojimi malimi uporniki obvladate.

Prehrana v nosečnosti
08. 11. 2023 05.00

Tako preveč sladkorja v nosečnosti vpliva na vašega otroka

Če v nosečnosti uživate pretirane količine sladkorja, lahko škodite kognitivnemu razvoju svojega otroka, je pokazala nova študija univerze Harvard. Enako škodljivo je lahko tudi, če otrok uživa pretirane količine sladkorja v svojem zgodnjem otroštvu. Dajte pa mu sadje, saj so znanstveniki ugotovili, da ta celo spodbuja kognitivni razvoj.

Novice
07. 11. 2023 05.00

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame

Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Družina in odnosi
16. 10. 2023 05.00

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?

Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Vzgoja in vrtec
12. 10. 2023 05.00

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?

Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Vzgoja in vrtec
08. 10. 2023 05.00

5 slikanic, ki jih morate prebrati otroku še to jesen

Ste vedeli da bralna pismenost v Sloveniji z vsakim letom upada? Zato je zelo pomembno, da otroka že od malega navajate na knjige in branje in mu postavljate dober zgled. To je lahko vaš poseben ritual pred spanjem in eden izmed načinov za spodbujanje otroka k pogovoru. Za vas smo pripravili nekaj predlogov za super otroške slikanice, ki jih lahko uvrstite na svoj jesenski bralni seznam.

Trači
12. 09. 2023 05.00

Zvezdnika naznanjata srečno novico: Prihaja peti otrok!

Zvezdnica Jessa Seewald in njen mož Ben Sewald sta razveselila svoje oboževalce s sporočilom, da pričakujeta petega otroka. Novico sta delila preko Instagramove zgodbe in YouTube kanala, v videoposnetku pa sta izrazila veselje ob tej pozitivni nosečnosti, ki sledi lanski tragični izgubi otroka.

Družinsko življenje
21. 06. 2023 05.00

Življenjski nasveti za vse bodoče babice

Ženska ima lahko v življenju več pomembnih vlog. Je hčerka, sestra, prijateljica, mati, soproga, partnerica, učiteljica, prodajalka ... med vsemi temi vlogami pa je prav tako pomembna tudi vloga babice. Kaj bi morale ženske vedeti, preden dobijo vnuke?

Novice
13. 06. 2023 13.55

Znano igralko pretresla resnica o mamini smrti

Ameriška igralka, pisateljica in aktivistka Jane Fonda je svojo mamo izgubila, ko je bila stara komaj 12 let. Tragično novico ji je sporočil oče, ki je kot razlog smrti navedel srčno kap. Mlada Jane v njegove besede ni dvomila, dokler v roke ni prejela določene filmske revije ...

Prosti čas
02. 06. 2023 05.00

5 načinov, kako otroke spodbuditi k igri na prostem

Za otroke je pomembno, da gredo ven in se igrajo na prostem, vendar jih je včasih za to težko motivirati. Preizkusite teh pet zabavnih in ustvarjalnih dejavnosti, s katerimi jih boste lažje navdušili za igro na prostem!

Prehrana
03. 05. 2023 05.00

Tako bodo otroci razvili zdrav odnos do hrane

Starši smo pogosto preveč zaščitniški do svojih otrok, s tem pa jih prikrajšamo za marsikatero veščino, ki bi se je lahko priučili že v zgodnjih letih. Ena takih je denimo kuhanje. Ne vemo točno, kdaj je pravi čas, da jih spustimo med ponve in lonce, zato odlašamo tako dolgo, da jim priprava hrane ni več zanimiva. Kdaj je torej pravi čas, da otroka aktivno vključimo v pripravo hrane?

Vzgoja in vrtec
01. 03. 2023 05.00

To naj bo del večerne rutine z otroki

Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Novice
27. 02. 2023 10.03

Umrl je brat ene najslavnejših pevk na svetu

V 66. letu starosti je umrl Anthony Ciccone, brat svetovno znane in priljubljene glasbene ikone, Madonne. Medtem ko je Madonna živela v razkošju, blišču in slavi, je bil njen brat brezdomec.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Ustvarjamo
04. 10. 2022 05.00

Ustvarjanje otroku pomaga izražati čustva

Pomislite – koliko časa ima vaš otrok na voljo za prosto ustvarjanje, slikanje ali risanje? Preverite tudi, zakaj je pomembno otroku omogočiti čas, ko lahko brezskrbno ustvarja in odmisli vse tegobe tistega dne. Kaj pridobi skozi ustvarjanje in katere veščine razvija? Preverite v spodnjih vrsticah.

Za mami
23. 09. 2022 05.00

Kako uskladiti materinstvo in kariero?

Vloga ženske v moderni dobi dobiva nove razsežnosti. Ženska namreč ni več le žena, gospodinja in mati, temveč je ob vseh teh vlogah tudi predana delavka in intelektualka. Ob vsem tem je usklajevanje poklicne kariere in zahtev družine postalo pravi izziv sodobne ženske. Na kakšen način doseči ravnovesje in biti uspešen na obeh področjih?

5KA
25. 08. 2022 08.19

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo

Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

Vzgoja in vrtec
20. 08. 2022 05.00

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'

Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Šola in splet
13. 05. 2022 04.15

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo

Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Najstniki
02. 04. 2022 04.45

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo

Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Zdrav otrok
28. 02. 2022 10.41

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Malček
11. 02. 2022 08.42

Zato je pisanje dnevnika med otroki priporočljivo

Čeprav se zdi, da je pisanje dnevnika bolj priljubljeno v času pubertete in odraslosti, je lahko zelo koristna metoda tudi v otrokovih zgodnejših letih. Če iščete način, s pomočjo katerega bo otrok treniral veščine pisanja, bralnega razumevanja, izražal občutke, razvijal domišljijo in ustvarjalnost, mu predstavite dnevnik. Uporablja se ga lahko za beleženje hvaležnosti, čustev, sanj, idej, doživetij, načrtov za prihodnost, področij študija ali šolskega dela.

Instagram
02. 02. 2022 08.00

Urejanje otroške sobice po metodi Montessori

V zadnjem času postaja Montessori pedagogika vse bolj aktualna, zato vam predstavljamo nekaj osnovnih idej, po katerih boste lahko opremili otroško sobico v stilu metode Montessori. Otrok bo imel na ta način omogočeno okolje, v katerem bo lahko nadgrajeval svojo motoriko in se svoji starosti primerno razvijal na več različnih področjih.

Vzgoja in vrtec
16. 12. 2021 07.54

Kdaj prvič v kino?

Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Družinsko življenje
10. 11. 2021 08.04

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'

Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

Intervju
02. 11. 2021 08.01

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"

Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Vzgoja in vrtec
20. 10. 2021 08.17

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?

"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Partnerski odnosi
04. 08. 2021 11.26

Blog: Jaz, ti, postelja, akcija!

Hm, hm … bom rekla samo, da me veseli, da so strokovnjaki končno ugotovili in zapisali še z moške perspektive, kar naše – včasih tudi boljše – polovice blazno moti pred, med ali večernim druženjem v postelji.

Očkov kotiček
13. 07. 2021 07.53

Očkovo pismo: 10 stvari, ki sem se jih naučil v prvih 160 dneh starševstva

Novopečeni očetje se na začetku starševstva soočajo z marsikaterim izzivom. "Dojenček se lahko skotali s postelje, prste lahko vtakne v električno vtičnico ali pogoltne kovanec, ki ga je našel v vašem žepu. Vaša naloga pa je, da vse te morebitne nesreče in tragedije preprečite," je zapisal očka v javnem pismu.

Blog
02. 06. 2021 08.25

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo

Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986