Bibaleze.si

kakšne

Prosti čas
06. 02. 2024 03.45

Pri ustvarjanju pustnih mask za otroke bodite pozorni na to

Pust je vesel čas v letu, ki s seboj prinese pustno rajanje in slastne pečene dobrote. Že veste, kaj boste letos pri vas za pusta hrusta?

Razvoj in odnosi
28. 01. 2024 04.15

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?

Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Družina in odnosi
25. 01. 2024 10.13

Medosebni odnosi so tisti, ki nas bodo pripeljali iz krize

V današnjem času se srečujemo z raznoraznimi krizami na vseh področjih družbenega življenja, med katere spadajo tudi odnosi, ki pa so osnova za preživetje, saj smo ljudje bitja odnosov in brez njih ne moremo preživeti. Zato že kot dojenčki potrebujemo odnos, ki mora biti predvsem varen in sočuten. Pomembno je, kako se starš odziva na otroka in vede do njega, saj se tam naučimo in zgradimo konstrukte za prihodnost.

Novice
23. 01. 2024 02.30

Kakšne spremembe lahko pričakujemo z novim šolskim letom?

Že prav kmalu se nam obetajo spremembe v šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. V primeru, da ste starši otrok, ki obiskujejo šolo ali pa jo bodo kmalu obiskovali, vas zagotovo zanima, kaj vse bo po novem drugače. Več o tem v nadaljevanju.

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka

Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Nosečnost
30. 12. 2023 05.00

7 najboljših idej za darilo za nosečnico

Se sprašujete, kaj kupiti nosečnici za novoletno darilo? Za vas smo pripravili nekaj predlogov, nad katerimi bo prav gotovo navdušena.

Za mami
27. 12. 2023 05.00

'Odšla sem na božično noč, ko sem bila pretepena kljub prisotnosti dveh malčkov'

Okoli nas je ogromno tragičnih zgodb, ki jih nikdar ne bomo prepoznali ali spoznali. Za nasmehi, krasnimi fasadami in fotografijami srečnih družin se lahko skriva marsikaj. Svojo zgodbo o peklu, ki se je odvijal v zlati kletki, nam je zaupala 27-letna Ana, ki se ji je uspelo izviti iz okovov in zaživeti polno življenje mlade mamice dveh otrok.

Družina in odnosi
23. 12. 2023 05.00

Pod jezo otroka se mnogokrat skriva želja po ljubezni

Konflikti, upiranje, pretepanje z vrstniki in težave v odnosih, vse to so lahko izzivi, s katerimi se srečujejo starši, ki so pogosto nemočni, saj ne vedo, kako pomagati svojemu otroku pri soočenju z neprijetnimi čustvi, kot je na primer jeza. Petra Strmšek, vzgojiteljica za zgodnjo obravnavo: "Nekje sem prebrala, da otroci, ki najbolj potrebujejo ljubezen, zanjo prosijo na najbolj neljubeč način. Jih zmoremo videti? Naš pogled bo veliko bolj jasen, ko bomo tudi odrasli zmogli uzreti otroka v sebi, ga začutiti in sočutno objeti."

Družinsko življenje
22. 12. 2023 05.00

Napaka, ki jo babice rade ponavljajo

"Ne morem jim dopovedati, da imamo pri hrani svoja pravila," se pritožujejo mamice, ko beseda nanese na stare starše. Verjetno jih je malo takšnih, ki svojih vnučkov ne bi razvajali s sladkimi dobrotami, ko jih obiščejo. Babice in dedki že od nekdaj veljajo za nekakšen sinonim za vse, kar doma ni dovoljeno. S tem seveda ni nič narobe, če gre za majhne in občasne pregrehe, ki ne škodujejo nikomur. Je pa v nekaterih primerih vseeno treba ohraniti določene meje in jih spoštovati.

Dojenček
19. 12. 2023 05.00

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku

Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
12. 12. 2023 05.00

Kaj pa vidva čakata, saj sta že toliko časa skupaj?

Decembrski prazniki so tudi čas družinskih srečanj, kar lahko ženskam, ki se trudijo zanositi, predstavlja veliko čustveno stisko. Pri tem ne gre le za neprestano soočanje z neprijetnimi vprašanji v smislu: Kaj pa vidva čakata?, ampak so ti prazniki za mnoge pare tudi opomnik, da nimajo lastne družine. Če ste pod stresom in ne veste, kako bi ravnali v takšnih primerih, si preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Prosti čas
03. 12. 2023 05.00

5 aktivnosti, s katerimi boste zbližali družino v tem prazničnem času

Ko se temperature spustijo, dnevi pa krajšajo, lahko zabavno preživljanje časa z družino postane pravi izziv. Zaradi stresa usklajevanja dela s šolskimi in izvenšolskimi dejavnostmi vašega otroka ter tako imenovane sezonske depresije je iskanje načinov za zabavo družine lahko naporno. A za vas imamo nekaj odličnih idej.

Za mami
30. 11. 2023 12.33

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'

Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Nega in zdravje
28. 11. 2023 05.00

Kdaj z dojenčkom ven kljub nižjim zunanjim temperaturam?

Nizke temperature niso razlog, da se ne bi odpravili na krajši sprehod, vendar pa pri tem previdnost ni odveč. Za kaj vse je treba poskrbeti? Preverite.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Družina in odnosi
22. 11. 2023 05.00

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve

Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Trači
21. 11. 2023 05.00

Mamico so v šovu znova premagale solze

Matejo zelo verjetno ta teden čaka dvoboj v areni, zato se je odločila za učenje pratike. Učenje pa je v njej vzbudilo spomine, ki so jo spravili v jok.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Trendi
17. 11. 2023 05.00

Če ste podlegli temu starševskemu trendu, je to vse, kar morate vedeti

V zadnjem obdobju lahko prek družbenih omrežij opazujemo trend tako imenovanega 'bež starševstva', ki je v porastu predvsem med mladimi starši. Barvne lestvice, ki vsebujejo vse od odtenka bele kave pa tja do čokoladno rjave, prepletajo otroški svet in moderno starševstvo. Kakšen razlog tiči za tem?

Otroške sobe
03. 11. 2023 05.00

Kakšne so posledice, če ima otrok preveč igrač?

Želja, da bi imeli naši otroci med odraščanjem več kot mi (in da bi stari starši svojim vnukom zagotovili vse, kar jim srce poželi), spodbuja tudi neskončen krog novih igrač. A s tem, ko imamo hišo polno igrač, našim otrokom – pa tudi sebi – ne delamo nobene usluge. Pravzaprav vse več staršev in strokovnjakov verjame, da bi nam bilo vsem bolje, če bi imeli otroci veliko manj igrač, kot je to v navadi. Preverite, zakaj.

Šola in splet
28. 10. 2023 05.00

Govorimo, kako slabi so telefoni za otrokov razvoj, a jih uporabljamo vsi

Zaslonska tehnologija – telefoni, tablice – je s svojimi vsebinami ustvarjena, da nas pritegne in ohrani čim več časa prisotne. Odrasli se pogosto težko odlepimo od zaslona, saj nam naša naprava nenehno ponuja vsebine, ki nas zanimajo in navdušujejo.

Vzgoja in vrtec
26. 10. 2023 05.00

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'

S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Trači
25. 10. 2023 05.00

Mlada mamica ni niti slutila, da se bo zgodilo nekaj takšnega

Tekmovalka resničnostnega šova Kmetija je na polovici sezone že skoraj izgubila voljo za obstanek v šovu, posebno presenečenje pa je poskrbelo za solze sreče in ji vlilo nujno potrebno motivacijo.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Vzgoja in vrtec
19. 10. 2023 05.00

Slikarka Lili: 'Otroku mora biti dolgčas, da se spravi h kreativnosti'

Pravijo, da je razvoj likovnega izražanja v glavnem zapisan v človekovem genetskem zapisu, tam pa je zato, ker je nepogrešljiv pripomoček pri človekovem spoznavnem razvoju. A vendar se poraja vprašanje, ali se umetniški talent rodi z otrokom ali se ga da razvijati in priučiti? Kakšne so prednosti spodbujanja otrokovega umetniškega izražanja in kaj lahko razberemo iz njegovih umetniških del? O vsem tem smo govorili z akademsko slikarko in mentorico slikanja, Lili Hribovšek.

Novice
18. 10. 2023 08.27

Nič več brezplačnega vrtca za drugega otroka?

Te dni se kljub predvolilnim obljubam, da bo vrtec dostopnejši, če ne celo brezplačen za večino slovenskih otrok, šušlja o spremembah, ki za starše ne prinašajo nič dobrega. Minister za izobraževanje Darjo Felda je namreč podal predlog, da bi začasno ukinili brezplačen vrtec za drugega otroka (ob hkratni vključenosti dveh otrok v vrtec), starši pa bi po novem plačevali 30 odstotkov polne cene. Kaj to pomeni v praksi?

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Vzgoja in vrtec
12. 10. 2023 05.00

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?

Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024