kakšna

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

V katerih primerih govorimo o rizični nosečnosti?
Rizična nosečnost je nosečnost, pri kateri je pri materi ali otroku tveganje bolezni ali smrti pred porodom ali po njem večje kot normalno. V primerjavi s preteklimi obdobji je danes rizičnih nosečnosti več, vendar so zaradi napredka medicine obravnavane veliko bolje.

Ima vaš otrok drisko? Ta živila lahko stanje še poslabšajo
Prebavne motnje in driska lahko otroka zelo izčrpajo. Kadar pa otrok z drisko zaužije katero od teh živil, se njegovo stanje lahko še poslabša – črevesje se ne umiri, driska traja dlje, možni so krči in dehidracija. Preverite, za katera živila gre.

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?
Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'
Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Tekmovalka MasterChefa postala mamica
Alja Viryent, oblikovalka čevljev in udeleženka 4. sezone šova MasterChef Slovenija, bo postala mamica. Z njo smo se pogovarjali o tem, kakšna si želi biti v materinski vlogi in ali je o tem že od nekdaj sanjala.

Kaj spakirati v potovalno lekarno?
Ker so malčki nekoliko bolj dovzetni za razna prehladna obolenja in otroške bolezni, ravno tako pa se med igro in navdušenostjo nad novo okolico hitro lahko spotaknejo in padejo, je dobro da s seboj na pot vedno vzamemo mini potovalno lekarno.

Challe Salle iskreno o tem, kakšna je Yvonne v vlogi mame
Priljubljeni slovenski glasbenik Challe Salle in njegova izbranka Yvonne Srdoč nista skrivala želje po lastni družinici in tako tudi sedaj ne skrivata veselja in ponosa, ko sta postala starša čudovitemu sinčku Alexu.

Ideje za igre z malčki na plaži
Prav gotovo vsako leto vsi komaj čakamo letni dopust, ko se lahko z družino odpravimo na lepše in nekaj dni brezskrbno uživamo v družbi drug drugega. Aktivno preživljanje dopusta, smeh, igra in družba najbližjih so tisto, kar nas vse osrečuje. Še posebej otroke. Naredite letošnje poletne počitnice nepozabne.

Tako naj se prehranjujejo najstniki, ki se ukvarjajo s športom
Vrline najstnika, ki se redno ukvarja s športom so predanost, disciplina in pozitiven pristop do treniranja. Poleg redne telesne vadbe, pa ima zdrava in primerna prehrana ključno vlogo pri izboljšanju njegovih zmogljivosti in okrevanju po telovadbi. Kakšna hrana je torej primena za najstniškega športnika?

Zato je pomembno, da si očetje vzamete čas za družino
Vse več časa preživite v službi in obdani z delom ter vse manj z otroki in družino? Kako izstopiti iz začaranega kroga preobremenjenosti in nameniti več prostega časa za najbližje? Za vas imamo nekaj predlogov.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Jure Marolt: 'Zdi se mi, da otroci dajejo smisel mojemu življenju'
Višnja, Zarja in Voranc so trije razigrani otroci družine Marolt. Z njunim očetom, Juretom Maroltom, Instagram očkom, ki svoj pogled na družino javno izpostavlja tudi v svojem blogu pod naslovom Ljubki nesmisel, smo se pogovarjali o družinskem življenju. Zaupal nam je, kaj najraje počne skupaj z otroki, katere vrednote jim želi predati in tudi o tem, da imajo očki slabe dneve in nič ni narobe, če se takrat odmaknejo stran in si vzamejo trenutek zase.

Dilema: S seboj na dopust peljati sinovo dekle?
Najstniška leta so za otroke, pa tudi starše, izjemno zahtevna. Takrat so na preizkušnji naše razumevanje, potrpljenje, pa tudi tista brezpogojna ljubezen, ki smo jo do otroka čutili vsa leta poprej. Mnogokrat se znajdemo pred dilemo, kako ravnati, da bo za vse prav in da bo otrok v teh letih pridobil tudi kakšno novo izkušnjo, vrednote in krepil svojo zrelost. V spodnjih vrsticah navajamo dilemo mame, katere najstnik ne želi iti z družino na dopust, v kolikor ne bo poleg tudi njegovo dekle. Kako pa bi se na njegov ultimat odzvali vi? Več v spodnjih vrsticah.

Kaj spakirati na dopust z otroki?
Naj vam pomanjkljivo spakirana prtljaga ne pokvari letošnjih počitnic. Preverite seznam obveznih pripomočkov za dopust z otroki in se na potovanje odpravite brez stresa.

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?
Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?
Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

Nasveti, kako biti dobra mačeha ali očim
Vstopiti v čevlje mačehe ali očima zna biti zelo zahtevno in čustveno naporno. A bolj kot vse sta pri tem potrebna razumevanje in potrpežljivost, otroku pa morate omogočiti dovolj časa in osebnega prostora, da se bo počutil varnega in ljubljenega.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?
Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Andrej Škufca: 'Če želi, naj pleše, če ne želi, naj ne pleše'
Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo na kratko poklepetali o vzgoji in starševstvu. Kako ga je spremenilo starševstvo, katere vrednote so mu pomembne in ali si želi, da bi tudi sin zajadral v plesne vode? Odgovore je v intervjuju razkril Andrej Škufca.

Najpogostejše napake, ki jih starši delajo pri najstnikih
Lepo je videti, če se starši dobro razumejo z otroki. Vendar pa je še boljše, če v odnosu vladata medsebojno spoštovanje in stabilnost. Kakšne starše torej potrebujejo najstniki?

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice
Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Kako otroku pojasniti Downov sindrom?
Osebe z Downovim sindromom kažejo vrsto posebnosti, ki jih je posamezne mogoče včasih opaziti tudi pri drugih ljudeh, vendar so vse skupaj značilne za sindrom. Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.