joka

Več deset tisoč staršev na FB obžaluje, da imajo otroke
Postati mama ni lahko, priznanje, da se v tej vlogi ne počutite najbolje, pa je še težje.

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Mamico so v šovu znova premagale solze
Matejo zelo verjetno ta teden čaka dvoboj v areni, zato se je odločila za učenje pratike. Učenje pa je v njej vzbudilo spomine, ki so jo spravili v jok.

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame
Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'
Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Starši 'ne spijo' kar šest let po rojstvu otroka
Otrok v prvi vrsti prinese ogromno veselja, hkrati pa staršem močno krati spanec. In to kar šest let po rojstvu!

Psihologi zaskrbljeni zaradi bizarnega TikTok izziva, ki se norčuje iz otrok
Ste že slišali za #eggcrackchallenge?

Tako veste, da gre za 'rastne bolečine'
"Moj sin ponoči pogosto joče, da ga močno bolijo nogice. Pediatrinja mi je razložila, da se to lahko dogaja pri otrocih, ki prehitro rastejo, in da ni z njim nič narobe. Vendar me še vedno skrbi, saj resnično močno joka in so njegove bolečine kar pogoste," je zaskrbljena mamica. Gre za tako imenovane "rastne bolečine" ali bi morali obiskati zdravnika?

5 laži, ki sem jim verjela, ko sem postala mama
Mlade mamice še posebej v današnjem času virtualnih objav svoje življenje mnogokrat prikazujejo kot idilično, čeprav se za štirimi stenami morda odvija pravo kaotično stanje, ki vsebuje veliko stresa, neprespanih noči, joka in kronične utrujenosti. Zato marsikatera mamica misli, da ni dovolj dobra, da ji ne gre od rok in da bi lahko bila boljša. In verjame, da je stanje, v katerem se je znašla njena nova realnost, stalnica. A otrok hitro raste, odrašča in se razvija.

'Mami, kaj se dogaja, zakaj jočeš, kaj je narobe?'
Pri prejšnjem zapisu sem ostala pri konziliju, sestanku z zdravniki, ki so naju predočili z dejstvi. Spomnim se, da sva tisti dan prišla v bolnišnico, polna upanja, zagona in s polnim listom vprašanj. A ko smo se usedli za mizo v neki majhni, majhni sobici in sem videla obraze zdravnikov, je moj zagon počasi začel izginjati.

'Tako me je sram, da bi se najraje pokrila z odejo in postala nevidna!'
Sram se pri otroku pojavi v drugem letu starosti in otroku določa meje varnega doživljanja sebe ter zagotavlja samovrednotenje in občutek pripadnosti. Kadar pa strupeni sram deluje v korist staršev in ne otroka, povzroči občutek razvrednotenja.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Takšen je pravilen razvoj in izrast zobkov pri otroku
Veliko je dejavnikov, ki lahko vplivajo na izraščanje zob pri otroku. Kakšen je pravilen razvoj in izrast zobkov, kdaj lahko pričakujemo, da bo pokukal prvi, in kdaj je zares pozno, če otroku še ni zrasel noben zobek? Odgovore na vprašanja smo poiskali pri Bibini svetovalki Urški Šavli, dr. dent. med.

Otrok je padel na glavo. Kaj je treba storiti?
Kot v počasnem posnetku sem doživljala dogajanje, ko je moj takrat petletni sin padel v znak z meter in pol visoke škarpe. Po padcu je začel močno jokati in iz zadnjega predela glave se mu je vlila kri. Na rano sem mu pritisnila mokro brisačo, usedla sva se v avtomobil in oddrvela na urgenco.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

5 genialnih fraz, zaradi katerih me otroci ubogajo
Včasih starševstvo deluje kot večna bitka, da bi otroci upoštevali naša navodila, želje in napotke, ki delujejo v njihovo dobro. Ampak otroci ne bi bili otroci, če se ne bi vsemu upirali – kosilu na mizi, času za spanje in času za vstajanje ali igro. Vse to lahko privede do razdražljivosti na eni in na drugi strani ter slabe volje. A kako tovrstne prepire ublažiti? Poskusite z naslednjim pristopom.

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo
Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

Kaj je separacijska anksioznost?
Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"
Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

"Ojoj, kar brez nogavičk je vaš dojenček?!"
"Ampak poletje je, zunaj je 30 stopinj Celzija. Jaz sem tudi brez nogavic," sem odgovorila neznani teti, ki se je kar sama razglasila za poklicano "rešiteljico" mojega dojenčka. "Ja, vendar on je DOJENČEK," je poudarila.

Izgorelost mamic zaradi preobremenjenosti na višku
Številne mlade mamice ogroža izgorelost. Še posebej zaradi občutka krivde in težnje k perfekcionizmu. Vsaka bi si želela biti kar se da dobra mama, na drugi strani pa bi si želela vse postoriti sama. Ti dve reči pa preprosto ne gresta skupaj.

Nihanje razpoloženja in izbruhi jeze v nosečnosti
Vsaka ženska sprejme in doživlja obdobje nosečnosti drugače, predvsem pa na svoj način. Za nekatere je to čas, ko si želijo postoriti še 1001 stvar, za druge je to obdobje priložnost, da se ustavijo in posvetijo sebi, tretje želijo v tem času svoje življenje obrniti na glavo. A včasih se zgodi, da bodoča mamica začne v 'blaženem' stanju na enem ali več področjih močno pretiravati, kar povzroči njenim najbližjim nemalo sivih las. Ste že slišali za izraz pregzilla?

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?
Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih
Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.