jeza pri otroku

Zaradi občutka slabe vesti delamo tudi napake
Želimo si biti najboljši starši, a včasih ne zmoremo vsega, kar smo si zadali, saj smo razpeti med tisoč in eno obveznostjo in časom, ki si ga želimo preživeti s svojim otrokom. Slaba vest je tako vedno prisotna, saj se nam zdi, da nikoli ne naredimo dovolj.

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku
Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?
Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

16 simptomov depresije pri najstniku
Depresija pri najstnikih ni tako pogosta kot pri starejših, a kljub temu bodite starši pozorni na določene simptome, ki so značilni za to motnjo zdravja, saj je pomembno, da se jo pravočasno diagnosticira in začne zdraviti.

Zaustavite izpad trme z enim samim vprašanjem
Včasih otrok nepredvidljivo začne jokati, cepetati z nogami, kričati, včasih ima izpad trme zaradi določene stvari, dejanja ... Takrat se starši počutijo nemočni, želijo hitro reagirati ter vse skupaj pravočasno ustaviti, dokler ne pride še večji 'cunami'. Pogosto to ni tako preprosto, toda obstaja čarobno vprašanje, ki reši vse.

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?
Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Zakaj otroka ne smemo fizično kaznovati?
Vzgojne metode so se skozi čas spreminjale in tista vzgojna klofuta že dolgo ni več na seznamu sprejemljivih metod, saj so posledice, ki jih z nasiljem lahko povzročimo otroku, preprosto prehude.

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?
Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''
Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Ko vas otrok zaloti pri seksu ...
Ta 'mala nezgoda' je lahko za otroka travmatična izkušnja s posledicami. Zelo pomembno je, kako se boste odzvali, če vas bo otrok zalotil. Najbolj primerno je, da se z njim takoj pogovorite.

Starševske napake v odnosu do najstnika
Ko otrok pride v najstniška leta, se odnos s starši nekako spremeni, želi si več svobode, veliko mu pomeni družba prijateljev. Kako naj mama in oče še vedno ohranita povezanost z njim, ne da bi ga pri tem dušila? Kako naj mu dasta vedeti, da se tudi zdaj še vedno lahko zanese nanju, ko ju bo potreboval?

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

32-letna Urša po splavu: 'Razjedalo me je vprašanje, kaj pa če sem storila narobe?'
Splav je beseda, ki ima še vedno predznak tabuje. O splavu se ne govori na glas, temveč šepeta. Spontani splav je povezan s sramom. Po zavestnem splavu ne bo čustvenih posledic. Veliko je ugibanj in napačnih prepričanj, a dejstvo je, da samo ženska, ki ga doživi, ve, kako težko je predelati v sebi vsa občutja. Ne glede na to, ali gre za zavestno odločitev za prekinitev nosečnosti, ali za nehoten oz. spontan dogodek, v obeh primerih prinese čustveno breme, ki ga je potrebno predelati in izžalovati.

Zakaj je najstnik vedno jezen?
Za najstnike je značilno, da se zelo hitro brezglavo odzovejo in da se zelo hitro razjezijo, besni so na ves svet okrog sebe. Kaj je pravzaprav vzrok za te izbruhe jeze? Kako naj se na to odzovejo starši?

Kako vzgojiti srečnega in optimističnega otroka?
Velikokrat poslušamo nasvete, kaj vse otroci potrebujejo za srečo, ampak mogoče je pomembnejše vprašanje, katera vzgoja je prava za našega otroka. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj storiti, ko otroka udari drug otrok?
Med sovrstniki seveda pride do sporov, ampak kako naj se starši ali vzgojitelji odzovejo, ko en otrok udari drugega. Kaj naj malčku sporočimo, kako naj se odzove, ko je žrtev, kako naj ustavi nasilneža? Je pravi odgovor, da se na nasilje odgovori z nasiljem? Po nasvet smo se obrnili na zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz.

Vedenje devetletnika
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Tepe mamico, udarja v stol zaradi jeze
Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede
"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

Ločitev
Pozdravljeni, Sem mamica dveh fantkov (4 leta in 2,5 leta). Z možem sva se ločila , zdaj imam novega partnerja. Tudi novi partner ima dva otroka (fant 9 let in punčka 5 let). Skupaj s fantoma sem se p...

Sploh noče pogledati bratca. Video!
Mala Ella ni bila preveč navdušena, ko je spoznala svojega bratca Colemana. Blazno smešno je, ko ga čisto ignorira in trmasto strmi naprej, ne da bi ga sploh pogledala. Poglejte si zabavni video!

Najlepši izleti po Sloveniji
Vsi vemo, da je zelo dobro, da otroci čim več časa preživijo v naravi, toda včasih preprosto zmanjka idej, kam se odpraviti. Da vam med počitnicami ne bo dolgčas, smo zbrali nekaj idej, kam se lahko odpravite. Vse imajo oznako družinam prijazno.

To je čustveno nasilje staršev nad otroki
Odrgnine in rane, ki so posledica fizičnih poškodb, z lahkoto opazimo. A tiste, ki nastanejo zaradi čustvenega nasilja staršev so včasih skorajda nevidne, imajo pa izjemno kvarne posledice na otrokov psihofizični razvoj in odraslost. Katera vedenja spadajo pod čustveno nasilje in kako ga prepoznati, si preberite v spodnjih vrsticah.

Otrok joka. Kaj lahko storimo?
Vsi starši radi vidijo, da je njihov otrok srečen in vedno nasmejan, toda včasih pride tudi do situacije, ko morajo pustiti žalosti, da pride na plan. Nič ni narobe, če jokajo, tudi fantje. Kako jih lahko naučimo, da se soočijo z žalostnimi občutji, nam pojasnjuje zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

To so znaki, da je otrok v stiski in vas potrebuje
Nekatere otroke je pogosto sram, druge malo manj. Od kod izvira to čustvo in kdaj morajo starši nanj reagirati? Česa nikakor v takšni situaciji ne smemo reči, nam pojasnjuje zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

Kako preprečiti ali omiliti ljubosumje med sorojencema?
Starši se pogosto sprašujejo, če opazijo med sorojencema ljubosumne občutke, ali oni sami počnejo nekaj narobe pri vzgoji. Razmišljajo, ali se čutijo mogoče prikrajšano za njihovo ljubezen. Kaj pravzaprav lahko storijo, da preprečijo ali omilijo ljubosumne izpade? Odgovor nam je pomagala poiskati zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

'Mojega otroka je strah. Kaj naj storim?'
Nekateri otroci se bojijo neznancev, drugi teme, sosedovega psa, grmenja ... V določenem obdobju postanejo še bolj nezaupljivi in takrat jih morajo starši razumeti ter jih pomiriti. Kako lahko skupaj z vami premagajo strah, pa nam razloži zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz. Prav tako poudari, da starši ne smejo prenašati strahov na otroke, ker jih le-ti vsrkajo vase kot spužve.