jesti za dva

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

'Čeprav za koga pozno, sem postala mama pravi čas'
MaMaMija piše: "Zase vem, da ne bi imela otroka s komer koli in za vsako ceno. Očeta svojih otrok sem skrbno izbrala in ni mi žal. Ni nama šlo vedno vse kot po maslu, tudi sprla sva se, bile so krize in padci. A padcem so vedno sledili vzponi."

Mama sedmih otrok: 'Kopajo se trikrat na teden'
Constance Hall je avstralska blogerka in mama sedmih otrok, ki se je znašla na udaru kritik, potem ko je v eni od svojih objav priznala, da otroke kopa trikrat na teden, da jim dovoli jesti z rokami in da je v vlogi mame do 19.30, potem je samo ženska, ki potrebuje čas zase.

Pravilna prehrana v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je izjemno pomembna tako za mater kot otroka. Otroku namreč zagotavlja vse potrebne snovi za rast in razvoj, medtem ko za mater predstavlja dobro počutje in zdravje.

'Po porodu si nisem želela obiskov'
Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'
Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Strije? Na kakšen način si lahko pomagate?
Če se boste prepoznali v naslednjih štirih lastnostih in dejavnikih, pomeni, da bodo vaše strije najbrž po porodu precej izrazite. Nanje namreč vplivajo mlajša starost pri zanositvi, indeks telesne teže nad 26, nagla rast teže ali več kot 15 pridobljenih kilogramov v nosečnosti ter večja porodna teža novorojenčka. Na kakšen način si lahko pomagate?

So to miti ali resnice o nosečnosti?
Za obdobje nosečnosti velja kar nekaj pregovorov in mitov, ki jih boste prav gotovo slišali od okolice. Jih upoštevati ali prezreti? Več o tem v spodnjih vrsticah.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja
Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

To so si po porodu želele jesti naše bralke
Že Proust je v knjigi Tujec zapisal, kako poseben učinek imata na človeka vonj in okus. Prav neverjetno je, kako nas lahko ti dve izkušnji vrneta nazaj v določeno obdobje in obudita spomine. Med drugim tudi na obdobje po porodu.

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane
Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

Nosečnice, zaužijete dovolj magnezija?
Magnezij je pomemben za zdravje odraslih in otrok. Otrokom pomaga blažiti motnjo pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnost, pomemben pa je tudi za nosečnice ...

Sem noseča in nimam časa jesti! Kaj zdaj?
Nosečnost je obdobje, ko bodoča mamica še bolj kot sicer začne paziti nase. Toda kaj storiti, če je službena malica dolga pol ure, hrana v menzi ti ne diši, pri roki pa nimaš ne hladilnika, opekača ali štedilnika?

Kaj storiti, če je vaš otrok vedno lačen?
Se vam zdi, da vaš otrok nenehno išče hrano, da je vedno lačen? Predstavljamo vam štiri možne razloge, zakaj je temu tako in kaj lahko storite.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Vam nastajajo strije? Tako jih lahko preprečite oziroma omilite!
Strije doletijo kar 75 odstotkov nosečnic. A lahko jih preprečite ali vsaj omilite. Preverite, kako!

Kaj pomeni zavestno spočetje?
Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Kdaj lahko otroka ogroža nevarna bolezen jeter?
Triletni otroci, ki so imeli za svojo starost prevelik obseg pasu, so imeli v primerjavi z otroki z zdravo težo kar dvakrat večje tveganje, da se pri njih v naslednjih petih letih začne razvijati nevarna nealkoholna maščobna jetrna bolezen.

Med nosečnostjo ne smete jesti za dva, ampak misliti na dva
Resnično vsi vedo, da se je treba prehranjevati zdravo in uravnoteženo, na to morate še posebej misliti med nosečnostjo, ko ste odgovorni za bitje, ki ga nosite pod srcem. Doc. dr. Evgen Benedik, univ. dipl. inž. živ. tehnol., je spregovoril, kako velik vpliv ima izbor živil na plod, kasneje otroka, odraslo osebo in njegove potomce.

Takoj po rojstvu operiran v Pragi
Nosečnost še ni bila načrtovana. Nasprotno: ginekolog, ki se je sicer tik za tem upokojil, mi je eno leto pred zanositvijo rekel, da se brez obravnave v ambulanti za zdravljenje neplodnosti otrok sploh ne more zgoditi. Njegove besede so mi švigale po mislih, ko sem že drugi pozitivni test držala v rokah, sesedena na tleh kopalnice. Partner je vmes od sreče poskakoval po stanovanju.

Angina! Potem pa še obvestilo iz vrtca: gripa
Mešalo se mi je. Na škatlice sem zapisala njihova imena in ure za odmerek antibiotika, pa sem se vseeno spraševala, ali sem dala pravo zdravilo pravemu otroku ob pravem času.

''Noseča sem. Kakšni pregledi, preiskave, testiranja me čakajo?''
Opravili ste nosečniški test, ki je potrdil, da boste postali mama. Kakšni pregledi vas čakajo? Zakaj je dobro, da se določenemu testiranju ne izognete? Kaj vse izveste pri posamezni preiskavi? Odgovore smo strnili v članke, ki se nanašajo na določen pregled med nosečnostjo.

Srce parajoča zgodba o Luni Sii
Mala Luna Sia je posebna deklica. Kot prva v novem letu 2017 je bila rojena v mariborski porodnišnici kot zdrava novorojenčica. Danes zaradi popolne odpovedi ledvic vsak dan potrebuje 12-urno dializo in se hrani po sondi. Kljub bolezni se ne da in tudi vi ji lahko pomagate zasvetiti močno, močno.

To je Vid! Izredno nasmejan otrok
Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.