izzivi starševstva

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Zato je pomembno, da si starša delita skrb za otroka
Starševstvo prinaša veliko odgovornosti, a če si oba starša to sorazmerno delita, je vse skupaj lahko dosti lažje. Kako poiskati ravnovesje med vsemi obveznostmi? Preverite.

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva
Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?

Jani Jugovic: 'Najbolj kul očka si s tem, da si prisoten'
Simpatičen in odkritosrčen Jani Jugovic, ki ga večina pozna pod nazivom Cool fotr, pravi, da je očetovska vloga nekaj luštnega, čeprav je kdaj tudi težko. Več o tem pa v spodnjih vrsticah.

Šola za starše: "Ustvarili smo, česar sami nismo našli - učinkovit tečaj za porod in starševstvo"
Danaja Oblak je serijska podjetnica, ki ima za seboj pri svojih 40 letih 7 uspešnih poslovnih zgodb. Danaja je utelešenje tega, kako se združi materinstvo in poslovno življenje v uspešno poslovno zgodbo. S svojim delom je posredno in neposredno na svet pomagala uspešno spraviti približno 160.000 slovenskih otrok v zadnjih 10 letih preko izobraževanja nosečnic in mladih staršev.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

5 mitov o materinstvu
Pričakovanje materinske vloge je vedno povezano z dvojnimi občutki – na eni strani se bodoča mamica neskončno veseli novega družinskega člana, po drugi strani pa je prisoten tudi strah. Bom kos novi vlogi? V današnjem času največ informacij najdemo kar na spletu, kjer na številnih forumih in skupinah za mlade mamice potekajo številni pogovori in deljenje nasvetov, kar pri mnogih povzroči zmedo. Katere informacije nimajo nobene povezave z resničnostjo in čemu sploh verjeti?

So starši krivi, da otrok v šoli nima prijateljev?
Rezultati nedavnih raziskav so pokazali, da ena vrsta starševske vzgoje znatno vpliva na socializacijo in vedenje otroka v šoli. V nadaljevanju razkrivamo, za kateri način vzgoje gre in kakšne so lahko morebitne posledice ter rešitve zanje.

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Kaj so ključni dejavniki za otrokov razvoj?
Vse se začne, ko v naročje dobite malo bitje in se začnete srečevati s prvimi izzivi starševstva. Kaj vse lahko pričakujete v prvih treh letih otrokovega razvoja, vam razkrivamo v nadaljevanju.

Za starejše in utrujene starše: pet nasvetov, kako ostati v koraku z otroki
Glede na to, da je trend imeti otroka po 35. letu, je veliko tistih staršev, ki so preutrujeni, ker žal ne morejo ujeti koraka s svojimi navihančki. Kako ohraniti mirno kri, se uspešno spopasti z vsakodnevnimi izzivi starševstva in na koncu dneva še imeti kanček energije, si preberite v spodnjih vrsticah.

Poglejte fotografije brez cenzure!
Med nosečnostjo komaj čakate, da spoznate novega družinskega člana. Noči in noči s partnerjem ugotavljata, komu bo bolj podoben, čigav značaj bo podedoval … Toda ko je dojenček enkrat doma, padete na realna tla. Na žalost vsi dnevi niso popolni, na žalost se vsak dan ne smejite. Prav vsako minuto se soočate z izzivi starševstva, ki iz vas včasih izvabijo solze, drugič pa smeh ... Poglejte si fotografije, ki kažejo tako lepo kot tudi 'temno' plat, kako je biti mama ali oče. No, nekateri so se pač znašli in so ugotovili, kako se imajo lahko vseeno super, čeprav je ob njih otrok.

Izzivi starševstva
Veliko staršev se sprašuje, ali bodo sploh znali vzgajati svojega otroka. Strah jih je, da tega življenjskega izpita ne bodo opravili dobro. Starševstvo je v resnici za vsako mater in očeta velik izziv.