izobraževanja

Koliko obveznega pouka je v drugih evropskih državah?
Obvezno šolanje, ki ga pri nas predstavlja devetletka, je le v redkih evropskih državah krajše, v nekaterih pa traja 12 let. Tudi obseg obveznega pouka v tem času se med državami zelo razlikuje in sega od povprečno okoli 550 do 1000 ur v šolskem letu. Slovenski otroci imajo v osnovni šoli okoli 6300 ur obveznega pouka, povprečno okoli 700 na leto.

Začetek predprodaje subvencioniranih vozovnic za dijake in študente
Ponudniki javnega prevoza danes začenjajo s predprodajo subvencioniranih vozovnic za dijake in študente. Cene subvencioniranih vozovnic sicer ostajajo enake kot za preteklo šolsko leto. Ponudniki nakup v predprodaji priporočajo v izogib gneči na blagajnah v prvih dneh šolskega oziroma študijskega leta.

Obvezen drugi tuji jezik v osnovni šoli?!
Iniciativa za ohranitev obveznega drugega tujega jezika v osnovni šoli, sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ter združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva pozivajo ministrstvo za izobraževanje k celostni ureditvi položaja drugega tujega jezika v osnovni šoli. Predlagajo, da rešitve pripravi delovna skupina.

11.093 dobi danes odgovor
Državni izpitni center bo danes objavil rezultate spomladanskega roka poklicne mature, ki je potekal konec maja in junija. Na spomladanski rok je bilo sicer prijavljenih 11.093 kandidatov, kar je 63 kandidatov manj kot lani.

Počitnice drugod po Evropi
Za slovenske osnovnošolce in dijake se bodo v četrtek začele poletne počitnice, ki bodo trajale do zadnjega dne v avgustu. V Evropi šolarji na zaslužene počitnice odhajajo zelo različno. V Bolgariji in na Finskem se tako začnejo že konec maja, najdlje pa so na počitnicah otroci v Turčiji, Estoniji in Latviji.

Otroške ideje dobivajo prototipe!
Žoga, ki ne neha skakati, leteči avtomobil, dinozaver, ki pobira igrače … vse to so otroški sanjski stroji, ki so 'zaživeli'. Študentje in dijaki so skupaj s profesorji v sklopu projekta Mymachine nemogoče spremenili v mogoče. Poklepetali smo z Mihajelo Črnko, koordinatorko projekta Mymachine, ki nam je razkrila, koliko truda, časa in sodelovanja je potrebno, da otroška ideja dobi prototip.

Dobro poglejte fotografijo! Zaradi enega detajla se je zgodilo …
Večina ljudi se bo strinjala, da pregloboki dekolteji, prekratka krila, preveč šminke in ekstremni piercingi ne sodijo v dijaške klopi. Toda kaj manjka simpatični 17-letni Emily Reay?

Osnovnošolska izobrazba za vse
Razvojne cilje tisočletja na področju izobraževanja je dosegla le tretjina držav, večina pa ni izpolnila zavez, ki so jih dale pred 15. leti, je v danes objavljenem letnem poročilu poudarila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Med tistimi, ki so dosegle cilje, je več evropskih držav, Kirgizistan, Kuba in Mongolija.

Do varnejše rabe interneta ...
Na ministrstvu za izobraževanje poteka zaključna konferenca o varnosti otrok in mladih na spletu. Na ministrstvu pozdravljajo aktivnosti, ki so usmerjene v osveščanje mladih o varni rabi spletnega okolja in prav je, da se s takim posvetom opozori na možne pasti interneta in mobilnih naprav, je poudarila ministrica Stanka Setnikar Cankar.

Kdo se najpogosteje izobražuje na internetu?
Internet za raziskovalno delo in izobraževanje tedensko ali pogosteje uporablja dobra petina slovenskih spletnih uporabnikov, kažejo najnovejši podatkih raziskave MOSS. Splet najpogosteje uporabljajo šolajoči se obiskovalci, med pogostimi uporabniki pa je več žensk kot moških.

Podarimo vstopnice za Minicity!
Že poznate Minicity? Če še ne, vam zdaj ponujamo priložnost. Sodelujte v nagradni igri in osvojite vstopnice za prav posebno mesto, v katerem otroci skozi igro spoznavajo različne poklice.

Preveč otrok brez osnovnošolskega izobraževanja
Po podatkih Sklada Združenih narodov za otroke (Unicef) kar 58 milijonov deklic in dečkov po vsem svetu ni deležnih niti osnovnošolske izobrazbe, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Gre predvsem za otroke iz najrevnejših družbenih skupin v državah v razvoju, ki imajo zelo malo možnosti za izobraževanje, poudarjajo v Unicefu.

S treningi starševstva v preprečevanje vedenjskih motenj otrok
V Sloveniji se bodo čez predvidoma mesec dni začeli treningi starševstva za preprečevanje vedenjskih motenj otrok v okviru programa Neverjetna leta - duševno zdravje za vsakega otroka. Program se financira iz sredstev Norveškega finančnega mehanizma, v pilotni projekt v Sloveniji pa se bo vključilo okoli 200 staršev.

Kam s stvarmi, ki jih ne potrebujete?
Prazniki so za nami in bogatejši smo za tisoč in eno stvar, ki smo jo dobili v dar. Ste z vsemi darili zadovoljni? Boste vse izkoristili? Če se bo na nekaterih nabiral prah, rajši premislite, ali jih ne bi darovali nekomu, ki kaj takšnega še nima ali celo zelo potrebuje. Mogoče pa lahko darilo celo zamenjate za nekaj, kar bo vam prišlo prav.

Različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol
Ustavno sodišče je odločilo, da je različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol neustavno. Tako je razveljavilo določbo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, po kateri zasebni šoli za izvajanje javno veljavnega osnovnošolskega programa pripada 85 odstotkov sredstev, ki jih prejemajo javne šole.

Janez Janša povedal resnico
Janez Janša ni samo politik, o katerem se veliko piše v medijih, temveč tudi predan oče in mož. Kaj je povedal sinu Črtomirju, zakaj je bil v zaporu?

Willow in Jaden ne skrivata več!
Willow in Jaden Smith sta se razgovorila v intervjuju za tujo revijo. Priznala sta, da njuna glasova skupaj zvenita super, da jima je vseeno, kaj govorijo ljudje o njiju, da imata nekaj znanja, ki pa ni plod izobraževanja in izpopolnjevanja ...

Kreativno otroško mesto Minicity
Minicity Ljubljana je mesto v malem, v katerem so majhna pekarna, policijska postaja, bolnica, tovarna avtomobilov, pa televizijski studio in 19 drugih igralnih enot, v katerih je ekipa strokovnjakov s področij pedagogike in psihologije v sodelovanju s slovenskim gospodarstvom razvila didaktične igre, katerih glavna prednost je, da otrokom med 3. in 12. letom na zabaven način prenašajo uporabna življenjska znanja.

Do konca januarja 2015 rešitev!
Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar se je srečala z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer. V pogovoru sta se dotaknili številnih tem, med drugim izvajanja nadzora v primeru šolanja otrok na domu. "Zavezali smo se, da bomo do konca januarja 2015 konkretne rešitve predstavili tudi varuhinji," je dejala ministrica.

Laganje: velika napaka staršev!
Vaš petletnik mogoče verjame v Božička in zobno miško, toda vseeno lahko loči, kdo govori resnico in kdo laže. Lažnivca lahko prepozna četudi je oseba zelo samozavestna.

Slovenija je na 23. mestu!
Vse večja udeležba žensk v političnem življenju in na trgu dela je v zadnjih 10 letih bistveno zmanjšala odstopanja v enakosti med moškimi in ženskami, v poročilu ugotavlja Svetovni gospodarski forum (WEF). V primerjavi s prejšnjimi leti je izrazito napredovala tudi Slovenija, ki je tokrat zasedla 23. mesto.

12-letnica na Facebooku: V soboto se poročim s 25 let starejšim moškim!
Nedavno je svet šokirala zgodba 12-letne deklice iz Norveške, ki je preko Facebooka in svojega bloga, ki je mimogrede v samo enem dnevu postal najbolj bran blog na Norveškem, sporočila, da bo 11. oktobra dahnila usodni da 37-letnemu moškemu.

Koliko znaša štipendija?
Konec lanskega leta je v Sloveniji štipendijo prejemalo 39.813 štipendistov ali 5,2 odstotka manj kot konec leta 2012. Med prejemniki štipendij je bilo 14.681 dijakov in 25.050 študentov, status 82 prejemnikov pa ni poznan. Konec leta 2013 je tako v Sloveniji prejemal državno, Zoisovo ali kadrovsko štipendijo vsak peti dijak in vsak četrti študent.

Kako do subvencionirane vozovnice?
Počitnice se počasi poslavljajo, treba je začeti razmišljati o šoli in vsem povezanim z njo. Marsikdo se bo letos prvič sam odpravil v oddaljen kraj na šolanje, zato je dobrodošla vsaka informacija. Dijaki oz. udeleženci izobraževanja odraslih že veste, da ste upravičeni do subvencionirane mesečne, polletne in letne vozovnice za vožnjo z vlakom? Z vlakom se je konec koncev zabavno in brezskrbno peljati,v družbi s prijatelji, sošolci, pa še številne ugodnosti lahko pridobite….

Slovenija:Spremembe glede dela preko napotnice
Sistem socialne zaščite lahko pomembno zmanjša obseg otroškega dela, opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO) ob 12. juniju, svetovnem dnevu boja proti otroškemu delu. Gremo v pravo smer, toda napredek je prepočasen, ocenjujejo. V svetu je še vedno 168 milijonov otrok, ki delajo.

Najnevarnejša oblika raka
Združenje slovenskih dermatovenerologov že sedmo leto pripravlja teden boja proti melanomu. Teden se pod geslom Kožni rak lahko opazimo začne danes in bo potekal do 16. maja. Glavni namen tedna je osveščanje širše javnosti o pomenu samopregledovanja kože za zgodnje odkrivanje kožnega raka melanoma in nevarnostih izpostavljanja sončnim UV-žarkom.

Slovenija: Resnica je šokantna
Desetina slovenskih dijakov je že bila izsiljevana, otipavana ali okradena, nekoliko več jih je doživelo tudi udarec in bilo tarča neprijetnih opazk, kaže raziskava Dijaške organizacije Slovenije o nasilju na srednjih šolah. Dijaki nasilje najpogosteje zaznajo na šolskem hodniku in v okolici šole, okoli petina dijakov pa nasilja ne opazi nikoli.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Bine Volčič se vrača!
Najbolj popularna gostilna v Sloveniji 28. februarja 2014 ponovno odpira svoja vrata, a tokrat bo kuhalnico vihtel eden in edini, kuharski virtuoz Bine Volčič. Goste bodo tako na krožnikih čakale rock'n'roll kreacije iz prve roke, na svoj račun pa bodo prišli tudi vsi lačni novega znanja. V Gostilni pri šefu bodo namreč potekala tudi kuharska izobraževanja, tako za ljubitelje kot za profesionalce.

Rojstni list je najpomembnejši dokument
Vsak tretji otrok na svetu, mlajši od pet let, oziroma kar 230 milijonov otrok uradno ne obstaja, saj njihova rojstva niso bila nikoli registrirana, v danes objavljenem poročilu opozarja Unicef. Pri organizaciji zato poudarjajo pomembnost identifikacije vsakega otroka.