izcedek iz nosu

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?
V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

Na Jesenicah veljajo takšna pravila, če želite obiskati novopečeno mamo in novorojenčka
Kmalu boste postali mama. Še malo, še nekaj dni imate do predvidenega datuma poroda. Kmalu boste spoznali novega družinskega člana. In ker ga bodo želeli spoznati tudi drugi sorodniki ter prijatelji, smo se pozanimali, kakšna so pravila glede obiskov.

5 trikov, kako se bo otrok naučil pihati skozi nos
Poleg muhastega vremena so nas obiskale tudi bakterije in virusi. Ko ima otrok zaradi prehlada zamašen nos, težje diha, posledično pa tudi slabše spi in se ponoči večkrat zbuja. Navajamo nekaj trikov, kako ga boste naučili, da bo pihal skozi nos v robček.

Piskanje ob infektih dihal
Pozdravljeni! Imam sina, starega 4 leta, ki pa ima že od rojstva težave s pljuči. Kadarkoli se prehladi (izcedek iz nosu), začne kašljati in potem sledi nekajdnevna terapija z Ventulinom. Na Ventulin ...

Vnetje veke
Spoštovani, najina hčerka je stara 20 mesecev. Nahaja se v zasebnem varstvu, občasno pa hodi v vrtec po nekaj ur. Že štiri dni je prehlajena - ima bister izcedek iz nosu. Pred dvema dnevoma sem opazi...

To je lahko zelo nevarno za dojenčka
Okužbe dihal so lahko za dojenčka zelo nevarne in se zlahka prenašajo, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Simptomi, zdravljenje, razlike: gripa, prehlad, sezonska alergija
Nihanje temperatur prinese tudi številna obolenja. Zbrali smo simptome gripe, prehlada in sezonske alergije, da boste bolezensko stanje lažje prepoznali in hitreje ukrepali pravilno.

Vse o najpogostejših otroških boleznih
Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Tako nad prehlad! Plus recept za fiziološko raztopino
Z nihanjem temperatur, mrazom so pri dojenčkih in malčkih prehladna obolenja pogostejša. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako boste en dva tri pregnali viruse in bakterije ter okrepili obrambni sistem.

Tako ne bo imel izcedka iz nosu, ne bo kašljal ...
V jesensko-zimskih mesecih so na pohodu številni virusi in bakterije, ki prežijo na naše malčke. Izcedek iz nosu, kašelj, slabo počutje, povišana telesna temperatura in glavobol so le nekateri od znakov, ki otroka položijo v posteljo. Da bi ga kolikor je mogoče obvarovali pred tovrstnimi nevšečnosti, je pomembno, da poskrbite za preventivo.

To je eden izmed prvih znakov, da je bolan!
Prišel je čas, ko je strah pred boleznimi toliko večji. Pravzaprav so povsod okrog nas. Pogosta napaka staršev je, da želijo obvarovati svojega otroka, tako da ga pretirano oblačijo. Tudi tista igralnica, kjer se je še nedolgo tega veselo igral, postane preteča. Nekateri starši tako pridejo do zaključka, da bo še najboljše, da svojega otroka skrijejo pred boleznimi, kar lepo doma. Ob tem pa še poskrbijo za pravo poletno temperaturo. Napaka!

Devetošolec zbolel za oslovskim kašljem. Šola že obvestila starše ostalih otrok
Čeprav se v Sloveniji proti oslovskemu kašlju cepimo že od leta 1959, pa se še vedno dogaja, da imamo posamezne primere vsako leto. Tudi episemije niso redkost. Imunost po cepljenju oziroma preboleli bolezni namreč ni dolgotrajna.

Pred odhodom v države z ošpicami preverite, ali ste zaščiteni
Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so pred ošpicami zaščiteni. Če niso, naj se cepijo. Ošpice so med najbolj nalezljivimi boleznimi, zboli kar devet od desetih ljudi, ki so v stiku z virusom in niso cepljeni. Lahko povzročijo hude zaplete, tudi smrt.

Šesta bolezen
Gre za tridnevno vročično obolenje, ki se pojavi pri otrocih, starih od šest mesecev do tri leta. Glavni povzročitelj je virus, ki botruje visoki telesni temperaturi.

NIJZ zaradi izbruha ošpic svetuje previdnost
Zaradi izbruha ošpic na Kosovu in nevarnosti širjenja bolezni tudi v Slovenijo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vsem, ki bodo v prihodnjih dneh potovali na Kosovo, svetuje, naj preverijo, ali so zaščiteni proti tej bolezni. Tistim, ki proti ošpicam niso zaščiteni, svetujejo, da pred potovanjem na Kosovo opravijo cepljenje.

Pediatri želijo, da prenehate to početi!
Pediater Bill Bush iz otroške bolnišnice v Michiganu navaja, kaj vse počnejo starši, ko gre za zdravje njihovih otrok. In opozarja, da bi s tem morali nemudoma prenehati.

Rekli ste, da tega ne boste počeli!
Obstaja kar nekaj stvari, za katere bi pred leti prisegli, da nikoli ne boste počeli. Zdaj ste mama in delate prav to.

Pozor! Otrok in živali v avtomobilih ne pustite niti za minuto. Previdno tudi s klimami
Vročina ima lahko škodljive vplive na naše zdravje. Pristojni še posebej opozarjajo: nikar ne puščajte otrok (in živali) v avtomobilih. Živalim je treba zagotoviti svežo vodo in (vsaj) senco. Na NIJZ pa opozarjajo tudi na previdno rabo klimatskih naprav, saj si lahko naredimo z njimi več škode kot koristi.

Kako nad sezonske alergije?
Sončno vreme in višje temperature nas že razvajajo in medtem ko nekateri uživajo v prebujajoči se pomladi, imajo marsikateri otroci v tem obdobju težave zaradi sezonske alergije oz. senenega nahoda. Zaradi cvetenja trav, dreves, opraševanja, prahu ambrozije … pogosto kihajo, kašljajo, imajo izcedek iz nosu, jih srbi okrog oči … Preberite si, kako jim lahko pomagate, da bodo lažje prebrodili to obdobje.

Kako zaščititi otroke pred gripo?
V zimskih dneh se poveča možnost, da otroci zbolijo za gripo. Kako jih zaščititi pred to virusno okužbo? Kako pospešiti okrevanje, če zbolijo?

Moj otrok je prehlajen
Se počutite slabo, kadar ste »samo« prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Preverite, kakšni so simptomi prehlada, kdaj je treba obiskati zdravnika in kako lahko otroku pomagate sami.

Vse, česar niste vedeli o peti bolezni
Peta bolezen je virusna bolezen, zaradi katere v postelji obležijo otroci. Po navadi se pojavi brez povišane telesne temperature, glavni simptom pa je kožni izpuščaj.

Preprečite širjenje okužb
Ob ohladitvah, kot je ta, ki k nam prihaja te dni, običajno sledi povečanje števila okužb z virusi, ki povzročajo prehlade. Čeprav večinoma minejo brez posebnosti, pa lahko zlasti pri dojenčkih in majhnih otrocih ter starejših povzročijo resnejša obolenja dihal. Za preprečevanje širjenja okužb so zato zelo pomembni preventivni ukrepi.

130 novih primerov okužb z gripo
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so v preteklem tednu potrdili 130 novih primerov okužb z gripo, nekatere so tudi hospitalizirali. Ugotavljajo, da število okužb ne upada. Narašča pa število okužb s sincicijskim virusom, ki pri majhnih otrocih povzroča bronhiolitis. Sezona gripe še ni dosegla vrhunca.

Napaka, ki jo delamo pri zdravljenju!
Antibiotik otroku predpiše zdravnik, ne dajte mu žličko zdravila, ki vam je ostal od prejšnjega prebolevanja bolezni ali od drugega otroka. Vedno za zdravljenje tudi ni potreben antibiotik, ampak veliko tekočine, zdrave prehrane in počitek.

Učinkovit boj proti prehladu
Kihanje, zamašen nos, izcedek iz nosu, utrujenost, glavobol – vse to so znaki prehlada. Nosečnice so občutljivejše, ko je temperatura nižja, saj progesteron slabi obrambni sistem. Zato je pomembno, da se že prej zaščitijo pred prehladom oz. pravilno ukrepajo, ko se ta pojavi.

Preprečite okužbe z respiratornimi virusi!
Slovenski pediatri opozarjajo starše, da uvedejo preventivne ukrepe v prihajajočih mrzlih dneh, saj je takrat verjetnost okužb z respiratornimi virusi večja. Najbolj so jim izpostavljeni dojenčki in majhni otroci, saj se pri njih prehlad lahko razvije v resnejše obolenje dihal. Oče dveletnega Jana je spregovoril, kako so se oni spopadali z najtežjo preizkušnjo v življenju.

Ko se prehladi nosečnica
Prehlad se običajno začne z bolečinami v grlu in žrelu, s kašljem, zamašitvijo nosa, iz katerega po navadi kaplja izcedek, včasih se pojavi tudi hripavost. Da to tega sploh ne bi prišlo, mora bodoča mamica v tem obdobju, ko virusov in bacilov kar mrgoli, še posebej poskrbeti za svoje zdravje.

Narašča število bolnikov z respiratornimi okužbami
Zaradi naraščanja števila bolnikov z akutnimi respiratornimi okužbami in gripo so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana odločili za prepoved obiskov, da bi tako preprečili prenos okužb na bolnike, ki se zdravijo v bolnišnici. Prepoved obiskov velja tudi v Porodnišnici Ljubljana. V Pediatrični kliniki pa je lahko ob bolnem otroku prisoten eden od staršev, če je zdrav. Preberite si, kaj pravzaprav so respiratorne okužbe in kako jih lahko preprečite.

AKTUALNO: Pogoste okužbe dihal
Respiratorni sincicijski virus povzroča okužbo dihal, predvsem pri dojenčkih in mlajših otrocih. Ker se virusi prenašo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom ali okuženimi predmeti, je priporočljivo, da starši doma uvedete preventivne ukrepe, če ne želite, da v postelji obleži vsa družina.