iskanje pomoči

Tisti, ki vas bo iskreno ljubil, bo sprejel in vzljubil tudi vaše otroke
Ločitve danes niso več tabu in vsakemomur se lahko zgodi, da njegov odnos ne zavije v pravo smer, čeprav sta si z nekdanjim partnerjem ustvarila družino. Razlogov, zakaj je tako, je malo morje, a tokrat ne bomo govorili o tem. Pogledali bomo, zakaj ni nikoli prepozno za drugo priložnost.

To se zgodi, če želite pretirano ugajati drugim
Vedno reče "z veseljem ti naredim uslugo", četudi ne misli tako. Pretirano si želi biti sprejeta, videna in priljubljena. Velja za vedno prijazno in nasmejano. Govorimo o osebah, ki želijo izrazito ugajati drugim in so znane predvsem po tem, da bi naredile vse, da bi ljudi okoli sebe osrečile in se jim dokazale. A kaj se v resnici skriva za to izjemno izčrpavajočo vlogo?

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?
Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Slovenski kotički, idealni za družinske izlete
Sončni dnevi, kar vabijo k poletnim doživetjem, ne samo nas, ampak tudi naše najmlajše. Zakaj jim ne bi privoščili malo razvajanja in sladkih trenutkov? Zdaj je idealen čas, ki ga lahko izkoristimo za čudovite izlete, hkrati pa poskrbimo še za malo osvežitve in to na vsakem koraku. Privoščite si vse in še več s tistimi, ki jih imate najraje, od starejših do najmlajših družinskih članov in se povežite v svežih spominih na to poletje.

Kam na pomladni družinski izlet?
Bled s slikovito pokrajino in dinamično okolico zagotovo velja za eno najbolj priljubljenih turističnih točk pri nas. Sprehod okrog jezera, vožnja s pletno do otoka in vzpon na grad ali Malo Osojnico so le nekatere možnosti za preživljanje prostega časa v tem gorenjskem mestecu, ki privablja staro in mlado z vseh koncev in krajev. Družina Bitenc pa je izlet na Bled izkoristila še za testiranje novega električnega avtomobila.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Tako božič praznujemo v Sloveniji. Kaj pa drugod?
Božič je v sodobnem tempu življenja običajno edini čas v letu, ko se skupaj zbere celotna družina, sede za božično mizo, polno dobrot in uživa v trenutkih, prežetih s smehom, petjem in obdarovanjem. Čeprav ga praznujejo po vsem svetu, se način in oblike praznovanja razlikujejo. Že v Evropi denimo Skandinavci praznujejo povsem drugače kot mi. Spoznajmo torej nekaj najbolj zanimivih evropskih božičnih tradicij.

Kaj so Varne točke za otroke?
Ali otroci vedo, da obstajajo Varne točke, v katere se lahko zatečejo, če znajdejo v stiski, če rabijo pomoč odrasle osebe v kakršni koli situaciji? Sami pravijo, da so o tem dovolj informirani v šoli, na začetku šolskega leta, preko družbenih omrežjih ... Vedo, da jih bo tam jih pričakala usposobljena oseba, ki jim bo znala svetovati ter poiskati ustrezno pomoč.

Živahen otrok
Pozdravljena gospa Blanka Colnerič! Na internetu sem zasledila, da svetujete tudi otrokom s težavami. Moj sin je star 3 leta in pol in je zelo živahen, celo tako da so mi včeraj v vrtcu...

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Starši naj Unicefove varne točke z otroki obiščejo preventivno
V Unicefu spodbujajo starše, naj njihove varne točke obiščejo skupaj z otroki preventivno, ko otroci še niso v stiski. Prostovoljci na več kot 600 varnih točkah po 74 krajih po državi lahko namreč priskočijo na pomoč otrokom, če so se ti denimo izgubili, jim grozijo sovrstniki, ne morejo priti domov oziroma želijo priti v stik s starši.

Kam s stvarmi, ki jih ne potrebujete?
Prazniki so za nami in bogatejši smo za tisoč in eno stvar, ki smo jo dobili v dar. Ste z vsemi darili zadovoljni? Boste vse izkoristili? Če se bo na nekaterih nabiral prah, rajši premislite, ali jih ne bi darovali nekomu, ki kaj takšnega še nima ali celo zelo potrebuje. Mogoče pa lahko darilo celo zamenjate za nekaj, kar bo vam prišlo prav.

Kdaj v situacijo vključiti policijo?
Naši otroci so pogosto žrtve izsiljevanja, ki vsebuje različne oblike nasilja, pravijo na policiji. Mnogi se zaprejo vase in nočejo ''špecati'', drugi se uprejo. A da se z otrokom nekaj dogaja, bomo starši lahko prepoznali po njegovem obnašanju.

Mama ga je zapustila, starega komaj 10 dni ...
Steven je bil star komaj deset dni, ko ga je mama zapustila na enem od londonskih letališč. Čeprav je danes že odrasel in ima svojo družino, mamo še vedno išče.

KOLUMNA: Nimam otrok in všeč mi je tako!
Tako je. Soočam se s pomilujočimi pogledi in nejevero, ker sem izpustila tisto, kar naj bi ženski osmislilo življenje. A jaz se v življenju zabavam, čeprav z možem ne bova nadaljevala družinskega drevesa.

TABU: Spolno nasilje v družini
Spolno nasilje v družinskem krogu je zelo pogosto. Zdi se neverjetno, da se zlorabe dogajajo za zaprtimi vrati sosedov, a dejstvo je, da žrtve srečujemo na vsakem koraku.

'Večina o nasilju v družini molči'
Raziskovalci pravijo, da se nasilje v družini prenaša z ene generacije na drugo. Nasilje za štirimi stenami je bilo predolgo skrito; mnoge je bilo sram, da bi o njem govorili ali niso našli pomoči iz začaranega kroga.