Bibaleze.si

hormona

Razvoj in odnosi
11. 03. 2022 09.07

Kakšne so lahko posledice prezgodnje pubertete?

Obdobje pubertete je lahko izjemno težko in stresno, še posebej, če se začne odvijati zgodaj, ko otrok še ni čustveno zrel za spremembe, ki jih to turbulentno obdobje prinaša s seboj. Takrat moramo biti starši izjemno previdni in potrpežljivi.

Za mami
02. 03. 2022 04.45

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska

Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Razvoj otroka
18. 02. 2022 13.30

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?

Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Nosečnost
07. 01. 2022 12.49

Neobičajni znaki in simptomi nosečnosti

Med nenavadne znake, ki lahko kažejo na nosečnost, sodijo otečene roke, bolečina v sklepih, krvavitve iz nosu, kihanje, smrčanje, sindrom nemirnih nog, občutek kovinskega okusa v ustih in izrazit občutek lakote. Več o tem si preberite v spodnjih vrsticah.

Malček
13. 10. 2021 08.08

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo

Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Nosečnost
02. 07. 2021 12.18

5 vznemirljivih dejstev o seksu v nosečnosti

Nosečnost je obdobje, ko žensko telo doživlja preporod. Takrat se ženski poveča oprsje, hkrati pa postaja veliko bolj dovzetna za seksualne dražljaje in spolnost. Nekatere ženske zatrjujejo, da so imele v času nosečnosti pravzaprav najboljše spolne odnose v življenju.

Lepota in moda
04. 06. 2021 14.41

Kako primerno negovati kožo po porodu?

Večina žensk se po devetih mesecih nosečnosti in po porodu sooča s številnimi kožnimi težavami, kot so strije, ohlapna koža, pajkaste žilice, suha koža ali pojavom melazme, mozoljev in aken na koži. Nega le te pa je prav tako pomembna, kot med samo nosečnostjo. Zato si le vzemite čas tudi zase in v dnevno rutino vnesite tudi skrb za kožo.

Partnerski odnosi
12. 04. 2021 18.27

'Po porodu mi ni več do spolnosti'

Preobremenjenost ob rojstvu novega družinskega člana postavi spolnost za nekaj časa na stranski tir. Nekateri pari pa se tudi po 18 mesecih od poroda še vedno soočajo s pomanjkanjem spolnega življenja. Kakšni so razlogi za to?

Dojenje
22. 03. 2021 08.12

Kaj se dogaja z materinima dojkama po rojstvu otroka?

Že v drugem trimesečju nosečnosti se določene spremembe, ki se dogajajo v ženskih dojkah, da bi se pripravile na izločanje mleka, končajo in dojke so pripravljene na dojenje. Visoka raven progesterona v krvi preprečuje nastajanje mleka, toda nosečnica lahko opazi, da iz dojk že priteče kakšna kaplja kolostruma, ki je tekoč in prozoren, včasih tudi gost in bel.

Zanositev
12. 03. 2021 10.39

Kaj povzroča molarno nosečnost?

Ženske z molarno nosečnostjo imajo v začetku pozitiven test nosečnosti in normalne, tipične simptome zgodnje nosečnosti. Čez čas pa se pojavijo znaki in simptomi molarne nosečnosti, ki ima lahko resne zaplete (vključno z redko obliko raka) in zahteva zgodnje zdravljenje.

Vzgoja in vrtec
09. 12. 2020 07.42

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'

Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Zdrav otrok
02. 11. 2020 08.03

Turnerjev sindrom se pojavi pri 1 od 3000 deklic

Turnerjev sindrom prizadene deklice, pri katerih manjka eden od dveh kromosomov X ali njegov del. Pojavi se pri 1 od 3000 novorojenih deklic.

Zanositev
28. 09. 2020 07.57

Prepoznajte prve nosečniške znake

Ko posumite, da ste noseči, je čas, da si priskrbite nosečniški test. Obstaja pa tudi kar nekaj znakov, ki nakazujejo, da boste čez devet mesecev postali mama.

Zdrava nosečnica
18. 09. 2020 07.56

Kako nad bolečine v križu med nosečnostjo?

Na nekem predavanju je bila prisotna tudi bodoča mamica, ki ima čez dva meseca rok. Medtem ko smo vsi poslušali predavateljico, je kar naenkrat vstala. Vse oči so se uprle v njo, zato je hitro začela pojasnjevati: ''Boli me križ ... že vso nosečnost, morala sem vstati ...'' In potem so ji začele tudi druge prikimavati, da so imele podobne težave kot ona. Tako smo se odločili, da se z vprašanji na to tematiko obrnemo na vaditeljico telesne aktivnosti pred in po porodu (Zveza fizioterapevtov Slovenije) Dunjo Gačnik. V nadaljevanju boste izvedeli tudi, ali lahko med nosečnostjo dvigate otroka, kako se je treba pravilno skloniti, pobrati nekaj s tal, ne da bi pri tem trpel križ.

Dojenček
03. 09. 2020 07.29

Dve veliki resnici o dojenčku in materi po porodu

Ti resnici o materi in dojenčku po porodu povsem držita. Sta nekaj naravnega. In proti naravi ne smemo delovati, je prepričan zdravnik, ki je bil prisoten pri več kot 18.000 porodih.

Nosečnost
30. 07. 2020 08.05

Je porod res lahko orgazmičen?

Z naravnim porodom običajno povezujemo nevzdržne bolečine in strah. Vendar ni nobene potrebe, da bi bil porod grozljiva izkušnja, polna bolečin. Nasprotno, pravijo, da je lahko porod celo orgazmičen.

Očkov kotiček
22. 07. 2020 07.17

To se skriva za videzom jeklenega moškega

Ker moški ponavadi dajejo vtis, da so trdni kakor skala, v resnici pa jih ravno tako prevevajo različna čustva in skrbi ob dejstvu, da bodo postali očetje, smo za vas zapisali nekaj sprememb, ki jih doživljajo v tem obdobju. Morda jih boste potem lažje razumele.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Že v prvem letu mora zaspati sam

Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Nosečnost
14. 06. 2020 16.15

Zakaj pride do zunajmaternične nosečnosti?

Največkrat do zunajmaternične nosečnosti pride v jajcevodu, včasih pa tudi v jajčniku ali trebušni votlini. Zgodi se, da po oploditvi celice ne potujejo naprej v maternično votlino, ampak se usidrajo kar tam.

Za mami
29. 04. 2020 10.00

Dva vzroka, zakaj vam primanjkuje energije: kako ukrepati?

Mame majhnih otrok lahko kaj kmalu opazijo, da jim primanjkuje energije. Eden od vzrokov za to je lahko tudi to, da preprosto pozabijo na kosilo ali ne spijo dobro.

Fit in zdravje
27. 03. 2020 13.40

Kako povrniti postavo, ki ste jo imele pred porodom?

Zvezdnice vedno zelo hitro po porodu objavijo svojo fotografijo, kako so videti zelo vitke. Toda zavedati se morate, da imajo one osebnega trenerja, kuharja, ki skrbi za dietno prehrano ali pa je na delu včasih tudi Photoshop. Ne bodite obremenjene s svojo postavo, posvetite se raje svojemu otročku.

Nosečnost
22. 03. 2020 18.45

Čustvene spremembe nosečnice

Ko se na nosečniškem testu prikaže modra črtica, vas preplavijo čustva veselja in sreče, obenem pa strah, saj vam bo prihod družinskega člana življenje povsem spremenil. Kako se pomiriti in z odprtimi rokami sprejeti izziv starševske vloge?

Novice
20. 03. 2020 14.55

Izračunali smo, kako velik bo Barron Trump

Na Bibaleze.si imamo aplikacijo Kako velik bo vaš otrok. Vstavili smo velikost Donalda Trumpa in Melanie Trump ter izračunali, kako velik bo Barron Trump.

Šola in splet
26. 02. 2020 08.43

Zato bi se šola morala začenjati pozneje

"To, da mora najstnik vstajati ob sedmih zjutraj, je, kot bi morali mi vstajati ob štirih," pove strokovnjakinja za motnje spanja asist. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med. Doda, da si lahko predstavljamo, kako bi se počutili, če bi nenehno tako zgodaj vstajali. Najstniki pa se tudi ne morejo prisiliti, da bi šli v posteljo zvečer prej, saj otroci razvojno v tem času postanejo tako imenovane sove.

Družinsko življenje
07. 02. 2020 08.04

Zelo pomembno je, da otroka objamete in pobožate

Zelo pomembno je, da si starši kljub hitremu tempu življenja vzamete čas za otroka in se kdaj stisnete k njemu. Tudi k tistemu malo večjemu. 'Crkljanje' naj bo čim večkrat na družinskem urniku. Kaj mu to pomeni in zakaj je to pomembno zanj, smo se pogovarjali s Tino Jereb, svetovalko za vzgojo predšolskih otrok.

Po porodu
27. 01. 2020 08.49

Koliko časa traja čišča in kdaj se pojavi prva menstruacija po porodu?

Na takšna ključna vprašanja, ki se porajajo novopečenim mamicam, nam je odgovorila Gordana Njenjić, dipl. m. s., babica. Opozorila je tudi, kdaj je resnično nujen obisk pri ginekologu.

Družina in odnosi
04. 07. 2019 08.41

Takšni morajo biti prvi trenutki po porodu

Švedski zdravnik Nils Bergman je poudaril, da ne smemo delati v nasprotju z naravo, saj s tem dolgoročno škodimo mami in dojenčku. Po porodu morata ostati skupaj!

Bibini svetovalci
05. 06. 2019 15.26

Test nosečnosti: pozitiven ali negativen?

Zanima me vaše mnenje, mislite da je test na sliki pozitiven? Hvala.

Vse o prehrani
19. 04. 2019 07.41

Prima sladica vas bo navdušila

Otroci in tudi odrasli smo vpeti v spone vsakdanjega življenja. Najmlajši hitijo v vrtec, šolo, na številne obveznosti, starše čakajo službene obveznosti, gospodinjenje, skrb in vzgoja. Zato so tisti trenutki, ki jih preživimo skupaj z družino, še kako dragoceni in nam jih nihče ne sme vzeti. Poskrbite, da boste srečni tako vi kot tudi vaš otrok. Vsak dan si vzemite čas za skupen tradicionalen obrok, ki bo okrepil vaše vezi, poglobil odnose, obenem pa vam vsem pričaral nasmehe na obraze. Poiščite vašo skupno najljubšo jed in se pocrkljajte.

Bibini svetovalci
24. 05. 2012 00.33

Prekomerna poraščenost

Lep pozdrav, stara sem 16 let in imam probleme s prekomerno poraščenostjo. Vse povsod imam temne dolge dlake tudi po licih, oprsju, nogah, hrbtu praktično povsod. Kaj je narobe mi primanjkuje...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071