hoja z otroki

Nesreča otroka na planini Razor: Kaj morajo starši vedeti za varno hojo z otroki v hribe
Hoja z otroki v hribe je čudovita družinska izkušnja, ki otroke nauči ljubezni do narave in telesne aktivnosti. A kljub temu je treba biti zelo previden, saj lahko že najmanjša nepazljivost povzroči nesreče. Nedavna nesreča na planini Razor, kjer se je otrok poškodoval med plezanjem, nas opominja, kako pomembna je ustrezna priprava in previdnost v gorah.

Pustite avto v garaži, ozrite se okoli sebe in odkrijte, kaj vam ponuja vaš kraj
Vsaka občina, vsak kraj v Sloveniji skriva svoje čare in naravne bisere – bližnje hribe, gozdove, jezera ali urejene učne poti, ki so kot nalašč za družinske izlete. Namesto da bi vsakič sedli v avto in se vozili ure daleč, pustite avto doma in se z otroki odpravite na raziskovanje svoje okolice peš ali s kolesom.

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Odpravite se na družinski izlet v Prekmurje
Ne pravijo brez razloga, da je včasih treba pobegniti od vsakodnevnih skrbi, hitrega tempa in nešteto obveznosti ter vsaj za kakšen dan ali več njih zamenjati okolje. Zakaj se ne bi s svojimi otroki odpravili na družinski izlet v Prekmurje?

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš
Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

To lahko v nosečnosti povzroči številne posledice
S temi preprostimi nasveti se naučite, kako brezskrbno uživati v poletju, morju in počitnicah tudi v obdobju nosečnosti.

'Večkrat se zalotim, da izbruhnem že za najmanjše stvari'
Razdražljivost je nekaj, kar občasno ob povečanem stresu doživljamo vsi, a le v določenem obsegu in kratek čas. Lahko pa postane del našega vsakdanjika in izrazito vpliva na čustveno ozračje, pa tudi odnose v družini. V nadaljevanju preverite, na kaj moramo biti pozorni in kako se z razdražljivostjo najučinkoviteje spoprijeti.

To so pozitivni učinki joge na otroke
Tako kot joga koristi odraslim, pušča blagodejne učinke tudi na otrocih. V svetu, nasičenim s številnimi motilci, med njimi telefoni, računalniki, tablicami, televizorji, radijskimi sprejemniki in drugo moderno tehnologijo, jim lahko pomaga pri lažjem soočanju s stresom, obenem pa krepi njihovo dušo in telo. Jogo za otroke v Sloveniji z vsem srcem izvaja Sonja Trplan.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

10 stvari, ki jih morajo vedeti novopečeni starši
Mamica štirih otrok s 14-letnimi izkušnjami v materinstvu je na svojem blogu objavila nasvete, ki naj jim sledijo novi starši, da bodo lažje preživeli prvo leto starševstva.

10 najboljših iger za predšolske otroke
Igra je spontana, ustvarjalna aktivnost, ki jo zasledimo v različnih obdobjih človekovega življenja in ne le v otroštvu, pri čemer je v predšolskem obdobju igra otrokova prevladujoča dejavnost. Za vas pa smo pripravili deset najbolj zabavnih iger za predšolske otroke.

'Ko bi to vedela, ko so bili otroci še majhni'
Mama štirih otrok je na svojem blogu zapisala nekaj nasvetov, s katerimi si lahko olajšate prva leta materinstva. Ko smo v obdobju, ko so otroci še majhni, si namreč mislimo, da nikoli več ne bomo spali, sproščeno posedali ob skodelici kave ali si vzeli čas zase. Vendar vse to še prehitro mine, zato je najbolje, da kar se da uživate v materinstvu, kasneje pa bo še vedno dovolj časa, ki ga boste lahko namenili tudi drugim stvarem. Če bi sama vedela za te nasvete, ko je postala mama, bi bilo precej lažje, zatrjuje Kate.

Že v prvem letu mora zaspati sam
Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Otroška rojstnodnevna zabava v pižamah
Poletje je čas za igro in veselje. Zakaj ne bi otrokom pripravili rojstnodnevno zabavo v pižamah? Postrezite jim z zabavnimi prigrizki, napitki iz svežega sadja, igrajte se družabne igre, pripovedujte pravljice in ne pozabite na pretep z blazinami!

Poglejte fotografije brez Photoshopa
Fotografinji in sestri Jenna in Aimee Hobbs sta začeli projekt A Mother's Beauty. Predstavili sta serijo prekrasnih fotografij, na katerih so mame z otroki: ''Opazili sva, da si vse več mam želi otrokove fotografije, svojih pa ne. To je žalostno ... me mame smo center vesolja našim otrokom. Me smo njihove mame, in to je dovolj močan vzrok, da dokumentiramo in shranimo spomine.'' Želeli sta pokazati, kako je v resnici videti telo po porodu, v primerjavi s poplavo fotografij, ki prikazujejo popolna ženska telesa.

Pozor, previdno v hribih!
Hoja po gričih, hribih in gorah je za marsikoga privlačna tudi v jesenskem in zimskem času. A se je treba tudi na pohajkovanje po hribih ustrezno pripraviti, da bo pot čim bolj udobna in varna. Cilj naj bosta užitek na poti in srečna vrnitev v dolino, ne le osvojitev vrha, poudarjajo na Generalni policijski upravi (GPU).

Ideje za otroško zabavo v pižamah
Poletje je čas za igro in veselje. Zakaj ne bi otrokom pripravili zabave v pižamah? Skupaj izdelajte šotor, postrezite jim z zabavnimi prigrizki in napitki iz svežega sadja, igrajte se družabne igre, pripovedujte pravljice in ne pozabite na pretep z blazinami!

Najbolj pogoste otroške igre
Se spomnite igre Ali je kaj trden most? Prvič ste se jo najbrž igrali, ko ste bili stari tri ali štiri leta. To je obdobje, ko otroci postanejo družabni in se igrajo ne samo s svojimi vrstniki, ampak tudi z drugimi otroki. Prav zaradi tega postanejo igre bolj izdelane.

Noro doživetje v pustolovskem parku Postojna
Lino Kuduzovič, zmagovalko prve sezone Talentov, smo peljali v pustolovski park Postojna, kjer sta se skupaj z njo zabavala tudi petletni Mark in naša ekipa. Zanimive vragolije poglejte v videu. Vstopnice za park si lahko prislužite tudi vi, navodila vas čakajo na našem Facebook profilu.

Da bo družina zdrava ...
Po dolgem dnevu v službi in šoli se vračate domov lačni. Včasih preutrujeni, da bi pripravili zdrav obrok in bi družina skupaj sedla za mizo. Vse prevečkrat posegate po hitri hrani.

Kako zadovoljno hujšati?
Sladkih praznikov je konec, čas je, da pričnemo uresničevati novoletne zaobljube. Mnoge mamice smo na svoj spisek prav gotovo uvrstile tudi hujšanje. Pa ne samo letos - vsako leto!

Vrtec Montessori: Hiša otrok v Dravljah
Središče vsega je otrok, ki se uči sam, se svobodno giblje in si svobodno izbira delo. Maria Montessori je želela pomagati otroku, da sledi svojemu notranjemu razvoju v skladu s svojo naravo.

Z otrokom varno v gore
Gore so lepe, prav je, da čudovito naravo pokažemo tudi našim malčkom. Toda zavedati se moramo, da je pot v gore zahtevna in da je treba pred odhodom osvojiti določeno znanje.

Zdravilni učinki gibanja
Gibanje ima vsak zarodek zapisano v svojem dednem materialu. Premalo gibanja v vseh obdobjih otrokovega razvoja se odraža v slabši drži otrok, večjemu številu skolioz in nepravilno razvitih hrbtenic, povečani telesni teži in zelo pogostih bolečinah v križu.