hoditi

A tvoj je pa še v vozičku?!
Večkrat se je že zgodilo, da sem opazila mamo, ki poriva voziček, v njem pa otroka, ki je bil že tako velik, da so mu – karikirano – noge segale do tal. Vsakič sem se vprašala, zakaj otrok ne hodi sam?

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije
Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

'Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar'
"Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar," se je zadnjič pošalil novopečeni očka. "Sinko ni zadovoljen, če sedim. Z njim v naročju moram stati in ga stoje pestovati, da preneha jokati in se dokončno potolaži," je opisal. Ni edini, ki je opazil, saj starši res lahko pogosto vidimo, kako dojenčki običajno prenehajo jokati, ko jih vzamemo v naročje, jih stoje pestujemo in nežno zibamo v hoji sem ter tja. Vzrok za tovrsten odziv so iskali tudi v raziskavi.

Izpoved najstnice: Anoreksija in jaz
Anoreksija je bolezen sodobnega časa, pri kateri želi oseba zaradi napačne predstave o svojem telesu znižati svojo telesno težo. Pri tem zavrača vnos normalne količine hrane v telo, kar vodi v prekomerno izgubo teže, naglo hujšanje, slabo počutje, slabo kri in marsikatero drugo težavo. Gre za zelo resno bolezen, ki lahko v skrajnih primerih privede do smrti. Tokrat objavljamo pogumno osebno izpoved najstnice, ki si je z anoreksijo zrla iz oči v oči.

Odpeljali so jo z reševalnim vozilom v Ljubljano, a so uspeli zaustaviti popadke
Leto 2010 ... Doma sva imela že punčko. PDP sem imela aprila. Med previjanjem hčerkice sem en mesec prej začutila ostro bolečino v predelu križa. Ker se je bolečina ponavljala, sem poklicala v porodnišnico Celje, kjer so mi svetovali pregled pri njih. Nato smo se uredili in se odpeljali na pregled.

"Ko je otrokom dolgčas, jih zamotim po metodi svoje mame"
Ne pomnim, da bi mi bilo v otroštvu tolikokrat dolgčas. Če sem že potarnala mami, da se dolgočasim, sem zelo hitro dobila delo. Mama mi je odvrnila nekaj takega: "Dolgčas? Hja, meni ni nikoli dolgčas. Ni problema, pridi, bova našli 'zdravilo' za tvoje dolgočasje." In mi je takoj naložila nekaj opravil, rekoč: "Poglej, kako preprosto se lahko zamotiš in hitro, hitro pozabiš na dolgčas."

'Mati mi je pri 11 letih ponudila droge'
Navadni smrtniki pogosto zavidamo slavnim in bogatim, ki imajo vse, kar si človek v življenju lahko želi: lepo hišo, uspešno kariero, prekrasno družino, veliko denarja, svetovno prepoznavnost ... A zunanji videz je lahko zelo varljiv. Tudi za štirimi stenami njihovih domov se godijo stvari, ki jim niso v ponos in tudi njim pogosto primanjkuje samozavesti, ki jo zaradi bogastva običajno zdravijo na povsem napačen način – z alkoholom, drogami in razuzdanim življenjem. Podobno življenjsko zgodbo ima za seboj tudi svetovno znana igralka Drew Barrymore – oče je bil alkoholik, mati pa falirana igralka, ki je svoje komplekse zdravila na hčerki ... In jo s tem že kot otroka pahnila v svet prepovedanih substanc.

Napovedi so bile črne. Rodila je v 24. tednu
V 18. tednu so jo zadržali v bolnišnici. Bila je odprta, krvavela je. Sumili so na odstopanje posteljice. Napovedi so bile črne. "Dobila sem injekcije za razvoj pljuč," se spominja mamica D. M. Zaupala je srčno zgodbo polno presenečenj - tako pozitivnih kot negativnih.

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?
Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

20 stvari, ki se jih vsaka mama nauči v prvem letu materinstva
Malčkovo prvo leto je polno navdušenja. Dojenček raste in se spreminja iz dneva v dan. Toda navaditi se je treba na povsem drugačen življenjski slog in to je včasih lahko težko. Poleg tega hormoni vplivajo tudi na razpoloženje, zato nove mame pogosto prevladajo čustva.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

'Hvala ginekologinji, ki naju je tisto noč rešila'
Pogumna mlada mamica, Brina, je z nami delila porodno zgodbo, v kateri sta kljub začetnemu strahu in občutku nemoči ob porodu z možem dobila najlepše darilo, malega borca Gala. Preberite si njihovo zgodbo.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so
Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Pomagajmo Maši omogočiti najbolj dostojno možno življenje, ki ji je preostalo
Maša ima neozdravljivo, smrtonosno in zelo hudo redko bolezen. Njena hitro napredujoča bolezen žal ni ozdravljiva in punčka ima pred sabo samo še nekaj let življenja. V Društvu Viljem Julijan so za Mašo sprožili tudi zbiralno akcijo, saj ji želita starša nuditi optimalno zdravstveno oskrbo in nego v preostanku njenega življenja.

Steznik po porodu: da ali ne?
Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Tako sta slovenski učiteljici razveselili bodoče prvošolčke
To sta med drugim zapisali: "Torbico gotovo že imaš pripravljeno, sobico lepo pospravljeno, samo še copatke si sezuješ in lepe čeveljce obuješ, primeš očka, mamico pod roko in stopiš na novo pot široko."

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'
Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Blog: 'Kje naj spi dojenček?'
Dobro se spominjam časov, ko je bil najstarejši sin še dojenček. Še danes me boli srce, ker sem pri nekaterih stvareh poslušala nasvete 'starejših in bolj izkušenih' mamic.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Pomagajmo 5-letni deklici Lani
Lana je čudovita 5-letna punčka s kromosomsko napako x28, ki povzroča trdovratne epileptične napade in hud globalni zaostanek, kar pomeni, da je deklica težko duševno in gibalno ovirana. Mamica Sonja se je obrnila na nas za pomoč.

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti
Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

To je pomembno za otrokov razvoj
Ni ga starša, ki si ne bi želel, da bi se njegov otrok razvil v uspešno odraslo osebo. Pri tem lahko svojim otrokom pomagate, ampak zagotovo ne tako, da stvari naredite namesto njih. V vsakem obdobju odraščanja mu lahko kot starš stojite ob strani in ga z različnimi načini spodbujate k razvijanju kreativnosti, miselnosti in samostojnosti.

"Imam pet hrušk. Koliko jih imam, če dam eno Matevžu in eno Miji?" – "Pet!"
Učenje matematike na daljavo: "Matic, imam pet hrušk. Eno dam Matevžu in eno Miji. Koliko hrušk mi ostane?" – "Pet." – "Ne, Matic. Imam pet hrušk. Koliko mi jih ostane, če dam eno Matevžu in eno Miji?" – "Pet." – "Ne, Matic. Vzemi leseno računalo, da ti bo lažje. Poglej. Imam pet hrušk. Zelenih. Eno dam Matevžu in eno Miji. Koliko hrušk imam?" – "Pet." – "Ne, Matic!" – "Ja, mami. Matevž ne mara hrušk, sploh pa ne zelenih, in Mija ni lačna. Ostane ti pet hrušk!"

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

MaMaMija: Že vem, kaj si bom zaželela za novo leto!
BLOG: Maticu so trojke končno vsaj približno uspele, ampak šele ko je v zvezek začel risati "ritke". Uf, ampak koliko potrpljenja in mirnih živcev je bilo potrebnih pri učenju trojic! On bi zvezek obrnil postrani ali na glavo, po zapisu ene same vrstice njegovih približkov trojk bi on premor, ker je "takoooo zeloooo utrujen" in "ker so trojke tako težke". Da sploh ne govorim o njegovem motoviljenju po stolu, stokanju in nešteto glasnih vzdihih "trooojke so reees težkeeeee". Uf!

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

10 pravil za vzgojo sina
Mama je najpomembnejša oseba v sinovem življenju. Ona je njegova prva ljubezen, prva učiteljica in oseba, pri kateri bo vse življenje iskal nasvete. Ameriška novinarka Tabitha Studer, mama dveh sinov, je zbrala nasvete drugih mam o vzgoji dečkov.