hiter

Čas je, da letos temu naredite konec
Vsakdo izmed nas jih ima. Novoletne zaobljube, namreč. Nekateri o njih radi govorijo na glas, medtem ko večina skrivnostno molči – večinoma zato, ker dvomijo, da jih bodo lahko izpolnili. Realne možnosti zadanih obljub se običajno pokažejo precej hitro, zato je ob koncu prvega meseca v novem letu pravi trenutek, da še enkrat razmislite o tem, česa si resnično želite, pri tem pa naj vas vodi le en cilj: optimalno osebno zadovoljstvo!

'Večkrat se zalotim, da izbruhnem že za najmanjše stvari'
Razdražljivost je nekaj, kar občasno ob povečanem stresu doživljamo vsi, a le v določenem obsegu in kratek čas. Lahko pa postane del našega vsakdanjika in izrazito vpliva na čustveno ozračje, pa tudi odnose v družini. V nadaljevanju preverite, na kaj moramo biti pozorni in kako se z razdražljivostjo najučinkoviteje spoprijeti.

Otroci ne potrebujejo milijon dejavnosti, temveč park, gozd in počitnice na vasi
Napredek tehnologije, prekomerno število obveznosti, hiter tempo življenja in pomanjkanje prostega časa vodijo v škodljive posledice za napredek in razvoj otroka. Tako učitelji kot tudi vzgojitelji in navsezadnje starši morajo poskrbeti za zadostno gibanje otrok na svežem zraku, je prepričan Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije.

Moški se redko odločajo za vazektomijo
V Sloveniji se ženske veliko pogosteje odločajo za sterilizacijo kot moški, čeprav je poseg vazektomije enostaven, hiter, izjemno nizko tvegan in (teoretično) tudi povraten.

Katja Gaspari Leben: 'Vsak mesec, ko sem dobila menstruacijo, sem se zaradi razočaranja zjokala v kopalnici'
Otroški smeh, tekanje po hiši, popacana majica in nešteto drugih lumparij, to je skoraj vsakdan družin, ki imajo otroke in o katerih začnemo prej ali slej razmišljati tudi sami. In danes razmišljamo zelo dolgo, saj odločitev za otroka vse bolj odlagamo, kar je lahko tudi eden od vzrokov za vse več težav z neplodnostjo. Neplodnost lahko prinaša velike čustvene stiske, pravi Katja Gaspari Leben, ki odkrito govori o svoji izkušnji in številnih izzivih, ki sta jih z možem imela, ker nista mogla zanositi. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Pri 41 letih nepričakovano zanosila
Prvič sem rodila pri 24 letih in porod je bil hiter, zelo hiter – 10 minut, ampak kljub temu so bili tisti trije popadki zelo boleči. Rodila sem prekrasno punčko Karin, ki ima danes 22 let.

'Hvaležna za naraven porod brez prisile, brez zdravil in brez pritiska'
Odločila sem se, da bi rada delila z vami najin pravljični porod, pa mogoče komu pride prav in bi z veseljem prebral. Rodila sem namreč doma, v svojem okolju, z ljudmi, s katerimi sem se res povezala skozi celo nosečnost in ki sem jim zaupala in jih spoštovala.

Preeklampsija – kaj morate vedeti?
Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"
Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom
Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Izgorelost mamic zaradi preobremenjenosti na višku
Številne mlade mamice ogroža izgorelost. Še posebej zaradi občutka krivde in težnje k perfekcionizmu. Vsaka bi si želela biti kar se da dobra mama, na drugi strani pa bi si želela vse postoriti sama. Ti dve reči pa preprosto ne gresta skupaj.

Najpogostejše fobije pri otrocih
Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Pogrejte si svoje čute z mikrovalovno pečico
Kovinska škatla mikrovalovne pečice je lahko veliko več kot sredstvo za nabiranje prahu ali odlaganje nepotrebnih stvari. Preverite zmogljivosti in široko uporabnost mikrovalovne pečice!

Kdaj otroku ponuditi hruške?
Hruške sodijo med sadje, ki ga lahko dojenčku ponudimo med prvimi "novimi jedmi". So lahko prebavljive, polne hranljivih snovi in ne vsebujejo nasičenih maščob.

Šest dni po roku je rodila Emo
Malce z zamudo, ampak na hitro je na svet privekala najlepša deklica na svetu.

Po štirih urah je na svet prijokala deklica
Bilo je poleti 2019, konec avgusta, ko sem se nič hudega sluteča v 26. tednu odpeljala na kontrolni pregled poteka nosečnosti. Nisem imela občutka in simptomov, da bi lahko bilo kaj narobe, edino že več kot mesec dni mi je rahlo otrdeval trebuh, kar naj ne bi bilo nič nenavadnega.

Družine, ki obedujejo skupaj, se več pogovarjajo
Ste že slišali, da so skupni družinski obroki zelo dobra naložba za zdrav razvoj vašega otroka? Ti imajo namreč zelo pomemben vpliv na njegovo življenje. Preverite, zakaj.

Zato so marčevski otroci tako posebni
Marec je mesec, ko nas že začnejo božati prvi topli sončevi žarki, sive dni pa počasi zamenjujejo barve narave, ki se prebuja iz globokega spanca. Mar ni to idealen čas, da postanete mama?

Ko me med službenim klicem stokrat pokličejo "Mami, mami, mamiii"
Včasih me znanci (in tudi neznanci) pokličejo zaradi službenih zadev in tedaj otroke milo prosim, ali so lahko med pogovorom kar se da umirjeni in tihi. Takrat se vsi trije strinjajo, obljubijo ter prikimajo z velikimi in zaupanja vrednimi očmi. Nato pa se oglasim ...

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'
Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'
Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Je rojstvo otroka vplivalo na vajin zakon?
Ste srečni v zakonu? Se počutite varne, izpopolnjene in ljubljene? Imate radi svojega partnerja? Negujeta svoj odnos? Ali je prihod otroka popolnoma obrnil vajin svet na glavo? Rojstvo otroka s seboj prinaša popolnoma drugačne prioritete, vendar pa ne smeta pozabiti na sebe.

Starši, to morate vedeti
Naše življenje je vse bolj prepleteno s spletom, živimo namreč v obdobju pametnih mobilnih in televizijskih naprav, ki nam na eni strani močno olajšajo življenje in omogočajo vsakodnevne stike z najbližjimi, na drugi pa nas izpostavljajo različnim nevarnostim, kot so neprimerna vsebina, zloraba podatkov in številne druge spletne grožnje. Kako zaščititi svoj pametni dom, da bo sodoben in varen hkrati?

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Napake, ki jih delamo pred seksom
Intimnost je izjemno pomembna pri ohranjanju kvalitetnega partnerskega odnosa, prav tako je seksualna nepotešenost pogosto razlog za nejevoljo, slabo počutje in razdražljivost. Zato je pomembno, da kljub novi, starševski vlogi s partnerjem ohranjate medsebojno povezanost in intimo. Vendar pa bodite pozorni na naslednje napake, ki jih pogosto počnemo pred seksom.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

Vedno preverite dudo, preden jo ponudite otroku
Veliko mamic svojemu novorojenčku ponudi tolažilno dudo. Ta je potem prvih nekaj mesecev otrokova spremljevalka v neutolažljivih trenutkih in tudi preden se odpravlja spat. Mnogo mamic pa ne ve, da mora vsakič, preden jo ponudi otroku, dudo temeljito pregledati.

Širitev presejanja v Sloveniji: rešili bodo še več otrok
Čudovita novica: zaradi širitve presejanja novorojenčkov v Sloveniji bo imelo še več otrok, kljub prirojenim redkim boleznim, možnost praktično normalnega življenja ali pa bo potek njihove bolezni bistveno omiljen. "To je neprecenljivo," se zavedata Gregor in Nina Bezenšek, starša preminulega Viljema Julijana in ustanovitelja Društva Viljem Julijan.

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.