gre

Želela sem si roditi doma in sem to tudi storila!
Ker bolj redko beremo ali slišimo o tem, da je ženska rodila doma, gre po navadi za vest iz tujine ali za prezgodnje rojstvo, za nekakšno "nesrečo" torej. Andreja pa se je zavestno odločila, da bo rodila doma, čeprav pri nas tega že dolgo ne poznamo več ...

Kako v hladnih dneh obleči otroka?
Žabice, hlače, majica in pulover - bo v vrtcu prevroče? Brez žabic in debelega puloverja - bo na sprehodu prehladno? To so vprašanja, s katerimi se starši otrok, ki so v vrtcu, pozimi ubadate prav vsak dan.

Zakaj si večina odraslih vrta po nosu?
Vas nekatere otrokove neprimerne navade spravljajo ob živce? Vrta po nosu, grize nohte, zadržuje dihanje … Strokovnjaki sicer zatrjujejo, da je to le prehodno obdobje, ki bo do šole minilo, a vendar nekatere razvade kar ne minejo. Zakaj?

KOLUMNA: Ko zardevamo zaradi besed naših 'sončkov'
Je vaš malček v najmanj primernem trenutku izustil sočno kletvico? Najbrž bi se najraje vdrli v zemljo, a verjemite – čez leta se boste ob pripovedovanju takih 'prigod' prešerno nasmejali!

Ko kljub napenjanju ne gre in ne gre!
Otroški zdravniki govorijo o zaprtju, kadar ima otrok zelo trdo blato. To lahko poškoduje nežno sluznico zadnjika in začne se začarani krog: otrok zaradi bolečin zadržuje blato, to postaja še trše, poskusi odvajanja blata pa še bolj boleči.

FOTO: Alenka Tetičkovič – mama 24 ur na dan
"Brez Toje je vsak dan izgubljen. Zavedam se, da so nekatere stvari neponovljive, zato želim vse trenutke z njo preživeti zares kvalitetno," pravi znana igralka Alenka Tetičkovič, mamica dveletne hčerke.

VIDEO: Super mama Saša
Saša Einsiedler je petič mamica! Še preden je rodila deklico, pa smo se z njo pogovarjali in se skupaj odpravili po nakupih.

VIDEO: Cepljenje – za svobodo odločanja
V skrbi za zdravje otrok se nekateri starši včasih znajdejo v položaju, ko ne vedo natanko, kako bi ravnali. Eden takih primerov je tudi obvezno cepljenje otrok.

KOLUMNA: Čudežna prva beseda ATI
Saj veste, kako gre: življenje ženske se z rojstvom otroka obrne na glavo. Pa ne samo na glavo. Spremeni se vse. Nič več nismo na prvem mestu, nič več ne premišljujemo, kaj bi počele čez dan, ker je urnik že tako natrpan.

'Kanibalizem' v maternici
Znanih je vsaj 30 primerov, ko je zarodek v maternici 'pojedel' svojega dvojčka. Na ta način je, vsaj gensko, postal 'dve bitji v enem telesu'.

Nasmeh, ki razoroži
Ko se razvije vez med materjo in otrokom, je mogoč povsem nov način sporazumevanja. Res je, da lahko dojenček z jokom takoj prikliče pozornost staršev, toda poiskati mora način, da jih obdrži blizu. Evolucija mu je dala orožje, edinstveno za našo vrsto – nasmeh.

Roditi na tujem
Slovenka Renata že nekaj več kot tri leta živi v Rotterdamu. Z možem Nizozemcem imata dveletno hčerko, ki jo je rodila v svoji novi domovini. Zaupala nam je svojo izkušnjo rojevanja in starševstva na tujem.

VIDEO: Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).

Kako po porodu izgubiti kilograme?
Mnoge mamice se po porodu bojujejo z odvečnimi kilogrami. Nekatere srečnice pa ostanejo tako rekoč brez “poporodnih” sledi.

KOLUMNA: Dieta – misija nemogoče?
Zadnjič je resničnost potrkala tudi na moje čelo (oz. na mojo zadnjico). Tudi jaz, nekoč brhko in vitko dekle, sem se po nekaj otrocih malce uštela v konfekcijski številki hlač.

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

Ne pretiravajte s folno kislino!
Pri otrocih, katerih matere so v zgodnji nosečnosti jemale folno kislino, je večja verjetnost, da zbolijo na dihalih. Čeprav je folna kislina nepogrešljiva za organizem, z njo ne gre pretiravati, pravijo norveški raziskovalci.

Pomoč pri kolcanju
Zakaj se majhnim otrokom pogosto kolca? Je to običajno ali vas mora skrbeti? Kako lahko otroku pomagamo in ali je kdaj potrebna tudi zdravniška pomoč, pa v naslednjih vrsticah.

Nočna mora
Nočne more so pri otrocih dokaj pogost pojav. Po navadi niso nevarne in minejo same od sebe. Zdravnika naj bi obiskali, le če se ne končajo, se stopnjujejo ali se začnejo pri najstniku.

Male deške stvari
Dojenčki moškega spola nam znajo pripraviti mokro presenečenje takoj, ko jim odstranimo plenice. Ko znajo že sami hoditi na stranišče, pa so zanje presenečenja lahko tudi boleča.

Inkubator iz avtomobilskih delov
Za uporabo v revnih državah so v Združenih državah Amerike izdelali poceni inkubator za nedonošenčke. Zanj so uporabili avtomobilske luči, filter za zrak in druge avtomobilske dele.

FOTO: Janez in njegove princeske
Najpomembnejše, kar lahko daš otroku, je občutek, da ga ima nekdo rad. To so tudi nam dali naši starši.

FOTO: MALA POWERKA LIA
Cvetana Rozman je črnolasa članica ženskega pevsko-plesnega tria Power dancers.

Zlata pravila za super starše
Vsak si želi biti popoln starš. Nekaterim to uspeva bolje, drugim slabše. Zavedati se moramo, da ima vsak otrok svojo osebnost in da se otroci med seboj razlikujejo, čeprav so iz "istega gnezda«. Nekaj starševskih pravil bi morali upoštevati vsi.

Božič nekoč in danes
Samo nekaj dni nas loči od božiča, težko pričakovanega družinskega praznika. Za bogato obloženo mizo, na kateri bo okusna božična večerja, se bo zbrala vsa družina.

Nosečniški 'napad' na hladilnik
Ste presenečeni sami nad sabo, saj si želite jedi, ki jih nikoli niste marali? Kislo, slano, sladko, neverjetne kombinacije? Bi lahko pojedli več, kot gre na krožnik? Nič nenavadnega, saj ste noseči ...

VIDEO: Podelili smo nagrado Pikapolonice
Petmesečni Jaša iz Šmartnega pri Litiji in njegova mamica sta v Pikapolonici prevzela nagrado iz prejšnje nagradne igre. Oglejte si video!

Vzgojo lahko načrtujete
Imate otroka, ki se vam zdi popolnoma nemogoč? Na primer dveletnika, ki vam neprestano kljubuje in skoraj nikoli ni »priden«? Še dobro, da vam je ostalo nekaj živcev, saj vam jih malček neprestano »najeda«. Kdaj bo tega konec?!

VIDEO: Šola kakanja
Se vam zdi zabavno? Vendar gre za povsem resno zadevo. Otroke s trdovratnim kroničnim zaprtjem namreč na Pediatrični kliniki v Ljubljani vključijo v šolo kakanja.