graditi

Kaj je starševski stil 'snežni plug'?
To asociacijo je pop psihologija uporabila za starševski stil, za katerega je značilno, da starš umika, odstranjuje vse ovire na poti svojega otroka, še preden ta oviro sploh doseže. Čeprav starš meni, da s tem pomaga otroku pri soočanju s frustracijami, nelagodjem in bolečino, s tem v resnici otroku odvzame priložnost za pridobivanje neprecenljivih veščin obvladovanja in reševanja izzivov.

7 ključnih nasvetov za krepitev otrokovega samospoštovanja
Za krepitev otrokove samopodobe in samospoštovanja je zelo pomembna tudi pohvala, a s pohvalo poskušajte biti konstruktivni.

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

To bo prineslo pozitivno spremembo v odnosu z otrokom
Starši so ljudje, krvavi pod kožo, in tako kot vsi ostali imajo tudi oni različne občutke, sprožilce, slabe in dobre dni. Seveda se bo zgodilo, da boste kdaj naredili napako. Kaj narediti po tem?

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti
Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

7 znakov, da ste dobra mama
Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju
Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Največja bolečina Tine Turner je bila izguba dveh sinov
Ena največjih legendarnih glasbenic, kar jih svet premore, rock diva Tina Turner, je izgubila bitko z dolgo boleznijo in preminila v 84. letu starosti. A poleg tragične preteklosti je bila njena največja bolečina izguba dveh sinov, ki sta umrla v zgolj štirih letih razmika.

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov
Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

8 korakov, s katerimi otroka učimo sprejemati svoje napake
Velik in pomemben del odraščanja otrok predstavljajo tudi napake, spodrsljaji, padci in neuspehi, ki jih doživljajo tako v odnosih z drugimi kot tudi pri šolskih zahtevah. Kako se bodo znali soočati z njimi, pa je močno odvisno tudi od staršev. Ste med starši, ki otroka pozitivno spodbujajo in učijo, da so tudi napake del življenja, onimi, ki grajajo in kaznujejo, ali tistimi, ki želijo otroka zaščititi pred vsemi neprijetnimi izkušnjami odraščanja?

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku
Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Sofiane Boufal: Mama mi pomeni vse na svetu
Svet je ganila osebna izpoved Sofiana Boufala, maroškega nogometaša, ki je sredi nogometne zelenice zaplesal zmagovalni ples s svojo mamo. Ona je tista, zaradi katere je uspel v življenju, je po zmagi medijem zaupal mladi nogometaš.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Dva para o tem, ali obstaja popoln čas za odločitev o otroku
Smo sploh lahko popolnoma pripravljeni na otroka? In kako vedeti, da je čas za novega člana družine? Tema, ki zajema načrtovanje družine, je tako široka, da nimamo enoznačnega odgovora. Nekatere ženske že od malih nog sanjarijo o materinski vlogi, drugim se materinski čut prebudi šele v partnerskem odnosu, tretjim se otrok enostavno 'zgodi'. A pri tem se poraja vprašanje, koliko je v resnici takšnih, ki se za otroka odločijo načrtno? Pogovarjali smo se z dvema paroma, ki sta predstavila svoji zgodbi.

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom
Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Tako se je Jennifer Aniston poklonila svojemu očetu
Ste vedeli, da ima Jennifer Aniston slavnega očeta? Njen oče je namreč John Aniston, igralec, ki je uprizoril mnoge vloge v televizijskih nanizankah, med drugim tudi lik Victorja Kiriakisa iz serije Days of Our Lives. Za svoje delo je John prejel nagrado za življenjske dosežke, ob tem pa je imela njegova slavna hči govor, s katerim se je poklonila svojemu vzorniku.

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan
Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke
Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?
Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

5 nasvetov za lažje življenje s taščo
Enega moškega ljubita vsaka na svoj način – tašča in snaha, namreč. Zavoljo tega pogosto v odnosu med njima nastanejo napetosti, nesoglasja in zamere. Obe pa si želita, da bi bil moški v njunem življenju srečen in zadovoljen. Kako za voljo vseh graditi dober odnos s taščo?

'Jedel je z mojega krožnika, spal pa v njeni postelji'
Ne vem, kaj se je zgodilo z mojim življenjem. Sem mama dveh čudovitih deklic in žena, ki ji pred očmi razpada desetletni zakon.