full

Dojenčki se učijo med spanjem
Verjeli ali ne, dojenčki med spanjem sploh niso pasivni. Čeprav je videti, kot da sladko sanjajo, oni pravzaprav zbirajo informacije iz zunanjega sveta.

Starši, to morate vedeti!
Pri otrocih, ki niso tako samozavestni, pohvale nimajo pozitivnega učinka. Nasprotno, za njih pomenijo pritisk, da morajo biti ves čas dorasli dobrim rezultatom.

'Ali lahko zanosim med menstruacijo?'
Možnosti, da zanosite med menstruacijo, so manjše kot v drugih obdobjih ciklusa, toda vseeno je možno. Ženske imajo zelo različne menstrualne cikluse in mnoge krvavijo tudi med ciklusi, zaradi tega je zelo težko natančno izračunati plodne dneve.

Njami sadna kašica
Sedaj je sezona jabolk, hrušk in sliv, zato pripravite otroku odlično kašico, ki jo lahko postrežete že od šestega meseca starosti. Ne delajte prevelikih količin, ampak raje sproti, v manjših količinah, da bo okusnejša.

Je judo primeren tudi za predšolske otroke?
Mnogim staršem se poraja vprašanja, ali je judo sploh primeren že za predšolske otroke in kaj z rednimi treningi pridobijo. Se lahko pri njem otroci poškodujejo?

Eden izmed najlepših poklicev: teta
Eden najlepših poklicev na svetu je seveda poklic tete. Delate 365 dni letno in nikoli vam ni dolgčas. Plačilo so otrokovi objemi, poljubi in nasmehi.

Na Ljubljanici dobrodelen dogodek
V petek in soboto, 11. in 12. septembra, bo na Ljubljanici znova pestro. Potekala bo namreč prireditev 24 ur veslanja za dober namen. Del izkupička prijavnin bo namenjen centru CUDV Draga, ki skrbi za otroke in mladostnike z motnjo v duševnem razvoju ter odrasle s pridobljeno poškodbo možganov.

Mamice za vse slovenske mamice
Vse več se govori o Združenju mam Mamice za mamice, katerega sta ustanovili Španka, ki živi v Sloveniji, Loreto Fernández Rodríguez, in Slovenka Nina Grašič. Spoznali sta se septembra 2012, ko je Lore že živela v Sloveniji dobri dve leti in je bila noseča z drugim otrokom, Nina pa je nedolgo nazaj splavila in čez dva meseca spet zanosila. Vsem slovenskim materam želita z društvom nuditi pomoč, vse potrebne informacije o nosečnosti, porodu, dojenju … Na srečanjih spregovorijo tako o veselih kot žalostnih trenutkih, dobrodošli pa so vsi družinski člani.

Ne primerjajte jih!
Čudovito je dejstvo, da imate prijateljico z otrokom, ki je toliko star kot vaš. Skupaj lahko ''vozičkata'' in si pripovedujeta o uspehih svojih sončkov. Vendar zelo hitro lahko pride do primerjav: ''Moj pa že sedi, moj se pa že plazi, moj že reče mama …'' To vas seveda lahko spravi v slabo voljo, če vaš tega še ne počne. Zavedati se morate, da je vsak otrok edinstven in se razvija na svoj način, po svojih sposobnostih in zmožnostih.

Samo nekaj mesecev po rojstvu princese Charlotte!
Samo nekaj mesecev po rojstvu princese Charlotte krožijo govorice, da je Kate Middleton tretjič noseča. V Veliki Britaniji so na to temo že odprli stavnice.

Ali računalnik in televizija sodita v otroško sobo?
Finski strokovnjaki so ugotovili, da televizija in računalnik nikakor ne sodita v otroško sabo. Otroci, ki ju imajo, hodijo med tednom, ko je pouk, zelo pozno spati, obenem pa se premalo gibljejo in zvečer težko zaspijo, ker niso utrujeni.

Vabljeni na izmenjavo otroških oblačil
Se je v otrokovi omari nabralo premajhnih oblačil? Čas je, da jih daste naprej in naredite prostor večjim. Vabljeni na izmenjavo oblačil v soboto, 5. 9.

Tudi vi to počnete?!
Po rezultatih obsežne študije kar 32 odstotkov otrok se počuti nepomembno, med tem ko njihovi starši uporabljajo mobilni telefon med družinskim kosilom, pogovorom, igranjem, skratka skupnim časom. Počnete tudi vi to?

Kakšna je verjetnost, da boste imeli dvojčka?
Število nosečnic, ki nosijo več kot enega otroka pod srcem, iz dneva v dan narašča. Raziskovalci so ugotavljali, kakšna je verjetnost, da imate prav vi dvojčka.

13 nalog pred porodom!
Datum poroda se približuje, priprave na novega družinskega člana se morajo počasi zaključiti. Skrajni čas je, da si vzamete nekaj uric samo zase. Nabavite tudi stvari, za katere niste niti mislili, da jih boste po rojstvu otroka potrebovali.

Kaj njegov odnos z mamo govori o njem?
Mama je prva ženska v življenju moškega in ima velik vpliv na njegov odnos do drugih žensk. Če boste analizirali partnerjev odnos z mamo, vam bodo nekatere situacije v zakonu jasnejše.

Vse, česar niste vedeli o zavarovanju!
Vsak starš si želi, da bi bil njegov otrok ustrezno zavarovan tudi, ko pride do nepredvidenih situacij. A v široki in raznoliki ponudbi nezgodnih zavarovanj za otroke ni enostavno izbrati takšnega, ki bo glede na vplačan denar nudilo najboljše možno varstvo. Praske in odrgnine so posebej pri tistih bolj aktivnih šolarjih nekaj povsem običajnega, marsikateri starš pa se sreča tudi s kakšnim zvinom ali zlomom, a ko se odločate za nezgodno zavarovanje otroka, se osredotočite predvsem na možnosti, ki jih zavarovanje ponuja v primeru najhujšega – trajne invalidnosti otroka oz. trajnih poškodb otroka.

Kako nad stres ob začetku šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav pri vseh pa začetek pouka povzroči stres. Ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

Neopravičeno izostajanje od pouka
Inšpektorat RS za šolstvo in šport je v zadnjih sedmih letih obravnaval 554 predlogov za uvedbo prekrška zaradi neobiskovanje pouka, kar predstavlja 68 odstotkov vseh obravnavanih prekrškovnih postopkov (819). STA objavlja pregled kršitev po posameznih letih.

Kako naj otrok reagira?
Otrok mora znati reagirati, ko ga drugi maltretirajo. Ne sme samo s sklonjeno glavo pogledati v tla in biti tiho. Vedno mora o nasilju spregovoriti z učitlejem ali starši.

Zgodba, ki je skoraj nemogoča!
Brazilka ni vedela, da je osem mesecev noseča, mislila je, da jo le boli trebuh. Dejansko pa je rodila kar na straniščni školjki.

Kam postaviti pisalno mizo v otroški sobi?
Mame in babice so nas učile, da mora biti otroška delovna miza postavljena ob oknu, toda feng šui nas opozarja, da otroka pogled ven ovira pri učenju. Ameriški strokovnjaki pa so obenem dokazali, da so najbolj uspešni tisti učenci, ki se vsakič znova učijo v novem prostoru.

Naredite sami okusen sadni jogurt!
Po devetem mesecu lahko otroku postrežete tudi mlečne proizvode in namesto kupljenih sadnih jogurtov lahko ponudite domačega, v katerem ne bo sladkorja in različnih aditivov. Če ga kaj ostane, pa lahko iz tega naredite odličen sladoled.

Uvajanje v vrtec brez stresa
Se vračate nazaj v službo? Babica in dedek živita daleč? Potem vašega otroka čaka vrtec, kjer ga bo čuvala vzgojiteljica, oseba, ki jo še ne pozna. Prav tako ga v igralnici čaka skupina otrok, s katerimi se še ni igral. Kako ga privaditi na takšno spremembo?

Ali se nosečnica lahko tetovira?
Zdravniki niso prepričani, ali se lahko nosečnica tetovira, toda vseeno tega ne priporočajo. Pride namreč lahko do okužbe z virusi hepatitisa B, ali C, ali HIV, kar se lahko prenese na še nerojenega otroka.

Zakaj je pomemben dotik?
S številnimi raziskovanji so poskušali dokazati, kako pomemben je dotik za dojenčke in kako ključno je, da so takoj po rojstvu v neprekinjenem kontaktu s svojimi starši, še posebej mamo. Verjeli ali ne, dotik je nekaj, kar se najprej razvije, dokler je otrok še v maminem trebuhu. To se zgodi že tri tedne po zanositvi, ko marsikatera ženska pravzaprav sploh ne ve, da je noseča.

Koliko ur pouka čaka naše osnovnošolce?
Slovenski osnovnošolci pri obveznih predmetih v celotni devetletki presedijo najmanj 7740 pedagoških ur ali v povprečju 860 na šolsko leto. Skozi devetletko jih poučujejo o 18 obveznih in še nekaj izbirnih predmetih, med prvimi največ o slovenščini in matematiki. STA objavlja seznam obveznih predmetov v osnovni šoli in število ur.

Vse bolj se zavedamo pomembnosti zajtrka
Slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače, je pokazala raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (HBSC 2014). Prvič po letu 2010 se je tudi zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov.

Koliko obveznega pouka je v drugih evropskih državah?
Obvezno šolanje, ki ga pri nas predstavlja devetletka, je le v redkih evropskih državah krajše, v nekaterih pa traja 12 let. Tudi obseg obveznega pouka v tem času se med državami zelo razlikuje in sega od povprečno okoli 550 do 1000 ur v šolskem letu. Slovenski otroci imajo v osnovni šoli okoli 6300 ur obveznega pouka, povprečno okoli 700 na leto.

Kako pomagati otroku, ki je dehidriral?
Do dehidracije, ki po navadi spremlja bolezenska simptoma, kot sta bruhanje in driska, pride takrat, ko otrok ne pije dovolj. Kako mu lahko pomagate?