frustracije

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'
Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'
Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?
Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

7 načel naravne vzgoje
Povezovanje in gradnja odnosa med otrokom in staršem sta po principu naravne vzgoje ključnega pomena za zdrav razvoj in vzgojo otroka. Otroci se rodijo nezreli in naklonjeni impulzom ter nagonom, zato je na starših, da jih primerno vzgojijo in usmerjajo.

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu
Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka
Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?
Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Je res treba biti popolna mamica?
V družbi, kjer na družbenih omrežjih toliko ljudi prikazuje popolne otroke, čudovite odnose, karierne uspehe, urejena domovanja, umetelna kosila ..., dobimo občutek, da je to tista norma, ki jo je treba doseči. A s klinično psihologinjo Aleksandro P. Meško smo se pogovarjali, kaj se lahko zgodi, če si zares zaželimo biti popoln starš ali si celo prizadevamo, da bi blesteli še na več področjih.

Slovenska voditeljica iskreno o očetu alkoholiku in travmatičnem otroštvu
Nerazrešene frustracije iz otroških let in spremljanje neljubečega odnosa med staršema zaznamuje marsikaterega otroka, težave v odnosih pa se pojavljajo tudi v odrasli dobi. Tega se očitno zelo dobro zaveda tudi 33-letna slovenska voditeljica in novinarka, ki je sklenila, da je pripravljena za ljubezen, to pa želi najti v šovu Sanjski moški Hrvaške.

13 prednosti barvanja pobarvanke
Mogoče se premalo zavedamo, kako pomembno je, da ima otrok pobarvanko in barva. Ne gre samo za aktivnost, s katero se kratkočasi, temveč pripomore tudi k njegovemu razvoju.

To so znaki poporodne depresije pri moškem
Ne samo da ima lahko ženska poporodno depresijo, ima jo lahko tudi moški. Po mnenju strokovnjakinje Klavdije Slapar, diplomirane babice, se lahko pri njem pojavi že med partnerkino nosečnostjo ali kmalu po porodu.

’Očetje so danes bolj vpleteni v vzgojo … in prav je tako!’
Pred nekaj tedni je bil naš sogovornik Srđan Milovanović, ki se v življenju sicer ukvarja z marsičim, naši otroci pa ga zagotovo najbolj poznajo kot sinhronizatorja v številnih risankah, tudi tistih, ki jih lahko spremljate vsak dan na OTO. Srđanov najljubši ’poklic’ pa je sicer zagotovo oče in ravno v tem poletju se je družinica povečala še za enega člana, zato smo ga vprašali, kako pri njih poteka razdelitev obveznosti in kaj si najbolj želi za svoje otroke.

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Paleta čustev in dramatiziranje
Pozdravljeni, sem mama 6 letne punčke. Zdi se mi da je za svoja leta včasih kar preveč odrasla. Včasih me kar strese ob njenih izjavah: "Sem tako žalostna da bi najrajši kar umrla." Ali pa: "Najboljš...

Ta akcija je na noge spravila celo Slovenijo
V soboto, 12. maja, bo po celi državi potekal prostovoljni projekt Slovenija se igra. Otroci, starši, babice, dedki in drugi se bodo na številnih lokacijah igrali, družili in povezovali. Pogovarjali smo se z idejnim vodjo projekta, ki je končno združil Slovence v dobrem, Gregorjem Rožancem, otrokom osemdesetih, ki je imel še srečo, da se je zunaj lahko brezskrbno igral, medtem ko so njegovi starši pili kavo pri sosedih. Da, tako je bilo v "jugi".

Kako izuriti svojega zmaja?!
Zmaji: mistični, čarobni, krilati, strašni, takšni, da otroke vedno znova navdušujejo. Zmaji si zaslužijo veličasten prestol med vsemi mogočnimi bitji.

Joj, moj malček brca in grize! Kaj naj storim?
Ali vaš malček na vse pretege brca, grize in tepe? Se sprašujete zakaj in kako ga umiriti?

'Mame morajo imeti službo, hobi in hoditi na treninge.'
Hrvaška voditeljica Nikolina Ristović je za tuje medije spregovorila o svoji družini in materinski vlogi. Je zelo moderna in pravi, da za mame ni zdravo, da se ukvarjajo samo z otrokom.

'Zakaj moj otrok počne to?'
Tudi vaš otrok z glavo buta ob steno ali tla? Strah vas je, da se bo poškodoval? Čeprav je to za starše nekaj najbolj groznega, naj vam povemo, da otroci stari okrog dve leti pogosto počnejo to.

'Nehaj jokati, vsi te gledajo!'
Glasen jok, bes, kričanje, ki v nekaterih primerih lahko preidejo celo v metanje po tleh in agresijo. To so stvari, ki so nekaterim staršem znane, drugim pa ne. ''Nehaj jokati, vsi te gledajo!'' ''Umiri se, kaj bodo pa drugi rekli?'' ''Poglej, kako so drugi otroci pridni!'' To so pogoste izjave staršev, ki pa v tistem trenutku zagotovo ne bodo umirile kričečega malčka.

Pustite otroku časten zasilni izhod!
To je vzgojno načelo, ki ga zagovarja ena vidnejših ameriških raziskovalnih psihologinj in ki je, sodeč po forumih, kjer se redno družijo starši, dobra rešitev. Tudi ko pride huda ura in otrokovi ihti morda ni videti konca, vas bo vsega odrešil časten zasilni izhod.

Osupljiva Jadranka Juras
Glasbenica, ki jo lahko trenutno spremljamo v vlogi žirantke priljubljenega glasbenega šova X Factor, Jadranka Juras je velika borka za pravice živali. Že kot deklica je čutila močno željo, da pomaga pomoči potrebnim, pri čemer sta jo starša tudi spodbujala. Blizu ji je tudi misel, da bi postala mama otroku, ki nima staršev; čeprav jo soprog Milan razume, pa tej ideji ni najbolj naklonjen.

Kaj storiti, če otrok grize?
Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Kako vzgajajo otroke znani Slovenci?
V letu 2010 smo na Bibaleze.si o starševstvu pogovarjali z mnogimi znanimi slovenskimi starši. Beseda je nanesla tudi na vzgojo otrok, s katero imamo dandanes pogosto težave …

VIDEO: Znakovni jezik za dojenčke
Z uporabo znakovnega jezika otrokom, ki še ne govorijo, omogočamo, da na enostaven in tudi nam razumljiv način izražajo svoje doživljanje, želje in potrebe. To olajša komunikacijo in omili frustracije zaradi nerazumevanja, ki so lahko v prvih letih življenja pogoste.