eno leto

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom
Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

20 stvari, ki se jih vsaka mama nauči v prvem letu materinstva
Malčkovo prvo leto je polno navdušenja. Dojenček raste in se spreminja iz dneva v dan. Toda navaditi se je treba na povsem drugačen življenjski slog in to je včasih lahko težko. Poleg tega hormoni vplivajo tudi na razpoloženje, zato nove mame pogosto prevladajo čustva.

Znana Slovenka iskreno o grozljivi izkušnji po porodu
Na družbenih omrežjih zagotovo ne manjka vedno nasmejanih otroških obrazov in popolnih družinskih izletov, zaradi česar lahko marsikatero mamico zaskrbi in se vpraša, ali samo ona nima stanovanja kot iz škatlice, ali samo njen otrok kdaj tudi na izletu joka in ali je edina, ki je utrujena ali pa ima strahove, ki jih ne zna razložiti. Prav zato je toliko pomembnejše, da obstajajo mamice, ki jim sledijo številne druge, in glasno spregovorijo o temah, ki po krivem morebiti še vedno sodijo za tabu. Pred kratkim je o svoji poporodni izkušnji kar na Instagramu spregovorila Karmen Meze, polovica uspešnega dvojca La Popsi, ki smo ga spremljali v projektu Štartaj Slovenija, mi pa smo s Karmen poglobljeno in brez zadržkov odprli drugo temo: depresijo in strah, ki sta se ji po grozljivi izkušnji pojavila po prvem porodu.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?
Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Super ideja za vikend izlet, ki bo navdušila tudi najmlajše
Ob vznožju najvišjega slovenskega prelaza Vršič leži čudovito jezero z lepim imenom Jasna. Na družinskem izletu so otroke najbolj navdušili igrala, račke in bronast kozorog.

Vse več otrok v šolo vstopa pri sedmih letih
Otroci v Sloveniji v osnovno šolo načeloma vstopajo pri šestih letih. Po podatkih raziskave Statističnega urada Republike Slovenije pa je z vsakim letom vse več otrok, ki prag osnovne šole prestopijo pri sedmih letih. Kaj so še pokazali rezultati študije? Preverite v spodnjih vrsticah.

Nasveti, kako se brezskrbno vrniti v šolo, vrtec in službo
Vsi vemo, kako je, ko naši otroci še zadnjič obiščejo vrtce in šole ter se z največjim veseljem prepustijo brezskrbnosti poletnih dni. Med počitnicami jim starši veliko raje zamižimo na eno oko in pustimo, da resnično uživajo v vsem, kar poletje prinese. A vsega lepega je enkrat konec, tudi počitnic, ki tako hitro minejo. Znova se začnejo priprave na novo šolsko ali predšolsko leto in v tem času je pomembno, da družina spet vzpostavi dnevno rutino.

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat
Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Sabrina: 'Mislim, da mora vsaka mlada mamica to slišati'
Mnogokrat od sebe zahtevamo preveč. Se bojimo, da nismo dovolj dobri in posledično ne znamo uživati v trenutku. O tem in marsičem drugem je za nas spregovorila čudovita mlada Mariborčanka, modna vplivnica, blogerka in makeup artistka Sabrina Vidovič, ki smo jo ujeli ravno med dopustovanjem v krasni Grčiji.

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'
Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

'Po porodu si nisem želela obiskov'
Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Maja Prašnikar: 'Ljubezen premaga vse ...'
Maja Prašnikar, srčna izbranka slovenskega manekena in uspešnega podjetnika Alena Kobilice je pred dnevi praznovala svoj prvi rojstni dan v vlogi mamice. Ob tem je objavila ganljiv zapis, v katerem je priznala, da sta zdravje in ljubezen njenih dveh fantov tisto, kar ji v življenju največ pomeni.

Hrvaški otoki, ki so kot nalašč za družinski dopust!
Začele so se počitnice in z njimi tudi glavna sezona dopustovanja. Dejstvo je, da je treba družinski oddih zelo skrbno načrtovati in še pred odločitvijo za določeno destinacijo natančno preveriti, ali je primerna tudi za otroke: apartma ali hotel mora biti kar se da blizu morja, izbrana destinacija mora imeti primeren dostop v vodo za otroke in nizek vodostaj, v bližini morajo biti kar se da čisti toaletni prostori, kakšen lokal, gostilna s prigrizki, vsaj malo sence za malčkov počitek in igrala ali aktivnosti za zabavo otrok. Kriterijev torej ne primanjkuje in da bo odločitev to poletje lažja, smo preverili, katere plaže hrvaških otokov se najbolj približajo vsem omenjenim zahtevam družin.

"Najboljši moraš biti. Samo najbolj uspešni so srečni ljudje" - Res?
MaMaMija: "Želim, da so moji otroci srečni, zadovoljni, da se imajo radi in da se sprejemajo. Ne pritiskam nanje, da morajo imeti najboljše ocene in da se morajo udeležiti vseh možnih tekmovanj. Ne, ker iz lastnih izkušenj iz otroštva vem, kako zelo velik pritisk zna občutiti otrok ob (prevelikih) zahtevah po doseganju (previsokih, prezahtevnih, preveč ambicioznih) ciljih, ki največkrat sploh niso njegovi."

Bruno (MasterChef): 'S kuhanjem sem se zamotil, ko sem čakal starše'
Po napetih in napornih kulinaričnih izzivih, ki smo jih spremljali v sedmi sezoni kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija, je zmago letos odnesel eden najmlajših tekmovalcev, 21-letni Bruno Šulman. Po zmagi smo z njim klepetali tudi mi, ne le o tem dosežku, temveč tudi o njegovem otroštvu in o jedeh, ki jih s tem časom povezuje.

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'
Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Marko Juhant: 'Za denar velja enaka vaja kot za metlo. Dajte ga otroku v roke!'
Po besedah Marka Juhanta za ravnanje z denarjem velja enaka vaja kot za metlo: "Če hočemo, da bo otrok metlo obvladal tudi praktično, ne pa le 'vedel', kako se pometa, jo moramo otrokom dati v roke." Podal je tudi konkreten primer, kako otroka naučiti pametno ravnati z denarjem, da dobiobčutek za denar. Preverite!

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Čudovita rojstnodnevna zabava, ki bi se je razveselil vsak malček
Praznovanje rojstnega dne je pomembno prav za vsakega otroka. Z nekaj več domišljije in doma pripravljeno dekoracijo lahko otroku pričarate nepozaben dan. To je dokazala tudi Eva, Jaševa mamica, ki se je neizmerno potrudila, da bi malčku priredila najlepšo rojstnodnevno zabavico. In veste kaj? Uspelo ji je.

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Ima vaš otrok težave z vidom?
Če se slabovidnosti ne opazi pravočasno in se je ne zdravi do 8. leta starosti, se je kasneje ne more popraviti z nobeno metodo. Oseba, ki ima izraženo slabovidnost, nima občutka globine prostora, kar lahko povzroči motnje v vsakdanjem življenju. Kako prepoznati simptome, ki kažejo, da vaš otrok ne vidi dobro?

Sandra Arsić: 'Cenim ljudi, ki cenijo prave vrednote'
Slovenski top model in mama dveh malčkov (in enega na poti), Sandra (Marinović) Arsić, je z nami spregovorila o karieri, družini in življenjskih ciljih. Kje vse je že bila, kako je živeti z družino v tujini in na kakšen način ji kljub dvema porodoma z majhno razliko uspeva ohranjati top formo in fit telo, pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Laura M. Rak: 'Ne moreš biti vse naenkrat v istem obdobju'
Vas zanima, kaj se zgodi, ko se v eni osebi združita trmoglava in zaletava punca, zagnana arhitektka, ki obožuje svoje delo in mama, predana svoji družini? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kam na pomladni družinski izlet?
Bled s slikovito pokrajino in dinamično okolico zagotovo velja za eno najbolj priljubljenih turističnih točk pri nas. Sprehod okrog jezera, vožnja s pletno do otoka in vzpon na grad ali Malo Osojnico so le nekatere možnosti za preživljanje prostega časa v tem gorenjskem mestecu, ki privablja staro in mlado z vseh koncev in krajev. Družina Bitenc pa je izlet na Bled izkoristila še za testiranje novega električnega avtomobila.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.