Bibaleze.si

eno leto

Ustvarjamo
06. 12. 2017 08.18

Ustvarimo sneženega moža!

Malce že diši po pravi zimi, vrhovi so že pobeljeni in čas je, da se doma odpre zimska ustvarjalnica. Tokrat vam ponujamo idejo za izdelavo sneženega moža. Z njim lahko okrasite okna ali pa jih obesite v otroški sobi ali na novoletni jelki.

Pravljična škatla
05. 12. 2017 08.07

Starši, to je najlepša popotnica za otrokovo življenje!

Otroci so se polni pričakovanj in radovedni zbrali okrog pravljičarja Boštjana Gorenca – Pižame. Povedal jim je nadvse smešno pravljico o strašnem zmaju in jih tako popeljal v svet domišljije. Razkril pa jim je tudi recept, kako sploh nastane zgodba, ki vključuje pravljične dogodke, števila, nadnaravne sile, mogočne junake, pošasti, nauk ...

Ideje za prosti čas
27. 11. 2017 09.45

Izlet, nad katerim so navdušene mnoge družine

Veseli december že trka na vrata in ne veselijo se ga samo malčki, temveč tudi njihovi starši, saj pričara posebno praznično vzdušje, obogateno s številnimi odhodi na prireditve, manjše izlete v sosednja in tuja mesta. Pisane lučke, okrašene izložbe in ogromne jelke sredi ulic kar vabijo k druženju z najbližjimi in nepozabnemu slovesu od izhajajočega se leta ter nazdravljanju prihajajočega. Ker pa zna biti ta mesec tudi zelo stresen zaradi vseh priprav na božično in silvestrsko večerjo, nakupov daril, obvez, smo zbrali nekaj nasvetov, kako boste konec leta resnično preživeli čarobno. Za vas pa imamo tudi fantastične ideje za prave družinske pustolovščine.

Vse o prehrani
17. 11. 2017 06.30

Tradicionalni slovenski zajtrk: od opozoril, da brošur otroci ne morejo prebaviti, do prvih pozitivnih učinkov

Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj potrebno ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Novice
13. 11. 2017 09.47

Pnevmokokne okužbe

Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Malček
20. 10. 2017 08.21

Je majhen pes lahko v družini z mlajšim otrokom?

Mnogi se sprašujejo, ali je majhen pes, kot je čivava, resnično varen v bližini mlajšega otroka in obratno.

Nazaj v šolo
18. 10. 2017 08.28

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?

Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Novice
11. 09. 2017 09.08

Slovenija: obetajo se spremembe, ki bodo močno vplivale na življenje družin

Danes se izteka javna razprava o noveli zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki med drugim odpravlja nekatere varčevalne ukrepe, uvaja nov način izrabe očetovskega dopusta ter uvaja izplačilo pomoči ob rojstvu otroka v obliki dobroimetja.

Nazaj v šolo
06. 09. 2017 08.13

Oddajte vlogo do 20. septembra!

Dijaki prvih letnikov, ki se izobražujejo za deficitarne poklice, lahko do 20. septembra oddajo vlogo za štipendijo za deficitarne poklice. Kot so sporočili iz javnega štipendijskega sklada, bodo podelili do tisoč štipendij v višini sto evrov mesečno za celotno obdobje izobraževanja.

Nazaj v šolo
31. 08. 2017 09.16

Kdaj gre lahko otrok sam v šolo?

Otroci se ob polnih šolskih torbah že miselno pripravljajo, da se bodo septembra poslovili od počitnic in spet prestopili prag šole. Medtem pa starši tuhtajo, ali naj letos otroka pustijo samega v šolo ali še vedno potrebuje spremstvo. Sprašujejo se, ali je njegova šolska pot dovolj varna.

Nazaj v šolo
30. 08. 2017 12.22

Učna gradiva za prvošolce: zdaj, ko so postala brezplačna, jih je nenadoma manj

Trditve ministrice za šolstvo, da država šolam zagotavlja stabilno in trajno oskrbo z učbeniki, so na glavo postavili v Odboru za učbenike pri GZS. Opozarjajo, da je v učbeniških skladih še vedno skoraj tretjina zastarelih, celo nezakonitih učbenikov. Prav tako opozarjajo na 'pojav', da je po uvedbi brezplačnih učnih gradiv za prvošolce teh nenadoma manj.

Nazaj v šolo
10. 08. 2017 14.01

Kako izbrati pravo obutev za šolarja?

Jesen trka na vrata in zagotovo razmišljate, da bo vaš šolar namesto sandalov in natikačev potreboval zaprte čevlje ali teniske.

Novice
13. 07. 2017 10.07

Zvezdniki, ki so kot najstniki postali starši

Marsikateri zvezdniki so že v najstniških letih postali starši, nekateri so bili vlogi kos, drugi pa tudi ne ...

Novice
30. 06. 2017 09.30

Z novim šolskim letom velike spremembe?!

Le še danes je mogoče podati mnenja in pripombe na novelo zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi od 18. maja. Predvidene so spremembe pri učenju tujih jezikov in nacionalnem preverjanju znanja, drugače ureja tudi vsebino t. i. razširjenega programa.

Novice
28. 06. 2017 08.18

Že 18 let najpopularnejše ime v Sloveniji

V 2016 se je rodilo 20.345 otrok. Največ dečkov je dobilo ime Luka, največ deklic pa ime Zala. Povprečna starost vseh mater, ki so rodile v letu 2015, je bila 30,9 leta, povprečna starost tistih, ki so v 2016 rodile prvič, pa 29,4 leta. Na dan se je rodilo povprečno 56 otrok. Dvakrat v 2016 so se rodili trojčki, 387-krat pa dvojčki, ugotavlja Surs.

Resnične zgodbe
27. 06. 2017 08.14

Poglejte fotografijo brez cenzure!

Ta fotografija prikazuje rojstvo malega Grahama. Na njej lahko vidite, kakšna je novorojenčkova glava. Nekateri so menili, da je neprimerna in so jo prijavili kot žaljivo vsebino.

Pravljična škatla
26. 06. 2017 08.18

Prisluhnite pravljici Počitnice za princa

89-letna Mari Klešnik iz Doma starejših občanov Fužine nas je povedla v svet domišljije, tja, kjer so doma leni princ Timijan, dobrodušni učitelj Stanko Moder in mogočni kralj Pehtran Drugi. Prebrala nam je pravljico, ki se dotakne učenja, knjig in šolskih počitnic, zato smo skupaj zavrteli uro nazaj, v obdobje, ko je sama gulila šolske klopi.

Resnične zgodbe
16. 06. 2017 09.33

Odmevna zgodba iz porodnišnice

Na Facebooku Love What Metters je objavljena resnična zgodba, ki vas ne bo pustila ravnodušne. 12-letna Jacee je namreč pomagala pri porodu svoje sestre in za vse prisotne je bil to dogodek poln čustev.

Novice
12. 06. 2017 10.47

168 milijonov otrok prisiljenih v otroško delo. Rahimulah iz Afganistana: 'Ko dopolnimo pet let, začnemo delati'

168 milijonov otrok po vsem svetu je prisiljenih v otroško delo, ob mednarodnem dnevu boja proti tej problematiki opozarjajo strokovnjaki. Letošnji dan je osredotočen na učinek, ki ga imajo na otroško delo svetovni konflikti in naravne katastrofe. Zaradi njih starši namreč izgubijo službe, posledično so njihovi otroci edini vir preživljanja družine.

Novice
29. 05. 2017 09.38

V državnem zboru bodo danes prihodnost načrtovali otroci

Državni zbor bo danes gostil zasedanje 27. nacionalnega otroškega parlamenta, ki ga že tradicionalno prireja ZPMS. Tokrat bo 114 mladih iz vse Slovenije razpravljalo o načrtovanju prihodnosti, vrednotah, okolju, pa tudi o tem, kdo so in kakšen človek želijo postati. Opoldne bosta mlade nagovorila predsednika DZ in vlade Milan Brglez in Miro Cerar.

Resnične zgodbe
29. 05. 2017 08.17

Resnična zgodba: Tega, kar je doživela v porodnišnici, nikoli ne bo pozabila!

''Minilo je eno leto. Sedaj imam končno moč, da napišem o moji grozni, boleči izkušnji, ki bi morala biti del mojih najsrečnejših dni v življenju. Saj ne da niso bili srečni, ampak ob taki bolečini se jih je težko spominjati z nasmehom na obrazu,'' je napisala novopečena mama.

Razvoj in odnosi
18. 05. 2017 07.41

Prekomerno težek ali debel naj bi bil vsak tretji najstnik

V več delih Evrope med otroki in najstniki še vedno narašča raven debelosti. Prekomerno težek ali debel naj bi bil vsak tretji najstnik v Evropi, razkriva študija, ki jo je danes objavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Temu botrujejo predvsem pomanjkanje fizične dejavnosti in slabe prehranjevalne navade, ugotavlja poročilo.

Družina in odnosi
15. 05. 2017 08.24

V Sloveniji je več kot pol milijona družin: 'Podpirati moramo različnost, ljubeče odnose in skrb za otroke'

Z Mednarodnim dnevom družin se začenja vseslovenska akcija Za družine brezplačno, v sklopu katere številni muzeji in druge institucije družinam omogočajo prost vstop. Poudarek letošnjega dneva družin je namenjen spodbujanju predšolskega izobraževanja. V zadnjih desetih letih se je število slovenskih otrok, vključenih v vrtce, povečalo skoraj za polovico.

Malček
07. 04. 2017 13.16

Svetovalni delavci so tisti, ki morajo prepoznati otroka v stiski

Svetovni dan zdravja tokrat v ospredje postavlja depresijo. Na posvetu o duševnem zdravju otrok v vrtcu in šoli je bilo veliko govora o tem, kako pomembno je, da šolski svetovalni delavci prepoznajo stiske otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da depresija velikokrat vodi v samomor, vsako leto pa na ta način po vsem svetu umre 800.000 ljudi.

Novice
10. 03. 2017 09.31

Mark Zuckerberg bo drugič oče

Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg je v četrtek razkril, da bo njegova dobro leto dni stara hčerka Maxima dobila sestrico.

Zdrav otrok
09. 03. 2017 15.32

Je otroška levkemija ozdravljiva?

V Sloveniji za limfoblastno levkemijo zboli letno približno 15 otrok. Prvi znaki, ki kažejo na to bolezen, so podplutbe, krvavitve iz sluznice, izpuščaj, utrujenost, bledica, bolečine, povečane bezgavke … Zdravljenje poteka s kemoterapijo, ozdravitev je 80-odstotna.

Novice
21. 02. 2017 08.11

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?

Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Najstniki
06. 02. 2017 09.35

3. marca se vpis konča

Danes se začenja vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo za študijsko leto 2017/18. Vpis, ki se bo končal 3. marca, poteka elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kandidati brez tega potrdila pa lahko natisnjen in podpisan prijavni obrazec pošljejo po pošti.

Dojenček
03. 02. 2017 08.15

Vse, česar niste vedeli o dvojčkih

Kolikšna verjetnost je, da boste dobili dvojčka? Bi sploh znali skrbeti za njiju? Vzgoja in nega dveh otrok hkrati odpre povsem nova poglavja starševstva.

Družina in odnosi
23. 01. 2017 08.11

Ali porodno bolečino pozabimo?

Kako se ženske soočijo s porodno bolečino in kdaj izzveni? Če te bolečine ne bi pozabili, ali bi sploh še enkrat rodili in imeli drugega, tretjega … otroka?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024