e-knjige

Moj otrok ne mara stekleničke
Zakaj noče stekleničke? Kdaj mu moramo začeti dodajati kašice? Zakaj se mu iz ust nenehno cedi slina? Vprašanj nikoli ne zmanjka! Vsak nov dan, ki ga preživite s svojim dojenčkom, morda prinese tudi novo vprašanje.

Indijski dojenček - velikan
Najvišja Indijka je visoka čez dva metra. Njen prvorojenec, ki se je rodil pred malo manj kot dvema letoma, je ob rojstvu v dolžino meril več kot 66 centimetrov.

Privlačnost otroških obrazov
Staršem je v veliko veselje opazovati, kako se njihov otrok iz dneva v dan spreminja. Ko se spremenijo otrokovi lasje in barva kože, podaljšajo okončine in oblikuje postava, začnejo starši v svojem otroku iskati družinske poteze.

Osupljivo plavanje novorojenčkov
Novorojenček je telesno nebogljen in večino časa preživi zvit v položaju fetusa, ki ga je vajen še iz maternice. Ko ga slečete, krili z rokami in nogami, če prstek slučajno zaide v usta, ga prične sesati. Ne zmore še premikanja z ene do druge točke - razen v vodi...

Nosečnost se med rasami razlikuje
Večini sesalcev se rodi naenkrat več mladičkov, medtem ko človeška mamica običajno nosi le enega otroka. Če gre njeno reproduktivno življenje po normalni poti, se znajde v položaju, ko nosi že drugega otroka, prvi pa je še vedno zelo majhen in ranljiv.

INTERVJU: Izberi si pravljico in povem ti, kdo si!
V poplavi medijev, ki nas obkrožajo z vseh strani, je za otroke in starše pomembna kakovostna medsebojna vez. Čas, ki ga preživijo skupaj. V tem času in otroškem svetu imajo pravljice pomembno mesto.

Hrana za otrokove možgane
Tako kot vsi drugi deli telesa tudi možgani vašega otroka potrebujejo nego in hranjenje. Nekatera živila slabo vplivajo na delovanje možganov, obstaja pa mnogo živil, ki pomagajo otrokom zvišati učne sposobnosti.

Z metlo nad otroške strahove
Otroke je pogosto strah in s tem ni nič narobe. Vedeti pa morate, da takrat potrebujejo vašo pomoč. Strah je neprijeten, zato jim pomagajte, da ga uspešno premagajo.

Pogovarjajte se z nerojenim otrokom
V nosečnosti se dogajajo čudovite stvari. Prvi premik otroka je za mamico velika radost, a z otrokom se lahko "spoznata" že veliko prej! Nežne vezi lahko začnete vzpostavljati takoj, ko izveste, da ste noseči.

Kaj mamice še zanima o razvoju njihovih dojenčkov?
Z rojstvom otroka se rodi tudi tisoč in eno vprašanje. Največkrat mamice delamo po svoji presoji pravilno, ali pa poiščemo nasvet pri patronažni sestri ali pediatru.

Deset hitrih nasvetov za starše
Nekateri starši obvladajo teorijo o vzgoji otroka, v praksi pa jim zmanjka poguma. Drugi so dobro v praksi, pa ta morda ni ravno primerna. Otroci pa so še vedno enaki – radovedni, poredni, mali raziskovalci, ki jim nikoli ne zmanjka vprašanj.

VIDEO: Naj pustim dojenčka, da ponoči joka?
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Česa niste vedeli ... o dojenčkovih kosteh
Zmotno je mnenje, da so kosti neaktivno tkivo, saj so zelo žive. Ko otrok raste, se njegove kosti ves čas spreminjajo. Mehkejše so od kosti odraslih, bolj elastične, porozne, imajo višjo vsebnost vode.

Vedno dobrodošli nasveti
Še vedno velja, da mamica sama najbolje ve, kaj je dobro za njenega otroka, saj ga najbolje pozna. Včasih pa je potrebno kak nasvet poiskati. Nekaj smo jih za vas zbrali na Bibaleze.si.

PREPROSTO MAMA: Mamica vojakinja
Melita je vojakinja že sedmo leto. Odločala se je med službo vojakinje in policistke, ker pa je že prej trenirala športno streljanje, je prevladala vojska. Danes je mama 14-mesečne Eve. Pravi, da je včasih težko uskladiti družino in tako zahteven poklic, kot ga opravlja.

Z otrokom se rodi tudi tisoč vprašanj
Mlade mamice z vseh strani bombardirajo z dobronamernimi nasveti, priročniki, mnenji. Kadar niste prepričane, da s svojim dojenčkom ustrezno ravnate, če niste gotove, da poznate pravi odgovor, je še vedno najbolje, da se posvetujete s patronažno sestro ali otrokovim pediatrom.

Kaj se po rojstvu dogaja v otrokovem telesu?
V trenutku, ko prekinemo popkovnico in novorojenček prvič zajame sapo, začnejo njegovi notranji organi učinkovito delovati kot sestavni deli neodvisnega organizma. Prvi, ključni korak k temu je preustroj krvožilnega sistema.

FOTO: Društvo Sezam za otroke in starše
Ob materinskem dnevu Bibaleze.si vabimo starše in bodoče starše, da se nam pridružite pri ogledu edinstvenega filma Prvi jok, ki ga bomo 25. marca 2009 ob 17. uri v sodelovanju z distributerjem FIVIA - Vojnik, Sezamom ter Kinodvorom predvajali v ljubljanskem Kinodvoru.

Nega novorojenčkovega popka
Popek navadno ne zahteva posebne nege. Mesto, iz katerega izhaja popkovni krn, naj bo vedno čisto. To je še zlasti pomembno v prvih dneh po porodu, ko se krn suši in končno odpade.

Kako rešujemo težave po porodu?
Po porodu se vaše telo spet počasi vrača v 'normalno' stanje. Najbrž skoraj vsaka ženska občuti nekaj težav, ki so značilne za obdobje po porodu. A nikar ne skrbite, ponavadi hitro minejo.

Novorojenček in njegova čutila
Novorojenček je sicer popolnoma odvisen od svojih staršev, toda z vsemi čutili sprejema informacije iz okolja in je sčasoma vedno bolj sposoben uveljavljati svoj prav. Njegovi možgani so ves čas zaposleni z vzpostavljanjem novih povezav med živčnimi celicami.

Ko naš malček 'bere'
Pri štirih letih lahko malčki že oponašajo branje. Vzamejo knjigo, ki jo dobro poznajo, in, čeprav še ne znajo brati, sledijo zgodbi, včasih tudi s pomočjo slik.

Pogosta vprašanja mamic po porodu
Z rojstvom prvega otroka se za starše začne novo poglavje v življenju. Predvsem mama si mora po porodu obnoviti in okrepiti telo, podoživeti mora porod, si zaceliti rane, proizvajati mleko in si nabrati novih moči.

Celine Dion: 'Najlepše je nositi otroka pod srcem!'
Štiridesetletna francosko-kanadska pevka Celine Dion se je morala z možem Renejem Angelilom zateči k umetni oploditvi, s pomočjo katere se jima je pred osmimi leti rodil sin Rene-Charles.

Najpogostejša vprašanja mladih mamic
Vsaki mladi mamici bi včasih prišlo prav, da bi se novorojenček rodil s priročnikom, polnim nasvetov. A če poslušamo svoj materinski nagon, bomo z novorojenčkom zagotovo ravnale pravilno. Za vsak primer pa vam ponujamo še nekaj nasvetov.

RENE MLEKUŽ: Poklon in spoštovanje vsem mamicam!
Nekdanji alpski smučar Rene Mlekuž in njegova soproga Nika sta pred kratkim prvič postala srečna starša male Lije. Kot pravita, je enomesečna dojenčica zelo priden otrok, njihovo življenje pa je umirjeno.

Zdravi obroki za naše najmlajše
Za dobro mentalno pozornost, stalen nivo energije in zbranost ni pomembno le, kaj otroci jedo, temveč tudi kdaj jedo. Malčki so posebej občutljivi na padce sladkorja v krvi, kar lahko vodi v spremenljivo razpoloženje, razdražljivost in slabšo pozornost.

Ta jokavi dan ali poporodna otožnost
Tretji dan po porodu otročnice pogosto doživljajo „poporodnega mačka“. Nekateri temu stanju rečejo tudi jokavi dan, saj jih pogosto oblivajo solze.

Kako je narava poskrbela za novorojenčke?
Novorojenčki in nekaj mesecev stari dojenčki niso le nemočni kričači, kot pogosto domnevamo starši. Drobcenim bitjem je narava dala večjo moč, kot si marsikdo predstavlja. Imajo namreč neverjetne sposobnosti, nekatere med njimi pa jim omogočajo preživetje.

Ko otrok nese vse v usta
Dojenčki včasih pojedo kaj takega, da stojijo staršem lasje pokonci. Vendar svojih staršev ne sprašujejo za mnenje – če je nekaj videti užitno in okusno, to tudi pojedo.