države

Pred odhodom v države z ošpicami preverite, ali ste zaščiteni
Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so pred ošpicami zaščiteni. Če niso, naj se cepijo. Ošpice so med najbolj nalezljivimi boleznimi, zboli kar devet od desetih ljudi, ki so v stiku z virusom in niso cepljeni. Lahko povzročijo hude zaplete, tudi smrt.

V letu 2017 so se obetale spremembe v šolah ...
Področje šolstva so v letu 2017 zaznamovala predvsem prizadevanja za uresničitev odločbe ustavnega sodišča glede financiranja zasebnih osnovnih šol, ki pa niso bila uspešna. DZ je namreč zavrnil novelo, ki bi po mnenju ministrstva za izobraževanje zadovoljivo uresničila odločbo. Spodletel je tudi poskus spreminjanja ustave na to temo.

Preverjajo, ali je sporno otroško mleko tudi v Sloveniji
Zdravstveni inšpektorat RS še ni zasledil, da bi bilo tudi v Sloveniji distribuirano otroško mleko francoskega proizvajalca Lactalis, ki so ga v nedeljo zaradi suma salmonele odpoklicali iz prodaje v več državah po svetu. Inšpektorat pa preverja stanje na terenu.

Kje ženske živijo najbolje?
Ženske najbolje živijo v Islandiji, Slovenija pa se je med 152 državami uvrstila na četrto mesto, izhaja iz lestvice, ki jo je ta mesec objavila ameriška revija Forbes. Najslabše na svetu se godi ženskam v Siriji.

Ko otrok postane politik ...
Najpomembnejše vloge v politiki in družbi bodo danes imeli otroci. Današnji svetovni dan otroka, 20. november, bo namreč potekal pod geslom Vodenje bodo prevzeli otroci. V globalni akciji Unicefa bodo otroci za en dan prevzeli najpomembnejše vloge v državni in lokalni politiki, medijih, športu in kulturi, akciji pa se je pridružila tudi Slovenija.

To je trenutno najpopularnejše ime na svetu!
Najpopularnejše ime na svetu je ... Kako pogosto je pri nas? Kaj pomeni?

V zadnjih 40 letih se je po vsem svetu število debelih otrok in mladostnikov povečalo za desetkrat
Delež prekomerno prehranjenih in debelih otrok in mladostnikov se v Sloveniji od leta 2011 znižuje, a pot do želenega uspeha je še dolga, navajajo raziskovalci ekipe SLOfit z ljubljanske fakultete za šport. Ti so sodelovali tudi v mednarodni študiji, ki so jo ob današnjem svetovnem dnevu debelosti objavili v znanstveni reviji The Lancet.

'Otroke moramo voditi, a jih hkrati poslušati.'
Teden otroka, ki se bo pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije začel danes, bo pod skupno temo Povabimo Sonce v šolo izpostavil pomen bolj ustvarjalnega učenja in razmišljanja. Otroci povedo veliko dobrega o šoli, imajo pa tudi predloge, kako jo še izboljšati, pravi predsednica ZPMS Darja Groznik.

Kdaj bodo septembra izplačila?
September je za družino več kot stresen mesec na mnogih področjih. Da vam bo vsaj malce lažje, si pogleljte, kdaj boste prejeli določena nakazila od države.

Primanjkujejo sredstva za izobraževanje otrok, ki so jih prizadele krize
Sklad ZN za otroke (Unicef) ob vrhu skupine G20 v Hamburgu opozarja, da pomanjkanje finančnih sredstev ogroža izobraževanje na milijone otrok, ki so ujeti v konfliktih ali naravnih katastrofah. Unicef je namreč doslej prejel le 12 odstotkov sredstev, ki jih letos potrebuje za izobraževanje teh otrok.

Slovenija na 11. mestu
Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) v svojem poročilu Grajenje prihodnosti: Otroci in cilji trajnostnega razvoja ugotavlja, da vsak peti otrok v gospodarsko razvitih državah živi v relativni revščini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Slovenija na prvem mestu: pri nas živijo otroci najbolje!
Mednarodna organizacija Save the Children je v četrtek objavila prvo poročilo o tem, kje otroci najbolje živijo in med 172 državami sveta je Slovenija na prvem mestu skupaj z Norveško, pred Finsko, Nizozemsko in Švedsko. ZDA so na 36. mestu, na repu lestvice pa prevladujejo afriške države, pri čemer se je na zadnje mesto uvrstil Niger.

Veliki dan za devetošolce
Učenci devetih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od 8. ure preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Število begunskih otrok brez spremstva narašča
Število begunskih otrok brez spremstva je od leta 2010 naraslo za kar petkrat, v danes objavljenem poročilu opozarja Sklad ZN za otroke (Unicef). V letih 2010 in 2011 so po svetu zabeležili 66.000 otrok beguncev, ločenih od družine, leta 2015 in lani pa 300.000. Od slednjih jih je več kot polovica zaprosila za azil v Evropi.

Mama, o kateri se veliko govori in piše
Posnetek Kristine Kuzmić prikaže, kaj se zgodi, ko je mama bolna. Kljub kruti resnici je nasmejal številne.

Petošolci iz Radelj za robotsko raco iz lego kock, ki zbira polže, v ZDA prejeli pokal
Petošolci radeljske osnovne šole, ekipa GoLegoGo, zbrani okoli mentorja Boštjana Ledineka, se iz ameriškega St. Louisa, kjer se je s svojimi izdelki predstavilo 108 ekip z vsega sveta, vračajo bogatejši za premnogo izkušenj, doživetij, druženj z otroci z svega sveta, predvsem pa s pokalom iz kategorije posebnih nagrad ocenjevalcev.

Tudi v Sloveniji lahko pride do izbruha ošpic
Začenja se evropski in svetovni teden cepljenja, ki letos poteka pod geslom Cepljenje deluje - za zaščito zdravja v vseh starostnih obdobjih. Namen tega tedna je povečati ozaveščenost o pomenu cepljenja in poudariti pomembnost tega preventivnega ukrepa, ki dokazano rešuje življenja po vsem svetu.

Ali učitelji v Sloveniji dovolj motivirajo učence?
Rezultati o blagostanju učencev iz mednarodne raziskave PISA kažejo, da je večina slovenskih 15-letnikov zadovoljna s svojim življenjem. Podobno kot učence drugih držav OECD jih je strah pred preverjanjem znanja in poročajo o podobni meri medvrstniškega nasilja. Medtem sta na nižji ravni občutek pripadnosti šoli in storilnostna motivacija.

V središču nova definicija družine
Družina je življenjska skupnost otroka z enim ali obema staršema ali drugo odraslo osebo, če ta skrbi za otroka in ima do njega obveznosti in pravice, se glasi opredelitev družine v novem družinskem zakoniku, ki bo začel veljati v soboto. Družino opredeljuje bolj skladno z današnjo družbeno realnostjo, meni Alenka Švab s fakultete za družbene vede.

Opozarjajo na pasti trgovine z ljudmi
Slovenska karitas je izdala preventivno knjižico, s katero mlade opozarja na pasti trgovine z ljudmi in jim svetuje glede osnovne samozaščite. Kot so poudarili v omenjeni organizaciji, vsebina ni aktualna samo za tujce in zlasti migrante, pač pa tudi za mlade v Sloveniji, ki so še prav posebej ranljivi na internetu in na potovanjih.

Število obolenj se povečuje
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v torek izdala svarilo pred izbruhom ošpic v državah, kjer se zmanjšalo število cepljenj. Januarja so namreč po Evropi prijavili več kot 500 primerov te zelo nalezljive bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Stopnja rodnosti naj bi se v Sloveniji z leti dvigala
Glede na projekcije prebivalstva 2015 naj bi imela Slovenija leta 2080 približno 1.940.000 prebivalcev. Tedaj naj bi se v državo priselilo 2400 več prebivalcev, kot se jih bo iz nje odselilo. To je skoraj petkrat toliko, kot je znašal selitveni prirast Slovenije s tujino leta 2015, so sporočili iz državnega statističnega urada.

Že danes preprečite nevarne posledice bolezni
V Sloveniji je precepljenost proti klopnemu meningoencefalitisu nizka kljub aktivnemu ozaveščanju o nevarnih posledicah bolezni. Ker se spomladi poveča aktivnost klopov, je v teh dneh pravi čas za učinkovito zaščito. Zato ljubljanski in mariborski zdravstveni dom pripravljata akcijo cenovno dostopnejšega cepljenja.

Mlade učijo odgovornega ravnanja z denarjem
Ljubljanska borza bo v okviru svetovnega tedna denarja, ki se začenja danes, na borzi prvič organizirala dneve odprtih vrat za srednje šole in fakultete, ki bodo potekali do četrtka. Na dogodku bodo mladi izvedeli vse o borzi, kapitalskem trgu, vlaganju v vrednostne papirje in sklade, borznih trgovalcih in varčevanju, obljubljajo na borzi.

Kršitve nad otroki v Siriji lani najhujše doslej
Sklad ZN za otroke (Unicef) opozarja, da so bile kršitve nad otroki v Siriji v lanskem letu najhujše doslej. Število potrjenih primerov ubijanja, pohabljanja in rekrutiranja otrok v bojne skupine je lani med drastičnim stopnjevanjem nasilja po vsej državi skokovito naraslo.

Na predmetni stopnji se skoraj 60 odstotkov šolarjev uči več kot en tuji jezik
V EU se je leta 2015 58,8 odstotka učencev predmetne stopnje učilo več kot en tuji jezik, v Sloveniji pa 51,5 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. Tako v EU kot v Sloveniji je angleščina najpogostejši tuji jezik, ki se ga učijo v višjih razredih osnovne šole oz. v nižjih srednjih šolah.

Na zimske počitnice še šolarji zahodne in osrednje Slovenije
Potem ko se z enotedenskih zimskih šolskih počitnic vrnili šolarji z vzhoda države, se na težko pričakovane počitnice danes odpravljajo njihovi vrstniki iz osrednje in zahodne Slovenije. V času počitnic bodo po državi potekale številne, tudi brezplačne dejavnosti in delavnice, ki jih bo največ v prestolnici. Organizirano je tudi otroško varstvo.

Koliko časa bomo živeli?
Pričakovana življenjska doba se v razvitih državah vseskozi podaljšuje in do leta 2030 naj bi v Južni Koreji za ženske znašala že 90 let, v danes objavljeni študiji menijo raziskovalci. Precejšnje podaljšanje lahko pričakujejo tudi Slovenke. Kot še ugotavljajo, se glede trajanja življenja zmanjšuje razkorak med moškimi in ženskami.

'Še vedno lahko rešimo življenja.'
Skoraj 1,4 otrok v Nigeriji, Somaliji, Južnem Sudanu in Jemnu trpi zaradi podhranjenosti, kar lahko vodi v smrt zaradi lakote, so sporočili iz Sklada ZN za otroke (Unicef). V Jemnu se je na primer število otrok, ki trpijo zaradi podhranjenosti, od leta 2014 povečalo za 200 odstotkov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nevarno oglaševanje nezdravih živil: 96 odstotkov reklam otrokom ponujalo manj zdravo hrano
Da bi ugotovili, katera živila se oglašujejo otrokom in mladostnikom na televiziji ter kakšna je njihova prehranska sestava, so na Inštitutu za nutricionistiko izvedli obsežno raziskavo. Ugotovili so, da je kar 96 odstotkov oglasov predstavljalo živila, ki po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije niso primerna za otroke.