Bibaleze.si

dojenčkih

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?

Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Vzgoja in vrtec
10. 02. 2022 15.17

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini

Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Zdrav otrok
05. 11. 2021 06.00

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru

Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Spanje in dojenje
07. 10. 2021 12.17

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?

Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Očkov kotiček
13. 07. 2021 07.53

Očkovo pismo: 10 stvari, ki sem se jih naučil v prvih 160 dneh starševstva

Novopečeni očetje se na začetku starševstva soočajo z marsikaterim izzivom. "Dojenček se lahko skotali s postelje, prste lahko vtakne v električno vtičnico ali pogoltne kovanec, ki ga je našel v vašem žepu. Vaša naloga pa je, da vse te morebitne nesreče in tragedije preprečite," je zapisal očka v javnem pismu.

Novice
01. 07. 2021 08.09

Eva Kljun: Ljudje jemljemo življenje preresno, veliko je še prostora za smeh

Slovenska komičarka, vlogerka, vplivnica in mama dveh otrok Eva Kljun pravi da se v življenju najraje osredotoča na pozitivne stvari. To je mogoče razbrati tudi iz njenih vsakodnevnih objav na družbenem omrežju Instagram, na katerem ji sledi že več kot 19 tisoč ljudi. Hudomušna Eva je pred kratkim povila svojo drugorojenko in nam razkrila, kako je potekala nosečnost, v čem se je razlikovala od prve, kako usklajuje materinstvo z vloganjem in še marsikaj zanimivega. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Zdrav otrok
21. 05. 2021 11.28

Ima vaš otrok težave z vidom?

Če se slabovidnosti ne opazi pravočasno in se je ne zdravi do 8. leta starosti, se je kasneje ne more popraviti z nobeno metodo. Oseba, ki ima izraženo slabovidnost, nima občutka globine prostora, kar lahko povzroči motnje v vsakdanjem življenju. Kako prepoznati simptome, ki kažejo, da vaš otrok ne vidi dobro?

Dojenček
15. 05. 2021 07.49

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?

Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

Nosečnost
21. 04. 2021 07.56

Za vse mame, ki pričakujejo drugega otroka

Vsaka nosečnost zase je lahko popolnoma drugačna od pretekle izkušnje. Zato nikar ne pričakujte, da bo v drugo popolnoma enako kot prvič. Izognite se presenečenjem in ugotovite, kaj vas čaka v prihodnjih mesecih.

Zdrav otrok
02. 02. 2021 08.06

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?

Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Zdrav otrok
01. 02. 2021 08.07

Kako prepoznamo anemijo pri otrocih?

Anemija je v otroštvu ena večjih zdravstvenih težav med otroci in je v neposredni povezavi s povišanim tveganjem za otroško umrljivostjo. Seveda pa ima kar nekaj različnih učinkov na zdravje otroka.

Prehrana za dojenčke
30. 11. 2020 07.49

Kdaj lahko otroku ponudimo riž, med in meso?

Z uvajanjem goste hrane moramo biti potrpežljivi in previdni. Ker dojenčkovo črevesje še ni povsem razvito in odporno, je potrebno začeti z enostavno prebavljivo hrano, ki bo tudi manj verjetneje povzročala alergijske reakcije.

Razvoj
13. 11. 2020 15.29

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?

Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Dojenček
21. 10. 2020 08.03

Žilno znamenje pri dojenčku

Vsaj eden od stotih dojenčkov ima kožno znamenje, ki se kaže kot obarvanje na koži ali izboklina. Povečano tveganje za nastanek žilnega znamenja ali infantilnega hemangioma je pri dojenčkih z nizko porodno težo, deklicah, osebah s svetlo poltjo, večplodni nosečnosti in prezgodaj rojenih otrocih.

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Zdrav otrok
22. 09. 2020 07.28

Huda oblika bolezni, ki jo je dobro čimprej prepoznati

Sepsa je nevarna bolezen, ki jo sproži okužba in se lahko konča s slabšim delovanjem organov in celo s smrtjo. Kako jo prepoznati in kako ukrepati?

Zdrav otrok
10. 09. 2020 07.58

Kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?

Vsi starši želimo varovati svojega otroka, zato je še toliko pomembneje, da pravočasno prepoznate simptome te zelo nevarne bolezni, ki najbolj ogroža prav naše najmlajše. V tem primeru šteje vsaka minuta, zato berite naprej.

Razvoj
31. 08. 2020 07.39

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?

Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Nega in zdravje
18. 08. 2020 07.19

Kaj storiti v primeru pleničnega dermatitisa?

Novopečeni starši kljub pogostem menjavanju plenic dojenčku, ostanejo nemočni, ko se pojavi plenični dermatitis. Pomirite se, tudi za takšno vnetje kože obstaja vzrok in prav tako zdravilo.

Zdrav otrok
14. 08. 2020 08.26

Ali vaš dojenček bruha ali poliva?

Nič nenavadnega ni, če dojenček občasno izbruha nekaj hrane, temu pravimo, da "poliva“. Če pa je bruhanje pogosto in je očitno povezano z uživanjem hrane, če ga spremlja vročina in (ali) se otrokovo zdravstveno stanje zaradi pogostega bruhanja hitro slabša, ga mora pregledati zdravnik.

Spanje in dojenje
31. 07. 2020 12.47

Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?

Kdaj otroku ponuditi prvi vzglavnik, kakšen naj bo, ali ga sploh potrebuje, so vprašanja, ki se pogosto porajajo staršem. V resnici ga otrok potrebuje takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Že v prvem letu mora zaspati sam

Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Nega in zdravje
21. 05. 2020 08.30

To so znaki okužb dihal pri dojenčku

Dojenčki so še posebej ranljivi, ko gre za bolezni. Težko jim očistimo nosek, ne znajo povedati, kaj vse jih boli in kako se počutijo. Na NIJZ so posneli videa, ki vam bosta v pomoč, če vaš dojenček zboli.

Dojenček
14. 05. 2020 10.15

Refleksoterapija je primerna tudi za dojenčke

Refleksoterapevtka Simi Koželj nam je pojasnila, kaj pravzaprav je refleksoterapija in kakšne so njene prednosti. Seveda je primerna tudi za dojenčke, če je izvajana pravilno in če z njo ne pretiravamo.

Nega in zdravje
14. 05. 2020 10.15

Omilite bolečino ob izraščanju prvih zobkov

Ko dojenčkom začnejo izraščati prvi zobki, se slinijo, v usta dajejo roke ali stvari, ki so v njihovi bližini. Marsikateri zaradi tega jokajo vse noči in čez dan zahtevajo več pozornosti. Kako jim lahko omilimo bolečino?

Dojenček
14. 05. 2020 10.00

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov

Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052