dojenčka

'Ni potreboval inkubatorja, vsi organi so bili razviti, normalno je dihal'
Vsi so mislili, da bom rodila v novomeški porodnišnici, tik pred zdajci pa sem se odločila, da sina povijem v ljubljanski. Kaj je botrovalo temu? Kakšen je bil moj porod? Predvsem neboleč, pravzaprav sanjski – carski …

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

''To me je prizadelo. Ne vem še, zakaj, trenutno potrebujem čas zase.''
Draga oseba mi je na poročni dan, medtem ko mi je segla v dlan in mi čestitala, ker sem se pravkar poročila, dejala: ''Partnerstvo je križ, premazan z medom. Ko med poližeš, ostane samo še križ.'' Tudi ko sva prišla do velikega razpotja, sva vedela, da si tega ne bova dovolila.

Kaj storiti, ko dojenčka opeče sonce?
Škodljivo delovanje ultravijoličnih žarkov se nabira vse življenje, sončne opekline, ki jih otrok dobi v otroštvu, vodijo k nastanku raka v odrasli dobi. Poškodbe kože v otroštvu so nepopravljive.

Olajšajte malčku prihod bratca ali sestrice
Prihod novega družinskega člana je za otroka praviloma šok. Kljub temu da se na to lahko skupaj pripravljate že vso nosečnost, si niti vi niti otrok ne morete predstavljati, kako bo dogodek spremenil vaše ustaljeno življenje.

Pismo hčerki: Zakaj nikoli ne boš postala starejša sestrica
Po spletu je zaokrožilo pismo matere, ki ga je napisala svoji štiriletni hčerki. V njem se nahaja ganljiv zapis o tem, zakaj nikoli ne bo postala starejša sestra. In, ko boste naslednjič mlado mamico spraševali, kdaj bo imela naslednjega otroka, se spomnite na te besede.

Tako je videti spanje z dojenčkom
Ste tudi vi kot novopečena mamica pozabili na otroško sobico in posteljico ter svojega dojenčka raje sprejeli v zakonsko posteljo? Potem se boste zagotovo lahko poistovetili z mamico, ki je objavila spodnji videoposnetek.

Znana Slovenka o nosečnosti in porodu med koronakrizo
Ko se je ves svet v začetku marca popolnoma ustavil, so si številni končno vzeli čas zase in si odpočili, druge pa je stiskala skrb, kako naprej. Med slednjimi so bile zagotovo tudi številne nosečnice, ki pogosto vse do zadnjega niso vedele, v kakšnem okolju bodo rodile, kdo bo takrat z njimi, še pogostejši pa je bil strah, ali bo vse v redu. Mi smo klepetali s Karmen Meze, polovico zmagovalnega in simpatičnega dua La Popsi, ki je s svojimi sladolednimi palčkami osvojila naziv hit produkt v 3. sezoni oddaje Štartaj Slovenija.

Znana pevka skočila v kopalke in pokazala nosečniški trebušček
Katy Perry in Orlando Bloom letošnje poletje pričakujeta svojega prvega otroka. Pevka in njen zaročenec sta veselo novico o pričakovanju hčerkice obelodanila v njenem novem videospotu 'Never Worn White', ki napoveduje tudi njen peti studijski album.

Kdaj ponuditi kašico iz lubenice?
Doma imate dojenčka in glede na to, da je sezona lubenic, razmišljate, da mu pripravite kašico še iz tega sadja. Če je dopolnil osem mesecev, mu jo lahko brez skrbi postrežete.

Kdaj lahko otroku ponudimo breskev?
Zagotavljanje zdrave, primerne in raznolike prehrane v prvem letu otrokovega življenja lahko znatno vpliva na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je pomembno, da temu namenimo veliko pozornosti.

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."
Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Kaj morate vedeti o dojenju po carskem rezu?
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Zakaj ste med nosečnostjo občutljive na vonj?
Nosečnice so ponavadi občutljivejše na določene vonje. Nekateri jim celo izzovejo slabost ali celo bruhanje, ki je prisotno predvsem v prvem trimesečju. Za to lahko krivite porast hormonov.

Pari, ki so skrivali novico o nosečnosti
Kar nekaj zvezdniškim parom je mesece in mesece uspelo prikriti, da bodo dobili otroka. Mediji in javnost so izvedeli, ko je bil nov družinski član že doma ali tik pred porodom.

Ganljive fotografije prvega srečanja
Bodite pripravljeni, da fotografirate tisti trenutek, ko starejši otrok spozna mlajšega bratca ali sestrico. To je trenutek čiste ljubezni. Starši se ob tem prav tako raznežijo in zato le ustvarite večen spomin na prvo njuno srečanje. Poglejte si nekaj čustvenih fotografij!

Zato dojenčka takoj po porodu položijo na prsi
Dojenčki so tako majhna bitja, da so videti popolnoma krhki. In čeprav so v resnici pravzaprav zelo gibki in krepki, je z njimi treba ravnati predvsem nežno in ljubeče. Izjemno dojemljivi so namreč za toplino in nežnost, ki ju prejmejo iz okolice. Tudi to je eden od razlogov, da vam dojenčka takoj po porodu položijo na prsi.

Sem noseča in nimam časa jesti! Kaj zdaj?
Nosečnost je obdobje, ko bodoča mamica še bolj kot sicer začne paziti nase. Toda kaj storiti, če je službena malica dolga pol ure, hrana v menzi ti ne diši, pri roki pa nimaš ne hladilnika, opekača ali štedilnika?

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!
Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna
Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

To se zgodi med četrtim in šestim mesecem
Imate že vse, kar potrebujete za prihod novorojenčka? Vam je pravkar zmanjkalo otroške hrane ali plenic? Življenje novopečenih staršev je lahko zelo stresno in pomanjkanje časa je zagotovo eden največjih izzivov, s katerimi se srečujejo mamice in očki. Tako je lahko tudi obisk trgovine prava misija nemogoče, če vam že uspe priti do nje, pa se ponavadi zgodi, da zaradi pomanjkanja spanca in nezbranosti hitro kaj pozabite. Poleg tega, kaj kupiti, morate biti pozorni tudi na to, da boste kupili pravo kozmetiko za vašega dojenčka, da boste izbrali prave pleničke in da bo imela hrana vsa hranila, ki jih vaš malček potrebuje. Zato smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali življenje.

Zaradi tega se pogosto pojavijo izpuščaji
Rojstvo otroka je ena najlepših življenjskih izkušenj, hkrati pa tudi velik izziv. Kar naenkrat je treba misliti na tisoč in eno stvar in se hitro odzvati na marsikatero nevšečnost. Ena najpogostejših, poleg trebušnih krčev, je zagotovo otroška koža, zlasti na občutljivi ritki. Plenični izpuščaj se naredi skoraj vsakemu dojenčku v času, ko nosi plenice, v mesecih, ki so pred nami, pa je pozornost, ki jo moramo nameniti predelu pod pleničko, še pomembnejša. Ta je v poletnih mesecih še dodatno izpostavljen vročini in posledično neprijetnemu občutku najmlajših, katerih pleničke so obvezna oprema od rojstva pa vse do trenutka, ko so pripravljeni pleničko zamenjati za kahlico ali stranišče.

Refleksoterapija je primerna tudi za dojenčke
Refleksoterapevtka Simi Koželj nam je pojasnila, kaj pravzaprav je refleksoterapija in kakšne so njene prednosti. Seveda je primerna tudi za dojenčke, če je izvajana pravilno in če z njo ne pretiravamo.

Kako preprečiti mastitis?
Materino mleko je zelo koristno za razvoj in rast dojenčka, toda včasih lahko pri dojenju pride do težav. Kaj storiti, ko se pojavi zastojno vnetje oz. bakterijska okužba, mastitis, in kako ga sploh preprečiti, smo se pogovarjali s Severino Feus, mednarodno svetovalko za laktacijo in dojenje.

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov
Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

Kako pravilno kopati dojenčka?
Nikoli dolgočasne dneve, ki jih preživljamo s svojimi dojenčki, zvečer zaključimo še s sproščujočo kopeljo. A pravilnega ravnanja z dojenčkom v banjici se moramo naučiti tudi starši.

'Srečni starši so boljši starši!'
Eva Hrovat Kuhar razkriva, kako se mladim mamicam po porodu ne cedita med in mleko, da je poporodna depresija bolezen, da je treba jokajočega dojenčka brez slabe vesti potolažiti, ljubezeni pa ne moremo enačiti z dojenjem.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.