dojenček

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Je povečana količina plodovnice v nosečnosti lahko nevarna?
Presežek amnijske tekočine med nosečnostjo, znan tudi kot polihidramnij, je lahko zaskrbljujoče stanje za bodoče matere. Medtem ko so blagi primeri pogosto neškodljivi, lahko resnejši primeri predstavljajo tveganje za mater in otroka.

Prvi tedni z novorojenčkom: To svetuje psiholog
Obdobje novorojenčka je težka faza starševstva. Da bi bilo čim lažje, vam ponujamo nekaj nasvetov psihologa, ki vam lahko pomagajo v prvih tednih z dojenčkom.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Mlečni zdrob: enostavno in hitro pripravljen zajtrk
Enostavno in hitro pripravljen zajtrk ali večerja, ki jo bodo malčki z veseljem pojedli!

Kaj morate vedeti o dojenju z majhnimi prsmi
Da, osebe z majhnimi prsmi lahko uspešno dojijo in ne, velikost dojke ne vpliva na količino materinega mleka.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Zakaj dojenčki stiskajo pesti?
Dojenčki v prvih mesecih življenja pogosto močno stiskajo pesti, kar opazijo številni novopečeni starši in jih včasih zaradi tega skrbi. Čeprav se morda zdi zaskrbljujoče, je stiskanje pesti pri dojenčkih povsem normalno in služi več razvojnim namenom. Preverite, zakaj dojenčki stiskajo pesti in kdaj bi morali biti starši pozorni.

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Če dojenček neutolažljivo joka, preverite njegove prstke
Če uporabljate družabna omrežja, ste prav gotovo naleteli na zgodbo o tem, da si dojenčki navijajo lase okoli prstov. Na srečo v večini primerov staršem uspe odstraniti dlako brez večjih težav, včasih pa lahko pride do hude reakcije. Ob neutolažljivem joku zato vedno preglejte tudi prstke na rokicah in stopalih.

Nasveti fizioterapevtke za pravilen razvoj dojenčka
Fizioterapevtka razlaga, katere so najpogostejše napake staršev pri spodbujanju pravilnega razvoja.

Okusne jedi, ki jih naredite iz ostankov otroških kašic
Otroške kašice so lahko odlična izbira za obrok, ki ga vaš otrok z veseljem poje do konca. Vendar pa se pogosto zgodi, da se shramba napolni z lončki hrane, ki jih otrok ne mara ali pa jih je že prerasel. Kaj storiti z vsemi temi ostanki? Ne skrbite, ne bomo vam svetovali, da jih vržete stran! Pripravili smo nekaj ustvarjalnih in uporabnih idej, kako lahko ostanke otroške hrane spremenite v okusne jedi za vso družino.

Znana Slovenka bo kmalu postala mamica
Priljubljena slovenska pevka, Nina Donelli je oznanila novico o pričakovanju dojenčka.

Seznam stvari, ki jih boste potrebovali ob rojstvu otroka
Ker se vsaka mama rada dodobra pripravi na prihod svojega dojenčka, še posebej, če je to prvi otrok, smo za vas pripravili seznam vseh pripomočkov in opreme, ki pridejo v poštev pri pripravah. Da boste popolnoma pripravljeni in brezskrbni, sledite spodnjim navodilom.

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice
Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Gibanje dojenčka v trebuhu: kaj je normalno in kdaj skrbeti?
Nekatere nosečnice navajajo, da je njihov otrok vso nosečnost razmeroma miren, nekatere bodoče mamice pa gibe ploda doživljajo kot zelo dinamične. Kdaj je gibanje dojenčka v trebuhu normalno, kdaj pa je treba skrbeti?

Ali lahko doječa mama uživa začinjeno in pekočo hrano?
Ste si privoščili okusen, a začinjen obrok, zdaj pa vaš dojenček neutolažljivo joče? Verjetno se sprašujete, ali je vzrok za njegovo razdražljivost začinjena hrana, ki ste jo pravkar uživali. Svetovalka za dojenje razlaga, ali to drži.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?
Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

10 prikupnih načinov, kako otroku naznaniti dojenčka na poti
Ko starši pričakujejo novega družinskega člana, je ena izmed ključnih nalog novico na pravi način oznaniti starejšim otrokom. Zakaj je to tako pomembno in kako jih obvestiti o prihodu dojenčka?

Slovenski športnik se je razveselil prvorojenca
Profesionalni odbojkar Žiga Štern se je skupaj s svojo izbranko Niko Janša razveselil otroka.

'Ne razumeš pomena odrekanja, dokler ne postaneš mami'
Mati dveh deklic je spregovorila o materinstvu. Spregovorila je o neskončni ljubezni, brezpogojni ljubezni, ki jo prej ni poznala, niti ni verjela, da obstaja, hkrati pa je spregovorila tudi o odrekanju, tudi žrtvovanju, ki ga prinese materinstvo s seboj.

Nad prehlade to jesen
Poletje se zaključuje, z jesenjo in hladnejšim vremenom ter vstopom v vrtce in šole pa prihaja tudi sezona kihanja, kašljanja in svečk iz nosa. Kako lahko svoje male junake kar najbolje pripravimo na ohladitve?

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo
Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

To vas bo o družini Elona Muska šokiralo
Najbogatejši človek na svetu je del impresivnega družinskega drevesa. Kaj nas je pri njem presenetilo?

Sporočilo, ki ga mora prebrati vsaka novopečena mama
Ko dobiš otroka, se življenje začne odvijati z nepredstavljivo hitrostjo. Dnevi se zdijo kot leta, ko pa pogledaš za nazaj, se desetletje obrne prej kot v sekundi. Včasih se zavemo, kaj vse smo kot starši naredili, šele ko pogledamo nazaj, in si priznamo, da smo ne glede na vse naredili najbolje, kar smo lahko. Mamica, ki je tudi blogerka, je v čudovitem zapisu spregovorila točno o tem.

Način hranjenja novorojenčka, o katerem se redko govori
Na spletu obstaja ogromno člankov, ki govorijo o dojenju in hranjenju z adaptirano formulo, mamice, ki svoje mleko izključno črpajo, pa največkrat ostanejo spregledane.

5 stvari za nego dojenčka, ki so neuporabne, a jih vseeno marsikdo kupi
Ko prvič pričakujete otroka, si želite biti popolnoma pripravljeni na prihod novega družinskega člana, zato večinoma nakupite vse, kar bi vam znalo priti prav. Vendar pa je med celim kupom pripomočkov, ki so pri negi in skrbi za otroka precej koristni, tudi nekaj takšnih, za katere boste po nepotrebnem zapravljali svoj denar. Navajamo jih pet.

Je dojenčka primerno uspavati tako, da ga pestujemo?
Čeprav večkrat slišimo dobronamerne nasvete, da dojenčka ni dobro veliko nositi v naročju, ker se bo navadil na ta način uspavanja, pa strokovnjakinja trdi, da pri dojenčkih, mlajših od štiri mesece, to pravzaprav ni slaba odločitev. Preverite, zakaj.