dojenčki

7 najboljših sobnih rastlin za otroške sobice
Da bi otroci dihali svež in zdrav zrak, lahko k temu pripomorejo tudi ustrezne sobne rastlinice, ki bodo lepo popestrile otroški prostor. Hkrati se bodo otroci lahko že majhni naučili skrbeti za rastline in z navdušenjem zalivali ter opazovali sobne rastlinice v svojem prostoru. Katere so po mnenju strokovnjakov tiste najbolj primerne za umestitev v otroške sobice? Preverimo.

Tako sta danes videti sinova Britney Spears
Svetovne medije je preplavila novica o tem, da pop zvezdnica ponovno preživlja skupni čas s svojim mlajšim sinom, 18-letnim Jaydenom, kar je navdušilo številne oboževalce in podpornike slavne pevke. Starejši sin Sean Preston je star 19 let. Kako sta videti danes?

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?
Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Imena za "novembrčke", ki jih predlaga numerologinja
November je mesec intuicije, pogleda vase in dela na sebi. Rojeni v 11. mesecu so običajno zelo intuitivni, pravi numerologinja Lili Sorum. Preverite, kakšna imena predlaga za novembrske deklice in dečke!

Slavna igralka pri 34-ih spet noseča
Mlada oskarjevka in priljubljena hollywoodska igralka, Jennifer Lawrence je znova noseča. Njen predstavnik za odnose z javnostmi je potrdil govorice.

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan
Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?
Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Prvi tedni z novorojenčkom: To svetuje psiholog
Obdobje novorojenčka je težka faza starševstva. Da bi bilo čim lažje, vam ponujamo nekaj nasvetov psihologa, ki vam lahko pomagajo v prvih tednih z dojenčkom.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Zakaj dojenčki stiskajo pesti?
Dojenčki v prvih mesecih življenja pogosto močno stiskajo pesti, kar opazijo številni novopečeni starši in jih včasih zaradi tega skrbi. Čeprav se morda zdi zaskrbljujoče, je stiskanje pesti pri dojenčkih povsem normalno in služi več razvojnim namenom. Preverite, zakaj dojenčki stiskajo pesti in kdaj bi morali biti starši pozorni.

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Če dojenček neutolažljivo joka, preverite njegove prstke
Če uporabljate družabna omrežja, ste prav gotovo naleteli na zgodbo o tem, da si dojenčki navijajo lase okoli prstov. Na srečo v večini primerov staršem uspe odstraniti dlako brez večjih težav, včasih pa lahko pride do hude reakcije. Ob neutolažljivem joku zato vedno preglejte tudi prstke na rokicah in stopalih.

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Pri kateri starosti lahko otroka pustite nekaj dni v varstvu?
Kratka ločitev od staršev ni slaba, poudarja psihologinja in dodaja, da mama in oče vsekakor morata v službo. Daljša ločitev pa lahko povzroči tesnobo, ki bo lahko otroke mučila tudi, ko odrastejo. Kdaj je pravi čas za večdnevne počitnice brez prisotnosti staršev?

Ali lahko doječa mama uživa začinjeno in pekočo hrano?
Ste si privoščili okusen, a začinjen obrok, zdaj pa vaš dojenček neutolažljivo joče? Verjetno se sprašujete, ali je vzrok za njegovo razdražljivost začinjena hrana, ki ste jo pravkar uživali. Svetovalka za dojenje razlaga, ali to drži.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?
Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo
Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

Kako se vrniti na delo po porodniškem dopustu?
Vsaka mama ve, kako zelo težko se je po enem letu vrniti s porodniškega dopusta na delo. Vez, ki jo z otrokom spleteta v enem letu, je zelo močna in lahko prebudi pravi vrtiljak čustev, ko se je treba naenkrat ločiti. Mama lahko čuti krivdo, ker bo otroka prepustila drugim. Lahko čuti jezo, ker se mora vrniti na delo. Ta prehod nikoli ni lahek in je velikokrat pospremljen z večjo ali manjšo krizo. V nadaljevanju vam razkrivamo, kako obdobje po porodniškem dopustu čim lažje preseči in se prilagoditi na novo dnevno rutino.

7 mitov o nosečnosti, porodu in materinstvu
Obstajajo številni miti o materinstvu, porodu in nosečnosti. Mi vam tokrat predstavljamo sedem najbolj pogostih.

Je dojenčka primerno uspavati tako, da ga pestujemo?
Čeprav večkrat slišimo dobronamerne nasvete, da dojenčka ni dobro veliko nositi v naročju, ker se bo navadil na ta način uspavanja, pa strokovnjakinja trdi, da pri dojenčkih, mlajših od štiri mesece, to pravzaprav ni slaba odločitev. Preverite, zakaj.

Kako vemo, da je dojenčku prevroče?
Preverite, kakšna je priporočena sobna temperatura za vašega dojenčka in kako ga pravilno obleči za spanje.

Recepti za najljubše otroške jedi iz jabolk
Jabolko je eno najbolj priljubljenih sadežev. Poznamo njegove zdravilne lastnosti in njegov okus, ki je marsikomu med ljubšimi. Da boste vedeli, kako v prehrano otroka vključiti ta sadež, smo za vas izbrali nekaj super idej.

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"
Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Novorojenček ali malček – ali obstaja "boljša" faza?
Medtem ko nekateri starši pravijo, da so komaj čakali, da njihov otrok preraste obdobje dojenčka in se začne kobacati in čebljati, drugi pravijo, da je obdobje malčka precej bolj težavno. Poglejmo pluse in minuse obeh starostnih obdobij.

Kdo so mavrični otroci?
V zadnjih let je zaslediti simbolični izraz mavrični otrok, pomeni pa zdravega otroka, ki se rodi staršema, ki sta v preteklosti otroka izgubila zaradi spontanega splava, mrtvorojenosti ali neonatalne smrti. Izraz se nanaša na novo upanje in srečo, ki jo prinese novorojeni otrok, in s tem pomaga družini preboleti pretekle travmatične dogodke, povezane z izgubo ali celo več izgubami.