Bibaleze.si

dojemanje

Zdrav otrok
27. 10. 2022 05.00

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave

Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Malček
09. 05. 2022 05.00

'Če želite otroke, ki bodo pozitivno naravnani, potem morate začeti pri sebi'

Se sprašujete, kako vzgojiti otroka, ki bo v življenju videl kozarec napol poln in ne napol prazen? Takšni otroci so uspešnejši pri izzivih, ki spremljajo odraščanje, v odraslosti pa so prav tako srečnejši in uspešnejši. Izpostavljamo nasvete, ki so vam lahko v pomoč pri vzgoji samostojnega in pozitivno naravnanega otroka.

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

5KA
31. 03. 2022 04.45

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?

Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Vzgoja in vrtec
10. 02. 2022 15.17

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini

Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Družina in odnosi
14. 01. 2022 08.27

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom

Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

Nosečnost
05. 11. 2021 06.00

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod

Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Dojenček
07. 05. 2021 07.00

'Ti si moje prvo ogledalo. Imel se bom rad, kot me boš imela rada ti'

Kako pomembno je, na kakšen način gledamo svojega otroka? Na kakšen način ga spodbujamo, se z njim pogovarjamo, ga pohvalimo in pocrkljamo? Mu damo vedeti, da je dober, da je čudovit, da je lep? Kako se naša dejanja in besede odražajo na otroku? Preverite.

Malček
29. 04. 2021 09.34

Zato je dobro otroku ob kosilu ponuditi sladico

Večina otrok je naravnost navdušena nad sladicami in sladkarijami. Nekateri tako zelo, da se bolj kot na raznoliko in zdravo prehrano osredotočajo zgolj na sladke priboljške. Če so tudi vaši otroci naravnost obsedeni s sladkarijami, imamo za vas enostavno rešitev.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 10.09

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem

Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Novice
02. 03. 2021 07.50

Ganljiv video: To, kar je za vas normalno, je zanje magično

Ste se kdaj vprašali, kako ste videti v očeh otroka? Kakšen dan je otrok preživel v vaši družbi in kako vas je doživljal? Ravno to prikazuje spodnji posnetek.

Nosečnost
11. 01. 2021 13.43

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati

Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.

Družina in odnosi
03. 11. 2020 07.53

Spolnost ne sme biti tabu tema

Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Nosečnost
11. 05. 2020 07.30

'Toliko jih je že, bom pa še jaz!'

Danes je rojevanje sprejeto kot medicinski, potencialno nevaren dogodek, pravi diplomirana psihologinja in doula Nina Jenštrle, ki se trudi, da bi se to dojemanje spremenilo.

Partnerski odnosi
10. 04. 2020 11.09

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?

Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Trači
08. 04. 2020 08.54

Nasveti učiteljev, kako otroku pomagati z učenjem

Po številnih evropskih državah so zaradi pandemije koronavirusa šole predčasno zaprla svoja vrata, ta pa bodo morebiti ostala zaprta vse do septembra. Številni starši so se znašli v položaju, v katerem sami delajo od doma, ob tem pa morajo učiti še svoje otroke oz. jih preverjati, zato smo zbrali nekaj nasvetov učiteljev, kako najbolje izkoristiti čas v karanteni.

Novice
10. 03. 2020 12.57

Prisrčen video zvezdnika in njegove hčerkice postal viralni hit

Oče igra eno najpomembnejših vlog pri odraščanju otroka. Oče pomembno vpliva na otrokovo samozavest, pogled na svet, njegove moralne vrednote in dojemanje medsebojnih odnosov.

Novice
29. 09. 2019 07.34

Kaj ima naše otroštvo s tem, kakšni smo zdaj

Tomislav Kuljiš – terapevt in ustanovitelj IPD centra za Osebni razvoj in Naravno starševstvo

Ideje za prosti čas
16. 03. 2018 08.05

Od leta 2012 muzej prava uspešnica

Nacionalni muzej matematike v New Yorku je v sredo pripravil posebno proslavo na dan števila pi s povabilom predšolskim in šolskim otrokom, ki so - čeprav se sliši nenavadno - uživali v okoli 40 interaktivnih razstavah in drugih aktivnostih, ki jih ponuja edini tovrstni muzej v Severni Ameriki.

Resnične zgodbe
16. 10. 2017 08.09

Suzana nepričakovano zanosila

Ko je Suzana pred nekaj več kot tremi leti zagledala dve rdeči črtici na testu nosečnosti, ni mogla verjeti svojim očem. Dopovedovala si je, da sta s fantom vedno pazila in uporabljala zaščito. A se je vendarle zgodilo. Bila je noseča. In čeprav si danes ne more predstavljati življenja brez svoje hčerkice, je takrat nekaj časa razmišljala celo o splavu.

Najstniki
05. 06. 2017 08.15

Poletne počitnice so lahko tudi 'digitalne počitnice'. Znamo uživati tudi brez družbenih omrežij?

Poletje, ko bomo nekaj časa preživeli tudi na dopustu, je lahko pravi čas, da se "odklopimo", pravijo na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LogOut. Ugotavljajo namreč, da so ljudje s tehnologijo in spletom vse bolj obremenjeni, družbena omrežja pa so spremenila odnos do prijateljstev in romantičnih zvez.

Resnične zgodbe
15. 03. 2017 08.15

Ples med porodom? Zakaj pa ne!

Amber Bush je v porodnišnici čakala na prihod hčerke Amelije. Bila je odprta šest centimetrov, nosila je mrežaste spodnje hlačke, vložek, ker so ji počili jajčni ovoji. Kljub vsemu pa se je odločila, da bo plesala in tako pospešila porod.

Novice
14. 03. 2016 09.24

Kje je ločnica med zdravjem in boleznijo?

V okviru tedna možganov, ki se začenja danes, bodo letos iskali odgovore na vprašanja, kaj je normalno. Možgane bodo osvetlili od genov pa do manj oprijemljivih spoznanj prvoosebne izkušnje pri osebah z motnjami shizofrenskega spektra. Segli pa bodo tudi na še dokaj slabo raziskano polje psihoterapevtskega zdravljenja s psihedeličnimi snovmi.

Novice
02. 07. 2015 13.45

Obetajo se spremembe pri pouku slovenščine?!

Slovenske avtorice so v šolskem literarnem sistemu zelo slabo zastopane. Kot je po besedah članice Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) Milene Mileve Blažič pokazala analiza, je njihova prisotnost v učnih načrtih po celotni vertikali le 15-odstotna. V učnih načrtih za slovenščino pogreša tudi več svetovne književnosti.

Družina in odnosi
24. 04. 2015 06.31

Smo Slovenci srečen narod?

Najnovejša svetovna raziskava o tem, koliko so ljudje v posameznih državah sveta zadovoljni oziroma srečni v svojem življenju, uvršča Slovenijo na 55. mesto med 168 državami. Po raziskavi, objavljeni leta 2013, je bila Slovenija na 43. mestu, nobeno presenečenje pa ni, da na vrhu lestvice kot vedno kraljujejo Skandinavci.

Nosečnost
27. 03. 2015 08.03

Na porod se pripravite s plesom

Ni nujno, da ste profesionalna plesalka. Sprostite se in začutite svoje telo, plešite s soncem in prekipevajte od energije. In ne samo med nosečnostjo, tudi med popadki v porodni sobi. Upamo, da se vas bodo besede Nine Terčon, dipl. med. sestre in porodne spremljevalke, dotaknile in boste razmislili o plesu pred in med porodom.

Novice
28. 05. 2013 16.04

Ustvarjalnost spodbuja otrokov razvoj

Primarna naloga otroka je igra in ustvarjanje pri njej ima številne prednosti za otroka. Spodbuja njegov spoznavni razvoj, nauči se, kako reševati težave, razvrstiti predmete po obliki, vzorcu, barvi … Še več – ustvarjalnost in raziskovanje med igro pripomoreta tudi k boljšemu otrokovemu gibalnemu razvoju. S pomočjo nje otroci bogatijo svoj besedni zaklad in vzpostavljajo komunikacijo s sovrstniki.

Mali koraki
03. 11. 2014 12.54

Katere igre so koristne za otrokov razvoj?

Družabne igre spodbujajo otrokov razvoj na različnih področjih. O tem, kdaj se lahko starši začnemo z njim igrati takšne, v katerih so že določena pravila, pri katerih morajo ali govorno, ali gibalno ali miselno sodelovati, smo se pogovarjali z Blanko Colnerič, univerzitetno diplomirano psihologinjo in asistentko za razvojno psihologijo.

Družina in odnosi
25. 09. 2012 09.02

10 stvari, ki bi jih moral vedeti vsak starš!

Če pri vzgoji ne upoštevate svojih občutkov, potem najbrž večkrat pogledate v kakšno knjigo. Biti starš je lepa, a tudi zahtevna naloga. Pravijo, da je vse lažje, če nam je znanih 10 načel. In se jih tudi poskusimo držati.

Malček
17. 08. 2012 07.04

Igre za otroke, ki se bojijo vode

Cilj vseh iger z vodo je, da se otrok preneha bati vode, da se v njej čim bolj sprosti in da – v končni fazi – čim bolj uživa. Čeprav naš malček v domači kadi neizmerno uživa, pa obstaja verjetnost, da se bo, ko bo zagledal morje, ustrašil. Vodo brez meje in roba bo namreč dojemal drugače kot bazenček ali banjo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986