dogaja se

Razvijajte tip, sluh, okus in vid: Montessori dejavnosti za radovedne otroke
Otroci so najuspešnejši in se največ naučijo z dejavnostmi, v katere vključimo vsa njihova čutila: tipanje, okušanje, poslušanje, vid. K temu pa jih spodbuja pedagogika montessori, zato smo za vas pripravili pet dejavnosti, ki bodo spodbudile otrokov razvoj.

Ko najstnik noče več na družinske počitnice: kako razumeti in ohraniti stik
Poletni čas, ko se družine odpravijo na skupne počitnice, je za mnoge starše dragocen del družinskega življenja - priložnost za umik od vsakodnevne rutine, skupne trenutke in povezanost. Zato ni presenetljivo, da lahko starša globoko zaskeli, ko najstnik nenadoma reče: Letos ne grem več z vami na morje.

Na vas čaka celodnevna zabavo za vso družino
Starši otrok, med katerimi je več let starostne razlike, zelo dobro vemo, kako težko je najti aktivnost ali kraj, ki bi bil všeč vsem. Eni bi se igrali, drugi raziskovali, tretji želijo, da se jim ves čas nekaj dogaja, četrti želijo zgolj pametni telefon. Zadnji možnosti se starši trudimo izogniti, prve tri pa lahko tako otroci kot odrasli v polnosti izkusijo nedaleč stran, pri naših severnih sosedih.

Zmago Jelinčič o hčerki: Rekli so, da ni dovolj dobra
Slovenski politik Zmago Jelinčič Plemeniti je z javnostjo delil ponosno novico – njegova starejša hči, Aleksandra Tisa Jelinčič, je z odliko diplomirala iz slikarstva.

Fenomen hikikomori: ko se mladostnik umakne v svoj svet
Na prvi pogled je mladostnik, ki čas preživlja pretežno v svoji sobi, ponoči bedi in podnevi spi, težko vzdržuje šolske ali socialne obveznosti ter se z družino skoraj ne pogovarja, lahko videti kot tipičen najstnik v problematičnem oz. uporniškem obdobju. A v zadnjih desetletjih narašča pojav, ki presega običajno vedenje odraščanja – fenomen hikikomori.

Poletje brez urnika: pomen celostnega počitka za otroke in starše
Ko se ob koncu šolskega leta zvrstijo še zadnje obveznosti, ocenjevanja in zaključne prireditve, si marsikateri starš želi samo eno – začetka poletnih počitnic. "Končno bo konec za nekaj časa," se sliši iz ust marsikaterega starša in otrok, a ko se prvi počitniški dnevi začnejo, se v misli že prikradejo novi projekti - izleti, tabori, plavalni tečaji, poletne delavnice, novi urniki, usklajevanja...

Se še spomnite te legendarne risanke? Mojstra smeha in nezgod
Risanka Pat in Mat je ena izmed najbolj prepoznavnih in ljubljenih animiranih serij v Sloveniji ter širše po nekdanji Jugoslaviji. Nastala je v 70. letih prejšnjega stoletja in je s svojo preprosto, a duhovito zgodbo osvojila srca gledalcev vseh starosti.

Spolno zlorabil 12-letno pastorko: Kako prepoznati zlorabo in kje jo prijaviti
Na koprskem okrožnem sodišču se je končalo sojenje moškemu, ki naj bi več let spolno zlorabljal svojo pastorko. Moškega so obsodili na 11 let zapora. Ta primer izpostavlja pomembnost tega, da o spolnih zlorabah otrok odkrito govorimo, jih znamo prepoznati, preprečiti in žrtvam zagotoviti ustrezno pomoč ter zaščito.

Na festivalu na Kopah več kot 3000 obiskovalcev
Na družinskem festivalu na Kopah se je minuli konec tedna zbralo več kot 3000 obiskovalcev. Gre za enega največjih družinskih festivalov pri nas, ki napoveduje začetek poletne sezone na Kopah.

Zdravstveno stanje Brucea Willisa: Hči Rumer priznala – danes je težek dan
Rumer Willis, hči igralca Brucea Willisa, je ob očetovem dnevu na Instagramu delila ganljivo sporočilo, v katerem je razkrila nove podrobnosti o njegovem zdravstvenem stanju in čustveni stiski, ki jo doživlja zaradi njegovega boja z demenco.

Ganljiva zgodba mame, ki ni obupala: Moj sin je poseben – in ponosna sem nanj
Mlada zakonca je preplavila neizmerna sreča, ko sta izvedela, da pričakujeta otroka. Uživala sta v vsakem trenutku načrtovanja prihoda dojenčka na svet. A med enim od zdravniških pregledov jima je bilo sporočeno, da se plod ne razvija običajno in da bo otrok imel težave.

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?
Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Starši, prenehajte govoriti 'nehaj jokati' – poskusite raje to
Ko slišimo svojega otroka jokati, je naš prvi instinkt, da ga potolažimo in skušamo čim prej ustaviti jok. Sprašujemo se, ali je lačen, zaspan, potrebuje objem ali samo pozornost. Pri dojenčkih smo običajno potrpežljivi in nežni, saj vemo, da nam ne morejo povedati, kaj jih muči.

Strelski napad v Gradcu: Kako se o tem pogovoriti z otrokom?
Kadar se zgodi tragedija, kot je streljanje v šoli, lahko otroci občutijo številne negativne čustvene reakcije. Pomembno je, da starši ustvarijo varen prostor za odprt pogovor, da otrokom nudijo podporo in jih pomirijo.

Pustite avto v garaži, ozrite se okoli sebe in odkrijte, kaj vam ponuja vaš kraj
Vsaka občina, vsak kraj v Sloveniji skriva svoje čare in naravne bisere – bližnje hribe, gozdove, jezera ali urejene učne poti, ki so kot nalašč za družinske izlete. Namesto da bi vsakič sedli v avto in se vozili ure daleč, pustite avto doma in se z otroki odpravite na raziskovanje svoje okolice peš ali s kolesom.

Schwarzenegger komentiral goloto svojega sina, ljudje ogorčeni: "To je neprimerno"
Patrick Schwarzenegger, sin Arnolda Schwarzeneggerja, je zadnje leto močno na očeh javnosti zaradi svoje vloge v seriji. V seriji je imel več drznih, tudi golih prizorov, ki so pritegnili veliko pozornosti.

Slavna pevka razkrila: dve leti po rojstvu sina so ji diagnosticirali raka dojke
Slavna pevka je razkrila, da se sooča z diagnozo raka dojke v zgodnji fazi. Žalostno novico je delila na družbenih omrežjih – prav v času, ko se je po štiriletnem ustvarjalnem premoru vračala z novo pesmijo

Arhetipi nosečnosti po Jungu: devica, mati, modra ženska
Ko ženska zanosi, se začne eden najglobljih in najmočnejših prehodov njenega življenja. Poleg spreminjanja telesa se v notranjosti odvija tih, a silovit proces psihološke preobrazbe. Gre za obdobje, ki presega hormone in telesne spremembe ter vključuje izgubo stare identitete in oblikovanje nove.

Za fasado popolne mame: pretresljiva resnica o materinski zlorabi
Na prvi pogled so delovali kot popolna družina. A videz pogosto vara. Za zaprtimi vrati se v nekaterih domovih skrivajo bolečina, strah in zloraba, ki jih zunanji svet ne želi ali noče videti. Preberite pretresljivo zgodbo ženske, ki je odraščala v na videz brezhibnem okolju, a za štirimi stenami vsakodnevno doživljala nasilje s strani osebe, ki bi ji morala nuditi varnost – lastne matere.

Ideje, kako otroka vključiti v vrtnarjenje
Praktični vidiki vrtnarjenja otroke učijo osnov matematike, naravoslovja in odgovornosti, hkrati pa spodbujajo razvoj motoričnih sposobnosti, ustvarjalnost in otrokom nudijo pozitiven prostor za razmišljanje, sprostitev in 'polnjenje baterij'. Tukaj pa boste našli nekaj odličnih vrtnarskih dejavnosti, projektov in idej za začetek.

Koliko dni po menstruaciji lahko zanosite?
Morda se sprašujete, ali lahko zanosite med menstruacijo, ali pa je to bolj verjetno pred ali po njej? Odkrivamo odgovor.

Zvezdnik po izgubi sina: Začneš razmišljati o tem, kaj je v življenju res pomembno
Gary Sinise, priznani igralec, znan po vlogah v filmih, kot je Forrest Gump, in seriji CSI: NY, je v življenju odigral mnoge vloge – a nobena ni bila tako zahtevna in boleča kot vloga očeta, ki se bori za življenje svojega otroka. Januarja 2024 je njegov 33-letni sin Mac Sinise umrl po dolgotrajnem boju z redko in agresivno obliko kostnega raka.

Najstnik vas morda odriva, a vas hkrati potrebuje bližje kot kdajkoli prej
Obdobje pubertete je izziv za vso družino. Ne vem, kaj se mu je zgodilo, moj otrok ni več isti, pogosto slišimo iz ust staršev, ki doživljajo, da jih njihov otrok odriva, kritizira, ignorira ali celo izziva. A vse to je povsem normalen del razvoja in tisto, kar starši doživljajo kot kljubovanje, je pogosto klic po potrditvi: Ali me še vidiš, tudi ko sem zahteven? Ali boš še ostala z mano, tudi ko mi je težko? Najstnik namreč ne preizkuša našega potrpljenja zato, ker nas ne bi imel rad, ampak ker preverja, ali smo še vedno zanesljiva opora, tudi ko v njem divja vihar čustev.

Razkritje otrokovega imena pred rojstvom – da ali ne?
Nekateri starši že tekom nosečnosti obveščajo družino in prijatelje o vsem, kar se dogaja. Med drugim razkrijejo tudi spol in izbrano ime za otroka. Spet drugi pa vse do poroda prikrivajo oba podatka. A kako bi se odločili vi? Navajamo tri razloge za in proti, da bo vaša odločitev lažja.

Baby boom v porodnišnici: 14 medicinskih sester je hkrati nosečih
Porodniške odsotnosti so povsem običajen pojav. A ko se zgodi, da kar 14 zaposlenih na istem oddelku hkrati pričakuje dojenčka, to presega običajno statistiko in postane prava posebnost.

Rihanna že tretjič noseča: Kaj se zgodi s telesom, ko si nosečnosti sledijo ena za drugo?
Pevka Rihanna je na letošnjem Met Gala dogodku razkrila, da pričakuje svojega tretjega otroka v treh letih. To je navdušilo njene oboževalce, saj je s partnerjem A$AP Rockyjem naznanila veselo novico. Vse to pa odpira vprašanje: kaj se dogaja z ženskim telesom, ko pride do več zaporednih nosečnosti.

Zakaj po porodu pride do nenadzorovanega drhtenja celega telesa?
Ne bodite presenečeni, če se boste po porodu začeli tresti. Večina žensk doživi po porodu močno tresenje celega telesa, predvsem pa v predelu stegen in nog. Zakaj do tega pride in na kakšen način lahko umirite telo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Priljubljeni slovenski pevec postal oče: Rodil se je Lev
Priljubljeni pevec Dejan Krajnc, ki je širši javnosti znan pod umetniškim imenom Dejan Dogaja, je postal ponosen oče. Skupaj s partnerico Kiaro Haas sta se razveselila rojstva svojega prvega otroka, sina, ki sta mu dala ime Lev.

Nezdrava družinska dinamika in njen vpliv na otroke
Družinska dinamika močno vpliva na razvoj posameznika. Vsaka družina ima svojo strukturo, kjer se prepletajo odnosi, vloge, vedenjski vzorci in komunikacija. Ti elementi skupaj ustvarjajo družinsko klimo, ki je lahko zdrava ali nezdrava. Pogosto se dinamika prenaša med generacijami – navade, vrednote in celo nerazrešeni konflikti izvirajo iz preteklosti. Zdravi odnosi spodbujajo otrokovo pozitivno samopodobo, čustveno varnost in socialne veščine, medtem ko nezdravi vodijo v negotovost, tesnobo in pomanjkanje zaupanja.

6 pogostih sporov parov med nosečnostjo in kako jih enostavno rešiti
Nosečnost je obdobje, polno veselja in pričakovanj, a tudi izzivov za bodoče starše. Med tem časom se lahko pojavijo običajni spori med partnerjema, ki lahko vplivajo na kakovost vajinega odnosa. Preberite nasvete strokovnjakov, kako se spopasti z najpogostejšimi težavami in jih rešiti na pozitiven način.