dobre

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

5 enostavnih navad, ki lajšajo šolska jutra
Se tudi vam zdi, sa vsako jutro skupaj z otroki težko vstajate, hitite po stanovanju, iščete oblačila, torbe in torbice ter na koncu komaj lovite zadnje minute, preden se pravočasno odpravite od doma? Takšna jutra so lahko precej stresna in vplivajo na potek celotnega dne. Za vas smo posledično pripravili nekaj nasvetov, s katerimi bodo vaša jutra bolj sproščena, pozitivno naravnana in bodo predstavljala tako za vas kot za otroka, pozitiven začetek dne. Pa poglejmo.

Zato v otroški sobici ne sme manjkati glasbeni vrtiljak
Čeprav so novorojenčki še premajhni, da bi v svojih ročicah držali igračo, pa je glasbeni vrtiljak, nameščen nad posteljico, idealna priložnost za razvijanje njihovih vidnih, slišnih in motoričnih sposobnosti. Preverite, zakaj vse je še dobro imeti v otroški sobici glasbeni vrtiljak.

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo
Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo
V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

To morajo vedeti vsi očetje deklic
Očetje v odnosu s hčerami pletejo posebne vezi in igrajo eno najpomembnejših vlog v njihovem življenju. Zato je pomembno, kako svoje deklice vzgajajo, kakšen občutek jim dajejo in koliko pozornosti jim nudijo.

Izgorelost mamic zaradi preobremenjenosti na višku
Številne mlade mamice ogroža izgorelost. Še posebej zaradi občutka krivde in težnje k perfekcionizmu. Vsaka bi si želela biti kar se da dobra mama, na drugi strani pa bi si želela vse postoriti sama. Ti dve reči pa preprosto ne gresta skupaj.

Pogrejte si svoje čute z mikrovalovno pečico
Kovinska škatla mikrovalovne pečice je lahko veliko več kot sredstvo za nabiranje prahu ali odlaganje nepotrebnih stvari. Preverite zmogljivosti in široko uporabnost mikrovalovne pečice!

Najboljši lepotni nasveti naših mam
Mame so nam že od nekdaj vedno dajale najboljše nasvete. Tako življenjske kot lepotne. Preverite, kateri so najbolj pogosti lepotni nasveti naših mam.

Kdaj si lahko otroci začnejo barvati nohte?
Otroci so že tako navdušeni nad barvami in ustvarjanjem. Zato ni prav nič čudnega, da jih navdušujejo tudi laki za nohte. Pa je primerno, da jim omogočimo barvne nohtke? In če da, kdaj? Več o tem v spodnjem prispevku.

Varstvo otrok, animacija, fotografiranje in rojstnodnevne lokacije
Otroci so naše največje bogastvo. Ob njihovem odraščanju si lahko omislite fotografiranje otrok, da se boste teh trenutkov za vedno spominjali. A kljub njihovi prikupnosti nam kdaj pa kdaj kakšno zagodejo. Še posebej takrat, ko morajo biti dlje časa prisotni nekje, kjer jim ni zanimivo. Seveda si nihče ne želi, da se mu to zgodi na poroki ali na kakšnem pomembnem rojstnem dnevu. Zato sta animacija otrok in dobra družba odlična rešitev. Če je le možno, je super, da je na dogodku na voljo igralnica. Ne samo na dogodkih, pomembno je, da so otroci animirani in v dobrih rokah tudi, ko ostanejo sami doma. V takem primeru vam prav pride varuška. Na poročni dan ali na kakšnem drugem dogodku se dogovorite za varstvo otrok oziroma poiščite nekoga, ki bo poskrbel za animacijo.

Urška Šavli, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je zobozdravnica in strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med., ki trenutno deluje v ZD Črnomelj. Z ljubeznijo do dela z otroki dosega vrhunske rezultate, zelo rada pa svoje znanje in nasvete deli tudi z njihovimi starši, saj se ji zdi pomembno, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok. Več o dr. Urški Šavli lahko preberete v spodnjem opisu.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob
Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

Nežni dotiki, ki blagodejno vplivajo na nosečnice, porodnice in tudi dojenčke
Kranosakralna terapija med drugim blagodejno vpliva pred in po porodu ter pomaga tudi dojenčkom, ki veliko jočejo in malo spijo. Vse o nežni, ročni tehniki za sproščanje blokad v telesu je razložila izvajalka kraniosakralnih terapij, reiki učiteljica, certificirana theta healing terapevtka in socialna antropologinja Mateja Kelih.

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'
"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Ključni spomladanski kosi nosečniške garderobe
Če ste ena tistih žensk, ki veliko časa prebije pred omaro in razmišlja, kaj obleči, boste v obdobju nosečnosti ta čas podvojili, saj bo še težje poiskati udobne in modne kose, v katerih se boste počutili dobro. Zato smo za vas pripravili izbor ključnih kosov, ki vam bodo olajšali vsakodnevno izbiro oblačil.

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno
Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Tragična izguba v družini Cristiana Ronalda
Nogometni zvezdnik Cristiano Ronaldo (37) in njegova Georgina Rodríguez (28) sta javnost obvestila o rojstvu dvojčkov, hkrati pa sta tudi sporočila tragično vest, da je eden od novorojenčkov žal preminil.

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Pravila opremljanja otroške sobice
V kolikor imamo družino ali pa otroke v načrtu za prihodnost, je treba razmisliti o sobi, ki bo za njih najbolj optimalna. Bivalni prostor je ekstremno pomemben za počutje in razvoj že odraslih oseb, kaj šele naših malčkov, ki informacije konstantno srkajo iz okolja. Tokratni prispevek bo uvod v serijo prispevkov o opremi sobe glede na starostno obdobje, in sicer od dojenčka, pa vse do najstnika.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Graševa Hana žari v četrtem mesecu nosečnosti
Hrvaški pevec Petar Grašo in njegova Hana Huljić sta 19. februarja ovekovečila svojo ljubezensko zgodbo s poroko. Kmalu zatem pa sta oznanila, da sta v veselem pričakovanju. Kako je novičko komentiral Hanin oče in Grašev dolgoletni prijatelj, Tonči, si preberite v spodnjih vrsticah.

'Nisi sama v svojih mislih. Vse mamice stiska v prsih'
Menim, da je ni matere, ki ne bi zadnjih nekaj dni trepetala v varnem zavetju domovanja, medtem ko opazuje svojega malčka in je prepuščena sama sebi in svojim mislim. Kaj se dogaja s svetom? Po svetovni pandemiji sledijo grožnje, ustrahovanja in vojna? Da, vse se soočamo s podobnimi čustvi ... strah, negotovost, razočaranje in tudi jeza. Ogromna teža na plečih. Zakaj, čemu in za koga?

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan
Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Novinarka Tjaša Petrič Cvet: Imela sem občutek, da bo fantek, in imela sem prav
Tjaša Petrič Cvet, znana in prodorna novinarka oddaje Svet na Kanalu A, je pred dnevi rodila svojega prvorojenca. V pogovoru nam je zaupala, ali je bila tipična nosečnica ter kakšni so bili njena porodna izkušnja in prvi občutki po prihodu iz porodnišnice. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?
V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?