Bibaleze.si

dobra vzgoja

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Za mami
13. 11. 2023 05.00

Ste dobra mama? 4 slogi starševstva, ki škodijo vašim otrokom

Če ste tudi sami starš, potem veste, da je vzgoja otrok vse prej kot preprosta. Vsak ima svoje vzgojne metode, svoje pristope. Pogosto temeljijo na tem, kar smo sami prejeli v otroštvu. Obstajajo pa štirje slogi starševstva, ki lahko otrokom dolgoročno škodijo. Preverite, kateri.

Šola in splet
12. 10. 2023 05.00

Deklica manjka v šoli, da bi imela 'prost dan', to pa je mamina ideja

Šestletnica ima pravico do koriščenja prostega dneva enkrat mesečno tekom delovnih dni, da bi počela, kar si želi, in preživela kakovosten dan z mamo. Mnogi so navdušeni nad idejo tako imenovanega 'dneva za duševno zdravje', spet drugi kritizirajo mamino odločitev.

Vzgoja in vrtec
08. 08. 2023 05.00

7 znakov, da ste dobra mama

Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Malček
03. 08. 2023 05.00

Dejstva, s katerimi se soočajo mamice fantkov

Ponosni mamici, ki imata vsaka po štiri sinove, sta skupaj zapisali nekaj dejstev, s katerimi se soočajo mame fantkov. Pravita, da so fantovske mamice posebna vrsta, saj se vsakodnevno soočajo z vzgajanjem 'vrste', ki vse dela drugače od njih. Ni lahko, vendar z veliko kompromisov in nekaj prilagajanja to vsem odlično uspeva.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Za mami
13. 06. 2023 13.56

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?

Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

Intervju
15. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'

Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Vzgoja in vrtec
13. 04. 2023 05.00

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru

Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Vzgoja in vrtec
29. 03. 2023 05.00

'Draga deklica, si več od številke na tehtnici, oblek, ki jih nosiš, in ocen v razpredelnici'

Mnogo bolj od človekove samozavesti je pomembna dobra samopodoba. Že od rojstva dalje je treba otroku privzgojiti miselnost, da je bolj kot videz, bolj kot materialni svet pomembno tisto, kar nosiš v sebi. Ne odlikujejo nas namreč ocene v šoli, oblačila, ki jih nosimo, ali avto, s katerim se peljemo. Prave odlike človeka se skrivajo v njegovih dejanjih, sposobnosti empatije, naklonjenosti do sočloveka, pravičnosti, prijateljstvu, dobroti, iskrivosti, znanju in optimizmu ... in še bi lahko naštevali. O tem govori tudi spodnji zapis, namenjen vsem deklicam tega sveta, ki so še nekoliko bolj kot fantje podvržene miselnosti, da se uspeh in sreča skrivata v zunanji lepoti in lepotnih idealih. Pa se ne ...

Recepti za malčke
23. 02. 2023 05.00

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?

Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Blog
22. 02. 2023 05.00

"Očka je eden od staršev in ni pomočnik niti varuška"

Zadnjič je moj oče pokomentiral, kako zelo izjemno sposoben očka je moj mož, "potem ko je čisto popolnoma sam na počitnice peljal kar tri otroke".

Razvoj in odnosi
23. 12. 2022 05.00

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?

"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Izleti in počitnice
21. 09. 2022 04.15

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi

Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

Vzgoja in vrtec
11. 09. 2022 10.40

Kaj je separacijska anksioznost?

Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

Vzgoja in vrtec
23. 08. 2022 07.51

Sam doma ali v varstvu - kako poskrbeti za otrokovo varnost v času počitnic?

Počitnice so namenjene počitku od obveznosti v šoli ter početju drugačnih stvari, kot jih je otrok navajen čez leto. Otrok tako dobi ponoven zagon za novo šolsko leto, ki tako za starše kot za otroke pomeni številne napetosti, borbe za ocene in vsakodnevne naloge. V današnjem času, ko družine niso več razširjene, se med počitnicami mnogo staršev sooča s težavo, kaj storiti z varstvom otroka, medtem ko so starši v službi. Kako izbrati ustrezno osebo za varstvo? Kdaj je lahko otrok sam doma? Kaj lahko starši storijo, da omilijo morebitne otrokove stiske?

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2022 04.15

Je vaš otrok nehvaležen? To morate storiti

Ste se kdaj vprašali, kako otroka naučiti hvaležnosti? Kako ga usmeriti v to, da mu stvari v življenju ne bodo samoumevne in da bo znal ceniti to, kar ima?

Vzgoja in vrtec
05. 07. 2022 04.15

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko

Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Malček
13. 06. 2022 08.04

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?

Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Vzgoja in vrtec
13. 05. 2022 04.15

Tako lahko otroka na prijeten način navadite na opravila

Na kakšen način naj začnemo otroka privajati na gospodinjska opravila, da jih bo sčasoma usvojil in jih sprejel za svoje? Kakšne so prednosti, če otroka pravočasno začnemo navajati na gospodinjska opravila tako v odraščanju kot v odrasli dobi? Kakšne so posledice, če zamudimo ali otroka ne navadimo na gospodinjska opravila? Odgovarja družinski in zakonski terapevt, mag. Denis Ališić.

Vzgoja in vrtec
21. 04. 2022 04.15

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno

Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Vse o prehrani
30. 03. 2022 04.45

To je najboljši način, da otrok začne jesti zelenjavo, ki je ne mara

Ko vaš otrok ne želi jesti zelenjave, vi pa veste, da bi bilo zanj dobro, da ga navadite na zdravo hrano, ni nič čudnega, če pomislite tudi na podkupovanje. Ali to pomaga in ali je to konstruktiven način vzgoje, so raziskovali Belgijci.

Družina in odnosi
18. 02. 2022 13.26

6 najpogostejših strahov novopečenih staršev

Biti starš ni preprosto, pogosto smo sami sebi sovražniki. V misli se prikrade panika, mislimo, da ne moremo ničesar nadzorovati ... Kateri strahovi pa so najpogostejši?

Problematični najstnik
26. 01. 2022 07.51

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?

Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
28. 10. 2021 08.13

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'

Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Šola in splet
15. 10. 2021 14.27

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?

Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Partnerski odnosi
24. 06. 2021 14.04

Srečni starši bodo vzgojili srečnega otroka

Če je bila le nekaj desetletij nazaj vzgoja otroka bolj kot ne domena mame, pa je v današnjem času zelo drugače. V ospredju je moderno očetovstvo, za katerega so značilni delitev vlog, aktivna vključenost očeta pri vzgoji in negi otroka ter usmerjenost k zdravemu in zadovoljnemu partnerstvu.

Blog
02. 06. 2021 08.25

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo

Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

Vzgoja in vrtec
07. 05. 2021 07.00

Česa vsega se lahko hči nauči od svoje matere?

Edinstvena vez med materjo in hčero poleg ljubezni, spoštovanja in prijateljstva ponuja tudi določene vzorce, ki jih mati hčeri ponuja in po katerih se le ta pozneje ravna. Kaj je tisto, česar želite naučiti svojo hčer?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024