dobi

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo
Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?

V kakšno osebo se bo otrok razvil, je odvisno od staršev
Velikokrat slišimo trditev, da je otrok kot goba, ki srka vse, kar se dogaja okoli njega – pozitvne in negativne stvari. Prav zato moramo biti v najranljivejših letih (pa tudi pozneje) še kako pozorni, kakšna sporočila mu posredujemo s svojim razmišljanjenm, vedenjem, čustvovanjem, odnosom do partnerja in sveta.

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti
Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Ena na ena: Zakaj je pomemben čas za posameznega otroka?
»Ne vem natanko, kdaj smo začeli s to mini družinsko tradicijo, ampak zadnjih nekaj let z ženo skrbno organizirava čas za posamezno druženje z enim od najinih treh otrok,« začne svojo zgodbo pripovedovati oče. Zakaj se mu zdi izjemno pomembno, da določen čas preživite samo z enim izmed otrok, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema
Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

'V meni je del moje mame in v tebi je delček mene'
Prav gotovo ste neštetokrat slišali opazko: Ista si kot tvoja mama! Morda je bil to za vas kompliment ali pa ste ta stavek dojeli kot kritiko. Prav gotovo pa se v njem skriva delček resnice. V vas je namreč del vaše matere in v vaši hčeri delček vas.

Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost
V času, ko je druženje izven družine omejeno, je pomembno, da otroci ne prevzamejo slabih vzorcev preživljanja prostega časa pred zasloni. Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost, vodi pa lahko tudi v zasvojenost, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?
"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

To so resnično učinkovite študijske navade
Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah
V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Ta živila pomembno vplivajo na razvoj otrokovih možganov
V obdobju odraščanja je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena, saj telo hrano, ki jo zaužijemo, porabi za izgradnjo kosti, mišic in organov, vpliva pa tudi na razvoj možganov. Predvsem v prvih dveh letih je pomembno, da otrok uživa hrano s primernimi hranilnimi vrednostmi. Katera živila jih vsebujejo?

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Otroci ne lažejo. Pa je to res?
Vsak od nas se kdaj zlaže, namerno ali nenamerno priredimo resnico ali pa jo enostavno zamolčimo iz različnih razlogov. Tudi otroci. Zadnje raziskave pa so pokazale, da to pravzaprav dobro deluje na njihov razvoj.

Spolnost ne sme biti tabu tema
Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

V eni najbogatejših držav obljubljajo bonus za "korona dojenčke". Kaj pa pri nas?
V Singapurju država ponuja enkratno denarno pomoč državljanom, ki bodo imeli otroka v času pandemije covid-19. Vsak par, ki bo v prihodnjih dveh letih imel otroka, bo ob rojstvu prejel 3000 singapurskih dolarjev (1870 evrov). Preverite, kakšne novosti so predvidene za starše otrok, rojenih v Sloveniji po 1. januarju 2021!

Triki, s katerimi otrok ne bo več izpuščal obrokov
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva tako ne zdi, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem
Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

Kako lahko štetje gibov ploda reši njegovo življenje?
Neustrezen odziv zdravnika - ginekologa in porodničarja ob srečanju z nosečnico, ki poroča o zmanjšanem gibanju ploda, je dejavnik, ki prispeva k mrtvorojenosti.

Chiara Ferragni pričakuje drugega otroka
Modna ikona in ena najbolj priljubljenih vplivnic, Italijanka Chiara Farragni je oznanila prihod novega družinskega člana.

Imajo trmasti otroci več možnosti za uspeh?
Uspeh uporniških otrok v odrasli dobi bi bil lahko rezultat njihove sebičnosti in postavljanja lastnih interesov na prvo mesto, trdijo strokovnjaki.

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Ali lahko ženska z motnjo hranjenja zanosi?
Ženska, ki ima motnjo hranjenja, lahko zanosi, toda najprej mora poskrbeti za zdrav način prehranjevanja. Zavedati se mora, da ji materinstvo ne bo prineslo samo lepih trenutkov. S stresnimi situacijami se bo morala znati soočiti tako, da se ne bo tolažila s prenajedanjem ali zavračanjem hrane.

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!
Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.