do rojstva

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Naloga starša ni, da izpolni vse otrokove želje
Težko se je ubraniti vsem akcijskim plakatom, ki nas tako vztrajno na vsakem koraku opominjajo, da se v času akcij nakup res splača. In če se je že nam odraslim pogosto težko upreti privlačnosti razprodaj in posebnih ponudb, kako mora biti šele otrokom? Sploh kadar je to stvar, ki jo imajo vsi njegovi prijatelji. Kako naj starši v takšnih situacijah pristopijo k svojemu otroku in mu pojasnijo, da mu tega ne bodo kupili?

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi
Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Delo od doma do otrokovega osmega leta starosti?
Vlada je sprejela predlog novele Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Medtem ko so sosedje potrdili tudi odločitev, da bodo starši na Hrvaškem do otrokovega osmega leta starosti lahko zaprosili za delo od doma, pa pri nas uvajajo druge novosti.

To je potrebno za dober odnos med očetom in hčerko
Odnos med očetom in hčerko je izjemno pomemben, saj vpliva na vse nadaljnje odnose, ki jih bo kot odrasla ženska gradila v življenju – od odnosa s partnerjem in načina, kako bo prenašala avtoriteto, do pričakovanj, kako naj bi se moški do nje vedel. Zato je na očetih velika mera odgovornosti, da svojo hčer primerno pripravijo na prihodnost.

Megan Fox: 'Čakaj ... jaz imam otroke?'
Kontroverzna ameriška igralka Megan Fox, ki ima iz zakona z bivšim soprogom Brianom Austinom Greenom tri sinove, se je že pred časom odločila, da otrok ne bo izpostavljala javnosti. Posledično se venomer znova sooča s hudimi obtožbami oboževalcev, da je slaba mama in da je na prvo mesto postavila svojega novega partnerja, s katerim se rada kaže v javnosti.

Nogavice so res (nerešljiv) fenomen
Zgodbe o nogavicah se kar same pišejo. Denimo: moral je biti hecen šaljivec človek, ki se je spomnil takih z napisi ponedeljek, torek, sreda ... Kajti itak je na enem stopalcu četrtek in na drugem nedelja, čeprav je v resnici torek. Ker ... otrok (niti jaz) torkovega para tako ali tako ne bo našel nikoli več.

Trije iz istega gnezda, pa tako različni
Matevž v pekarni izbere pico, Matic hrenovko v testu, Mija čokoladni rogljiček. In tako kot imajo različen okus, se ponašajo z edinstvenimi osebnostmi.

Ustvarjanje otroku pomaga izražati čustva
Pomislite – koliko časa ima vaš otrok na voljo za prosto ustvarjanje, slikanje ali risanje? Preverite tudi, zakaj je pomembno otroku omogočiti čas, ko lahko brezskrbno ustvarja in odmisli vse tegobe tistega dne. Kaj pridobi skozi ustvarjanje in katere veščine razvija? Preverite v spodnjih vrsticah.

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Ime za 'borbene' deklice, zmagovalke
Med vsemi imeni, ki so na voljo, se starši po navadi odločijo za tisto, ki njim osebno nekaj pomeni, jim je že od nekdaj všeč ali pa jih morda spomni na nekoga, ki jim je ljub. Tokrat vam predstavljamo starejše ime za deklice, ki je postalo pri nas izjemno priljubljeno po koncu 2. svetovne vojne.

Koliko časa traja materinski in koliko očetovski dopust?
Porodniški ali materinski dopust je tako kot tudi očetovski dopust namenjen skrbi in negi za otroka. Nikar ne hitite in nikar ne imejte slabe vesti, ker čas preživljate z otrokom in ne v službi. Delo bo počakalo, otroci pa bodo še prehitro zrasli. Cenite vsak dan in vsak trenutek in čeprav zna biti kdaj tudi bolj naporno kot marsikatera služba, pa je vredno vsake neprecenljive minute, ko ste lahko z otrokom.

"Notranja smrt mladih". Si tega resnično želimo?
V novogoriški ambulanti trenutno zdravijo 81 mladostnikov, ki so po besedah Mihe Kramlija popolnoma uničeni in nezmožni delovati v resničnem svetu. Na novih tehnologijah preživijo več kot 3000 ur letno, kar je več kot osem ur dnevno. Več so za ekrani kot v stiku z ljudmi. Glede na sporočila, telefonske klice in drugo pa predvideva, da je v Sloveniji več kot 2000 mladostnikov na meji funkcioniranja zaradi zasvojenosti z novimi tehnologijami.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

'Glede na izkušnji prvih dveh porodov je bil ta porod prava milina'
Rada bi vam delila svojo porodno izkušnjo od tretjega poroda.

Zen bo navdušil še tako zahtevne starše
Prvi v FreeON ponudbi otroških vozičkov s štirimi sestavnimi elementi.

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Kako biti najboljši očka in mož?
Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Pogosti otroški strahovi in rešitve zanje
Strah je temeljno čustvo, ki ga doživljamo vse od rojstva dalje. Strah ni le slab. Lahko je tudi dober, saj nas opozarja na možnost nevarnosti in nam lahko tudi reši življenje. Kadar pa je strah tako velik, da nas popolnoma ohromi, pa postane škodljiv in v tem primeru ga je potrebno čim prej razrešiti. Na kakšen način? Preverite.

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?
Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

Zato so preventivni pregledi otrok tako zelo pomembni
Na preventivnih zdravstvenih pregledih osebni zdravnik pediater spremlja razvoj in napredek otroka ter pri določeni starosti na podlagi rezultatov pregleda in izključi morebitna odstopanja, ki so značilna kot zdravstvene težave ali motnje v razvoju. Zato je izjemnega pomena, da otroka redno vodite na preventivne zdravstvene preglede, saj lahko v nasprotnem morebitne težave ostanejo spregledane.

Porod kot najbolj travmatična izkušnja
Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah
Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Zakaj ima toliko otrok težave z opuščanjem pleničk
Sem mamica dveh otrok in vzgojiteljica, ki se dnevno srečuje z vse več otroki, ki jim odvajanje od plenic predstavlja hudo stisko. Sama sem imela v otroštvu pogosto vneto ritko, kasneje v času odraščanja pa vnetja nožnice, ki jim kar ni bilo konca. Ko sem sama našla zase celostno naravno rešitev in se vnetij rešila, sem zanosila in tako so se vsi strahovi vrnili. Nisem si želela, da je moj otrok povit, želela sem si, da njegova koža diha in da nikoli ne doživi bolečin, ki sem jih sama prestajala zaradi vnetij. Veliko staršev ima podobne strahove, ampak ko želimo otroka rešiti povitosti, žal pot ni vedno tako zelo preprosta.

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom
Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

''Nisem v redu. Stalno jokam.''
"Nisem v redu," je na vprašanje, kako se počuti, odgovorila mamica, ki je pred tremi meseci tretjič rodila. "Mali nič ne spi, starejša dva zapostavljam. Imela sem težko nosečnost, saj veš, da je bilo tudi v službi napeto. Po porodu veliko jokam, vsega je preveč. Zdi se mi, da ne zmorem. Pospravljam, kuham, zdi se mi, da stalno delam, pa nič nimam za pokazati. Ne vem, kako drugim uspeva," je dodala.

"Matevž, ti si najboljši brat ... Ampak ne pozabi – si tudi edini!"
"Matevž, ti si najboljši brat. Ampak si tudi edini! No, pa tudi, če bi imel 100 bratov, bi bil ti zame še vedno edini!" je zadnjič izjavil Matic, ko mu je Matevž podaril enega od svojih avtomobilčkov. Z Matevžem sva se spogledala in bruhnila v smeh. "Ne vem, kaj točno si mislil povedati. A verjetno sem najboljši brat!" je ugibal Matevž. "No, no, ne pozabi, da si tudi edini!" ga je hitro opomnil Matic.

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.