do dela

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Mija (35): 'Moškega je pač treba streči in spoštovati'
V vsakem zdravem partnerskem odnosu imata partnerja vloge razdeljene tako, da ustrezajo obema. Skrb za otroke, gospodinjstvo, uradne zadeve in vse, kar prinese življenje, naj bi urejala oba. A v nekaterih odnosih partnerka prevzame vajeti v svoje roke in partnerja skoraj v celoti izvzame vseh življenjskih obveznosti. Še več – ne le, da se partnerju ni treba angažirati pri nobeni stvari, v skrajnih primerih ga naredi popolnoma nefunkcionalnega.

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

To je najlepše darilo, ki ga lahko poklonite otroku
Starši si vsako leto prizadevamo, da bi bil praznični čas za naše otroke nekaj posebnega, nekaj, kar jim bo za vedno ostalo v spominu. Če pri tem izhajamo iz sebe, se nas večina najbrž bolj kot dragih daril spominja trenutkov in dogodivščin, ki smo jih v prazničnem času doživeli z družino. Poskrbimo torej, da s čarobnimi spomini opremimo tudi naše otroke in se letošnje praznike skupaj podajmo na posebno družinsko dogodivščino: vikend izlet v katerega od tujih prazničnih mest – z vlakom!

Roglič že na kolesu, v družbi svojega največjega tekmeca
Slovenski kolesarski junak, Primož Roglič, je prejšnji mesec dopolnil 33. leto starosti ali kot radi rečemo 'Kristusova leta.' Družbo sta mu pri pihanju svečk na torti takrat delala soproga Lora in sinček Lev. Družinico pa bo kmalu razveselil še četrti član in dopolnil štiri peresno deteljico njihove družinske sreče. Roglič se je po poškodbi že vrnil na kolo, družbo med aktivnostmi na prostem pa mu dela njegova najljubša oseba.

Imata 4 deklice, mlajše od 5 let, in uspešen družinski posel
Svojo ljubezensko zgodbo sta Špela Pibernik in Klemen Habat začela pisati pred štirinajstimi leti, ko sta se po naključju spoznala na Mengeški godbi. Vse od takrat naprej sta nerazdružljiva, vse počneta skupaj in v tem najbolj uživata. Po srednji šoli sta se oba vpisala na različni fakulteti, ko pa sta si pred šestimi leti obetala vsak svojo izmenjavo v tujino, Špela na Poljsko, Klemen pa v Južno Korejo, pa sta se njuni življenji nenadoma zasukali. Špela je namreč zanosila.

Starši malega strelca potrebujete ogromno energije
"V svojo družinico ste pravkar dobili otročka z veliko energije, ki bo zelo popestril vaše življenje. Pripravite se lahko, da boste imeli še enkrat več dela s svojim otrokom kot drugi starši," pravi astrologinja in univerzitetna diplomirana filozofinja Špela Plemelj.

Delo od doma do otrokovega osmega leta starosti?
Vlada je sprejela predlog novele Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Medtem ko so sosedje potrdili tudi odločitev, da bodo starši na Hrvaškem do otrokovega osmega leta starosti lahko zaprosili za delo od doma, pa pri nas uvajajo druge novosti.

Challe Salle: Smisel življenja je to, da imaš svoje otroke in svojo družino
Challe Salle je eden naših najbolj priljubljenih glasbenikov, ki je nanizal že vrsto uspehov, med drugim je nedolgo nazaj razprodal svoj veliki koncert ob 12. obletnici glasbene kariere, na katerem pa je bila tudi njegova ljubljena zaročenka Yvonne z nosečniškim trebuščkom. Ni več skrivnost, da se bo kmalu preizkusil tudi v povsem novi vlogi, prvič bo namreč postal očka.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

To je potrebno za dober odnos med očetom in hčerko
Odnos med očetom in hčerko je izjemno pomemben, saj vpliva na vse nadaljnje odnose, ki jih bo kot odrasla ženska gradila v življenju – od odnosa s partnerjem in načina, kako bo prenašala avtoriteto, do pričakovanj, kako naj bi se moški do nje vedel. Zato je na očetih velika mera odgovornosti, da svojo hčer primerno pripravijo na prihodnost.

To so vaje, ki jih lahko izvajate v času nosečnosti
Zelo priporočljivo je, da v času nosečnosti ohranjate vitalnost in čas posvečate tudi telesni aktivnosti. Marsikatera nosečnica se vadbam raje izogiba in aktivnost ohranja s sprehodi. Tudi s tem ni nič narobe, smo pa za vas pripravili nekaj vrst vaj, ki jih lahko poleg sprehodov brez skrbi izvajate kar doma v dnevni sobi.

Kako otroku olajšati žalovanje?
Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Slavni zvezdnik ne obžaluje, da je postal očka pri 71
Legendarni ustvarjalec glasbenih hitov David Foster in njegova 35 let mlajša soproga, ameriška igralka Katharine McPhee, sta se preteklo leto razveselila sina po imenu Rennie David Foster. Javnost je takrat razburilo dejstvo, da je Foster tako star postal oče, a zdaj David z veseljem odgovarja, da mu ni žal za to odločitev. Ravno nasprotno, zvezdnik namreč leto dni pozneje zatrjuje, da je bila to ena najboljših odločitev v njegovem življenju.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Zakaj se mladostniki obnašajo kot mladostniki?
Obdobje mladostništva je polno duševnih, čustvenih in miselnih sprememb, ko otroci odkrivajo sebe in svoje mesto v svetu in družbi. Vse te spremembe pa se pogosto dogajajo v tišini, ki lahko učinkuje kot nezainteresiranost za sodelovanje s staršem. Obdobje pubertete je velikokrat težko tudi za starše, ki za svojega otroka želijo le najboljše, vendar so njihova prizadevanja pogosto soočena z odporom mladostnika. Da bi lažje razumeli otroka in ga vodili skozi te spremembe, je pomembno vedeti, kako mladostnik deluje v obdobju pubertete.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom
Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Olivia Wilde: 'Ljudje namigujejo, da sem odstopila od svoje materinske vloge'
Olivia Wilde je zaradi zveze z deset let mlajšim Harryjem Stylesom še vedno pod drobnogledom javnosti. Ta ji očita, da se je odpovedala materinski vlogi, ker se na fotografijah vedno znova pojavlja sama ali v družbi mladega zvezdnika, namesto z otrokoma. Wildeova pa pravi, da še nikoli ni slišala nikogar to reči za moškega in da sta otroka pravzaprav središče njenega sveta.

Katja Gaspari Leben: 'Vsak mesec, ko sem dobila menstruacijo, sem se zaradi razočaranja zjokala v kopalnici'
Otroški smeh, tekanje po hiši, popacana majica in nešteto drugih lumparij, to je skoraj vsakdan družin, ki imajo otroke in o katerih začnemo prej ali slej razmišljati tudi sami. In danes razmišljamo zelo dolgo, saj odločitev za otroka vse bolj odlagamo, kar je lahko tudi eden od vzrokov za vse več težav z neplodnostjo. Neplodnost lahko prinaša velike čustvene stiske, pravi Katja Gaspari Leben, ki odkrito govori o svoji izkušnji in številnih izzivih, ki sta jih z možem imela, ker nista mogla zanositi. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Tako se otroci naučijo veščin, ki so bistvene za življenje
Vsak otrok si zasluži srečno otroštvo, žal pa je realnost ponekod precej drugačna. Zlorabe otrok, ki med drugim vključujejo tudi otroško delo, so po svetu še vedno velik problem.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Z otroki v London – kaj si ogledati?
London vsako leto obišče več kot 30 milijonov ljudi z vsega sveta, in glede na številne atrakcije in znamenitosti niti malo ne preseneča, da velja za eno najbolj priljubljenih popotniških točk – tako med odraslimi kot med otroki. Pripravili smo seznam znamenitosti, ki si jih izplača ogledati in bodo zagotovo navdušile tudi najmlajše, za lažjo orientacijo pa smo dodali podrobne opise.

Ko so otroci žrtve preambicioznih staršev
Če se malce dotaknemo ekstremov, smo v tujih (zlasti ameriških) šovih lahko priča staršem, ki so zmožni svoje otroke gnati do onemoglosti. K uspehu, slavi in najvišjim dosežkom, pod zaslepljujoče luči reflektorjev in občudovanja. A otrok ni v tem primeru nič drugega kot sredstvo za uresničenje njihovih lastnih neizpolnjenih sanj. Gre za čustveni primanjkljaj staršev, ki ga mora izpolniti otrok. A kako krivično je to?

Kako uskladiti materinstvo in kariero?
Vloga ženske v moderni dobi dobiva nove razsežnosti. Ženska namreč ni več le žena, gospodinja in mati, temveč je ob vseh teh vlogah tudi predana delavka in intelektualka. Ob vsem tem je usklajevanje poklicne kariere in zahtev družine postalo pravi izziv sodobne ženske. Na kakšen način doseči ravnovesje in biti uspešen na obeh področjih?

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

"Ko naš 10-letnik fura safer"
Doma imamo 10-letnika. In ena plat njegovega odraščanja je občasno in čedalje pogostejše spogledovanje z nezadržno bližajočo se puberteto. Izraža se na različne načine – od priložnostne depresije, ko je tako brezvoljen, da se mu niti govoriti ne ljubi, mimo obupovanj v prepričanju "Nihče, nihče, ampak res nihče me ne razume!", loputanj vrat in predrznih ugovarjanj, pa vse do obdobij "trpljenja in dolgčasa", "ko fura safer" kar tako, denimo ... ker je trava zelena, ker se svet vrti naprej in ne nazaj ter ker je danes ponedeljek zjutraj in ne petek popoldne.

Kako spodbuditi otroka k sodelovanju?
Otroci so igrivi in njihova domišljija ne pozna meja. Da bi jih prepričali in vključili v sodelovanje, morate torej poseči po igrivih in kreativnih prijemih.

Hipnoterapija za otroke
Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.