dneh

Ste noseči ali niste? Ugotovite to s testom Clearblue!
Nosečnost je prav gotovo posebno obdobje in pomemben korak v življenju ženske.

Prvič mama – bom zmogla?
Ko je porod končno za vami, ste utrujeni in razboleni, a hkrati tudi zelo srečni in ponosni. V glavi pa se vam poraja tisoč vprašanj. Če je to vaš prvi otrok, se morda sprašujete, kaj vas čaka, morda vas je strah, če boste zmogli.

Gremo v hribe!
Priznajmo si: premalo smo aktivni, naši malčki premalo hodijo v naravo. Veliko lažje in hitreje nam je, če malčka posadimo v voziček in se na hitro odpravimo na izlet.

Presredek: nega in zdravljenje
Večina žensk, predvsem tistih, ki rodijo prvič, po porodu čuti bolečine v presredku. Tkivo se med porodom razteza, lahko se naredijo manjše razpoke in odrgnine, predel okrog sramnih usten je po vsej verjetnosti tudi močno otekel.

Okrevanje po porodu
Porod je za mamico čudovit trenutek, hkrati pa tudi zelo naporen in utrujajoč. Ker se mora njeno telo po porodu okrepiti, mora mamica dovolj počivati.

Sonce - sovražnik krčnih žil
Nosečnost lahko s sabo prinese tudi nekaj tegob. Med njimi so vsekakor krčne žile, ki so v nosečnosti lahko še bolj izrazite. Njihov velik sovražnik pa je sonce.

Nosečnost se med rasami razlikuje
Večini sesalcev se rodi naenkrat več mladičkov, medtem ko človeška mamica običajno nosi le enega otroka. Če gre njeno reproduktivno življenje po normalni poti, se znajde v položaju, ko nosi že drugega otroka, prvi pa je še vedno zelo majhen in ranljiv.

VIDEO: Prvi novorojenčkovi pregledi
Dojenčka pediater prvič temeljito pregleda tri ure po porodu. Na prvem pregledu je novorojenček gol, da lahko lažje opazujejo gibanje, obračanje in barvo kože.

Tudi spomladi zaščitite dojenčke pred soncem!
Naj vas pomlad s svojimi nežnimi sončnimi žarki ne pretenta. Tudi v tem letnem času je sonce lahko dovolj močno in vroče, da prizadene nežno in občutljivo kožo vašega dojenčka. Zato poskrbite za zaščito!

Nosečnice, izogibajte se UV žarkom!
Solarij uničuje kožo, tudi če niste noseči. V nosečnosti pa lahko povišan nivo hormona v vašem telesu povzroči nezaželeno pigmentacijo, alergijske reakcije in podobno. Nosečnica naj bi se tako izogibala pretiranemu sončenju, premočnemu soncu in uporabi solarija.

Počakajmo z dudo!
Dojenje ali duda? Na Danskem po zadnji raziskavi pravijo, da to dvoje ne gre najbolje skupaj. Če bi torej rade čim dlje dojile, z dudo počakajte!

VIDEO: Naj pustim dojenčka, da ponoči joka?
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Nega novorojenčkovega popka
Popek navadno ne zahteva posebne nege. Mesto, iz katerega izhaja popkovni krn, naj bo vedno čisto. To je še zlasti pomembno v prvih dneh po porodu, ko se krn suši in končno odpade.

Pogosta vprašanja mamic po porodu
Z rojstvom prvega otroka se za starše začne novo poglavje v življenju. Predvsem mama si mora po porodu obnoviti in okrepiti telo, podoživeti mora porod, si zaceliti rane, proizvajati mleko in si nabrati novih moči.

Ta jokavi dan ali poporodna otožnost
Tretji dan po porodu otročnice pogosto doživljajo „poporodnega mačka“. Nekateri temu stanju rečejo tudi jokavi dan, saj jih pogosto oblivajo solze.

VIDEO: Gripa pri otrocih
Otroci so v hladnih zimskih dneh pogosteje prehlajeni. Teče jim iz nosu, lahko kašljajo in imajo povišano temperaturo. Vse to pa lahko vodi tudi v druge bolezni. Kako pri otroku ločimo prehlad od gripe, nam je razložila pediatrinja dr. Lucija Gobov.

Pustne šeme - hitro in enostavno
Hi, hi, hi, pustne šeme - to smo mi! Tako in še kako drugače vam bodo v prihodnjih dneh prepevali otroci. Princeske, gusarji, medvedki, tigri, čarovnice in drugi pustni liki bodo zavladali deželi.

Novorojenčkova glava - mali čudež narave
Ko se je v prazgodovini ženska prvič postavila na noge, se je morala njena medenica prilagoditi novi drži. To je povzročilo oženje porodne poti in posledično težji porod. Zato včasih med porodom novorojenčkova glava mami povzroča težave.

Lepote novorojenčkov ne gledamo z očmi
Novorojenček je za starše najlepši na svetu. Če pa bi takoj po porodu zagledali sosedovega, ki je, tako kot njihov, še ves modrikast in nakremžen, prekrit z belo sluzjo – bi se ravno tako raznežili? A poglejmo, kaj je pri novorojenčkih čisto običajno ...

Malčica preživela utopitev
Dveletna Oluchi iz Velike Britanije je na dnu bazena ležala skoraj dvajset minut – in preživela! Kljub napovedim zdravnikov, da bo lahko imela težave, je že skoraj popolnoma okrevala.

KOLUMNA: Nisem dojila – pa me kamenjajte!
Materino mleko je za otroka najboljša in najbolj zdrava hrana. Da bo mati novorojenčka dojila, je postalo že pravilo. Kaj pa tiste, ki ne morejo ali ne smejo dojiti? So slabe mame? Pritisk množice lahko vodi v brezmejen obup ...

Čudeži ljubečih dotikov
Otroci, ki so od rojstva deležni ljubečega dotika, se razvijajo hitreje in imajo boljšo samopodobo ter večje zaupanje vase. Dojenček najbolj uživa, če se lahko z golo kožo dotika vašega telesa.

Kako v hladnih dneh obleči otroka?
Žabice, hlače, majica in pulover - bo v vrtcu prevroče? Brez žabic in debelega puloverja - bo na sprehodu prehladno? To so vprašanja, s katerimi se starši otrok, ki so v vrtcu, pozimi ubadate prav vsak dan.

Naglavne uši – ljubiteljice čistoče
Naglavna uš je siva zajedalska žuželka, velika do 3 milimetre. Uši najpogosteje najdemo na zatilju in za ušesi. Njihova edina hrana je človeška kri. Zmotno je mišljenje, da so uši najraje na umazanih laseh; čisto in negovano lasišče jim je veliko bolj ljubo!

Nosečnica zanosila
Med nosečnostjo običajno ne more priti do ponovne oploditve. V redkih primerih pa se pripeti tudi to. Tako se lahko v maternici razvijata dva (ali več) različno stara zarodka.

VIDEO: Varno zavetje pred zlorabami
V okviru centra za socialno delo v Grosupljem deluje Palčica, krizni center za otroke. Vanj namestijo otroke, stare od nič do šest let, ki so kakor koli zlorabljeni ali čustveno oškodovani. Vendar lahko v Palčici ostanejo le 21 dni.

Dvojčka, rojena v različnih tisočletjih
Razlika med rojstvom dvojčkov je običajno od nekaj do 30 minut, včasih se drugi rodi tudi do deset dni kasneje. Obstajajo pa celo primeri, ko imata dvojčka različni letnici rojstva, ali se rodita na prelomu tisočletja.

Po pecivu diši!
V prazničnih dneh, ko imamo malo več časa, se lahko lotimo peke piškotov, ki je otrokom še posebej v veselje. Radi gnetejo testo in z malimi prstki ustvarjajo. Ponosni so, da lahko pečejo čisto svoje piškote. Ponujamo vam okusna recepta.

Osmerčki upihnili deset svečk
Deklice Ebuka, Gorom, Chidi, Chima , Echerem in Odera ter dečka Ikem in Jioke so bili prvi osmerčki na svetu, ki so se rodili živi. Odera, zadnja, je bila žal premajhna, da bi lahko preživela.

Radodarne slovenske štorklje
Štorklje so bile letos pri nas kar zaposlene, saj so številni znani Slovenci prvič ali vnovič izkusili čare starševstva. Za vas smo naredili kratek letni pregled.