digitalni

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu
V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

To je ljubljenec slovenskih družin
Živeti polno življenje, uživati, potovati in se preprosto imeti lepo so sanje vsake družine, zato ni presenetljivo, da si želimo udobja in luksuza, tudi ko smo z družino v avtomobilu.

Kaj vse mora vedeti družina z več otroki?
Družinske potrebe se zagotovo razlikujejo pri tistih, ki imate enega, dva ali več otrok. Običajno ob prvem otroku preverjate in preizkušate starševske veščine in jih tudi utrdite, to pa marsikateri mladi mamici in novopečenemu očku olajša odločitev pri želji, da bi prvi otrok dobil bratca ali sestrico. V nadaljevanju si preberite, kaj vse mora vedeti družina z več otroki.

To so resnično učinkovite študijske navade
Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Spolnost ne sme biti tabu tema
Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?
Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Opozarjajo na največje grožnje in izzive za otroke
Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.

Kako visoka je žepnina današnjih otrok?
Povprečna mesečna žepnina za otroke v Nemčiji se je v zadnjih dveh letih znižala za približno štiri evre na 20,52 evra, kaže raziskava šestih založb, ki je bila ta teden predstavljena v Berlinu. Avtorji raziskave sicer opozarjajo, da je potrošnja med otroci ostala enaka, za kar lahko obstaja več razlogov.

'Peljite otroke vsak dan v naravo.'
Če bi se otroci več igrali zunaj s svojimi vrstniki in če bi doma zagotovili osnovne potrebe po varnosti, ljubezni, sprejetju, dobri samopodobi in tudi samouresničenju, potem se otrokom po mnenju doktorice nevropediatrije Tine Bregant ne bi bilo treba zatekati v digitalni svet. "Peljite otroke vsak dan v naravo," svetuje Bregantova.

Prijaznejši internet se začne s teboj
Na današnji dan obeležujemo dan varne rabe interneta. Gre za osrednji dogodek v okviru meseca varne rabe interneta, ki vsako leto poteka februarja in katerega cilj je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike.

Inovativna učilnica: revolucionarne metode poučevanja tudi v Ljubljani
Tudi v Sloveniji se dogajajo premiki na področju šolstva. Osnovna šola Spodnja Šiška je namreč prepoznala pomembnost vključevanja najsodobnejše tehnologije v izobraževalnih procesih, zato se pri njih po novem učenci učijo s tabličnim računalnikom v rokah.

Študenti se večinoma učijo iz zapiskov in gradiv v digitalni obliki
Natančnega podatka o tem, koliko študenti koristijo različne oblike študijskega gradiva, ni. Pregled izposoje knjižničnega gradiva v slovenskih visokošolskih knjižnicah kaže trend padanja izposoje v tiskani obliki, kar je posledica dostopnosti vedno večje količine gradiva v digitalni obliki, pa tudi padanja števila študentov, so prepričani v Nuku.

Mobilna aplikacija, ki jo morate imeti!
Se tudi v vaši hiši razlega smeh, hrup in kdaj tudi jok novorojenčka ali malih otrok? Vemo, da se takrat naše življenje obrne na glavo. V izredno kratkem času se nakopiči množica fotografij in zgodbic iz življenja malega navihanca.

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati
Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

Kaj kupiti mamici ob rojstvu dojenčka?
Ko na svet prijoka novorojenček, ga sorodniki in prijatelji obdarijo z različnimi darili, kot so oblačilca in igračke, mamica pa je običajno deležna predvsem cvetja in čestitk. Dedki in babice svojim vnučkom radi pomagajo s simboličnimi vsotami denarja, ki jih do polnoletnosti hranijo starši, očki pa si želijo mamico razveseliti z darilom, ki bo namenjeno predvsem njej. V uredništvu smo sestavili seznam najpogostejših in tudi izvirnih daril, ki bodo olajšal delo marsikateremu očku.

Nezaigrano in popolnoma brez cenzure!
Slavna Kris Jenner ne obžaluje tega, da z milijoni gledalcev deli tako dobre kot tudi slabe trenutke svojega družinskega življenja. Pravi, da preprosto ne bi bili Kardashianovi, če bi kaj cenzurirali! Jim verjamete?

FOTO: Odvrgle so oblačila in navdušile!
Lepotna tekmovanja so običajno namenjena vitkim samskim ženskam, ki si še dolgo ne nameravajo ustvariti družine. Nosečnice iz Houstona pa so dokazale, da imajo tudi one kaj pokazati …

Neverjetno, to so izumili otroci!
Veste, da so veliko stvari, ki jih uporabljamo prav vsak dan, izumili naši najmlajši? Nekateri so reševali le svoje osebne težave, drugi so hoteli življenje olajšati drugi. Spoznajte bistre izumitelje!

Malčica do drugega leta živela v popolni tišini
Dve leti stara Megan je šele pred kratkim začela spoznavati svet zvokov, saj se je rodila povsem gluha. Malčica je prva Britanka, ki so ji vstavili napredni digitalni slušni pripomoček.

Nagrajenci nagradne igre Poletni utrinki
Nagradna igra Poletni utrinki je zaključena. Največ glasov je prejela fotografija z naslovom Poletna osvežitev in si tako prislužila digitalni fotoaparat AGFA.

NAGRADNA IGRA: POLETNI UTRINKI
Del počitnic in dopustov je mimo in zagotovo se je v albumih že nabralo precej lepih spominov nanje. Zakaj ne bi z družinsko poletno fotografijo zadeli lepe nagrade?

Letos bo 63. postal očka …
Ed Houben bo kmalu 63. postal očka, njegovi otroci pa živijo po vsem svetu. K njemu hodijo pari iz Avstralije, Kanade, Luksemburga, vsi pa hočejo le eno – njegovo spermo!

Deklica s 'čudežnimi' ušesi
Danes petletna britanska deklica je na svet prijokala skoraj povsem gluha. Strokovnjake pa je presenetila, ko se ji je sluh izboljšal, začela je jasno govoriti in se celo naučila francosko.