deset otrok

''Imam tri otroke in sem v stresu.''
Raziskovalci so želeli ugotoviti, katere mame so najbolj izpostavljene stresu. So to tiste, ki imajo tri otroke, ali tiste, ki jih imajo več? Njihovi zaključki so presenetljivi – več otrok imate, manj stresno boste živeli …

Otroci za družini prijazno družbo
Svetovni dan otroka, 20. november, opozarja na pravice, ki jih imajo otroci in jim jih ne sme nihče vzeti. V Sloveniji pa predstavniki otrok tokrat izpostavljajo nujnost dialoga med otroki in odraslimi. Hkrati izražajo potrebo po družbi, ki bi bila prijazna otrokom in družini.

Nekaj nasvetov za bodoče mamice
S partnerjem načrtujete novega družinskega člana? Potem poskrbite, da bo vaše telo zdravo še pred spočetjem. Preden se odločite za otroka, je zato dobro, da se odrečete nekaterim slabim razvadam in zaživite zdravo in polnejše življenje. Ponujamo nekaj nasvetov za bodoče mamice.

Dvakrat je rodila dvojčke, nato pa se je zgodilo …
Karen Rodger in njen mož Colin nista tipična starša. Pred 16 leti sta dobila dvojčka Lewisa in Kyla, dve leti kasneje sta ju razveselila še Finn in Jude, 10 let kasneje pa sta doživela to, čemur je kar težko verjeti.

Zametki te bolezni nastanejo že v otroštvu
Osteoporoza, katere svetovni dan obeležujemo vsako leto 20. oktobra, je bolezen krhkih kosti, ki prizadene predvsem starejše. Po 50. letu starosti utrpi osteoporozni zlom vsaka tretja ženska in vsak peti moški.

So plenice za enkratno uporabo dražje od pralnih?
Morda se sprašujete, kako je to mogoče, ko pa je treba za komplet pralnih pleničk odšteti nekaj sto evrov. Res je, za pralne plenice je treba na začetku odšteti več denarja. Toda dolgoročno ta znesek predstavlja le delček stroškov v primerjavi z nenehnim kupovanjem plenic za enkratno uporabo.

Kdaj so otroci najbolj radovedni?
Otroci so željni znanja, zato nenehno sprašujejo in po navadi se v iskanju odgovora obrnejo na mamico, le 18 odstotkov otrok po zadnjih raziskavah sprašuje očka. Strokovnjaki so ugotovili, da so najbolj radovedne deklice, stare štiri leta.

S cerebralno paralizo živi 17 milijonov ljudi
Danes zaznamujemo svetovni dan cerebralne paralize, s katero na svetu živi 17 milijonov ljudi. Zveza Sonček, ki deluje na področju invalidskega varstva, je ob svetovnem dnevu v svojih centrih pripravila dan odprtih vrat, s katerim želijo bodočim uporabnikom, prostovoljcem in drugim zainteresiranim predstaviti svoje delovanje.

Tretjina vseh gospodinjstev enočlanskih
V 820.541 zasebnih gospodinjstvih v Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.024.604 prebivalcev, kar je 98,1 odstotka vseh. Število gospodinjstev z manjšim številom članov še naprej narašča. Enočlanske predstavljajo že tretjino vseh gospodinjstev, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Je judo primeren tudi za predšolske otroke?
Mnogim staršem se poraja vprašanja, ali je judo sploh primeren že za predšolske otroke in kaj z rednimi treningi pridobijo. Se lahko pri njem otroci poškodujejo?

Pred zimo malo časa za zaščito otrok beguncev
Sklad ZN za otroke (Unicef) je danes opozoril, da ima Evropa pred začetkom zime le še malo časa za zagotovitev ustrezne zaščite in podpore več deset tisoč otrokom beguncem. Približno četrtino iskalcev varnega zavetja v Evropi predstavljajo otroci. V prvi polovici leta je za azil zaprosilo več kot 106.000 otrok, kar je 75 odstotkov več kot lani.

Koliko učencev obiskuje posamezno osnovno šolo?
V Sloveniji deluje 450 osnovnih šol, največje tri med njimi skupaj s svojimi podružnicami štejejo po več kot tisoč učencev. Največja brez podružnic je ljubljanska osnovna šola Vič, ki jo je v šolskem letu 2014/15 obiskovalo 872 učencev. Poleg podružnic, ki štejejo tudi manj kot deset učencev, pa je s 25 učenci najmanjša osnovna šola v Obrovu.

Letos 21.800 prvošolcev
V zadnjih letih se v prve razrede znova vpisujejo večje generacije otrok, kar je predvsem posledica tega, da je leta 2006 število rojstev začelo rasti. Že v šolskem letu 2017/2018 bo število prvošolcev najverjetneje začelo znova upadati, saj se od leta 2011 število rojstev znova zmanjšuje. Letos bo v šolske klopi sedlo okoli 21.800 prvošolcev.

Kako pomagati otroku, ki je dehidriral?
Do dehidracije, ki po navadi spremlja bolezenska simptoma, kot sta bruhanje in driska, pride takrat, ko otrok ne pije dovolj. Kako mu lahko pomagate?

Nasveti za starše prvošolcev
En dva tri je vaš otrok dopolnil šest let in od slej ne bo več obiskoval vrtca, temveč bo septembra zakorakal v šolo. Da sprememba ne bo preveč stresna niti zanj niti za vas, vam ponujamo nekaj nasvetov.

Kaj morajo otroci znati pred vstopom v šolo?
Ko gre otrok v prvi razred in se poslovi od vrtca, je to zanj velika prelomnica v življenju. Da bo to čim manj stresno in da se bo z lahkoto soočil z novim izzivom, mu lahko nekaj stvari olajšate. Pri šestih letih mora samostojno skrbeti zase in svoje stvari, pravilno držati svinčnik, loviti žogo, preskakovati ovire, znati komunicirati s sovrstniki …

Napotki za varno kopanje
V zadnjih dneh vročine se je utopilo več ljudi, ki se ohlajajo na urejenih in neurejenih kopališčih, opozarjajo na Generalni policijski upravi. Zato policisti opozarjajo na osnovna pravila in napotke za varno kopanje.

V Kranju težave glede vrtcev
Mestna občina Kranj bo zaradi povečanega vpisa otrok v vrtce iskala koncesionarje za izvajanje predšolske vzgoje. V SD so prepričani, da bi lahko občina namesto tega uredila neizkoriščeno javno infrastrukturo in v njej zagotovila prostor za javne vrtce. Na občini pojasnjujejo, da zaradi drugih projektov za to trenutno ni denarja.

Raziskava zatrjuje, da so starejši starši srečnejši!
V razvitih državah je mogoče opaziti trend, da so starši pri rojstvu prvega otroka vse starejši. To pa ni nujno slabo. Raziskava nemškega inštituta Max Planck je namreč pokazala, da so starejši starši veliko bolj zadovoljni z življenjem kot mlajši.

250.000 otrokom grozi stradanje
V Južnem Sudanu stradanje grozi 250.000 otrokom, konec konflikta pa je dlje kot kdajkoli, je posvaril koordinator Združenih narodov za humanitarno pomoč Toby Lanzer, ki so ga nedavno izgnali iz države.

Razvojne težave otrok rešujemo z naravno metodo
Vabljeni na seminar za uspešno pomoč otrokom s težavami, kot so disleksija, hiperaktivnost, motnja pozornosti, vedenjske in učne težave: 28. – 30. 6. 2015.

Ganljiva zgodba, ki je pritegnila svetovno pozornost
Nemški zdravniki izražajo zaskrbljenost zaradi možnosti dolgoročnih zdravstvenih težav četverčkov, ki jih je minuli četrtek rodila 65-letnica in s tem pritegnila pozornost domače in svetovne javnosti. Kakšno je trenutno zdravstveno stanje četverčkov, ki so se rodili v 26. tednu nosečnosti, odtlej pa so v inkubatorjih, javnosti sicer ni znano.

Velik dogodek v novogoriški porodnišnici
Združenje za perinatalno medicino in Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica danes in v soboto organizira 16. Novakove dneve. Na njih danes obeležujejo tudi 50 let novogoriške porodnišnice. Število italijanskih porodnic se kljub zaprtju goriške porodnišnice ni povečalo, je za STA povedal ginekolog Zvonko Šoštarič.

Kaj otrokom krati spanec?
Otroci, ki imajo v svojih sobah pametne telefone in tablične računalnike, manj spijo kot tisti, ki nimajo dostopa do sodobnih naprav, je pokazala objavljena ameriška študija.

Vse, česar niste vedeli o eboli
Te dni se veliko govori o eboli. Zbrali smo podatke, kaj pravzaprav je, kakšni so simptomi te okužbe, kako se prenaša in kakšno zdravljenje sledi.

Hitrost - počasneje je varneje
Javna agencija za varnost prometa je pripravila akcijo Hitrost - počasneje je varneje, ki bo trajala do 19. aprila. Z akcijo želijo ozaveščati voznike, da lahko za varnost sebe in drugih največ storijo z odgovornim ravnanjem v prometu. Poleg preventivnih aktivnosti bo policija izvajala poostren nadzor hitrosti še posebej v naseljih.

Razglasili najbolj priljubljeni imeni
Na Hrvaškem so starši lani svoje hčerke najpogosteje poimenovali Ana, sinove pa Luka, kažejo podatki matičnih uradov v Zagrebu, Splitu in Osijeku, kjer živi skupno približno 1,2 milijona prebivalcev. Ani po pogostosti imena sledijo Marija, Mia, Lucija in Sara. Na vrhu seznama najpogostejših imen za novorojene dečke so še Ivan, Marko, David in Filip.

130 novih primerov okužb z gripo
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so v preteklem tednu potrdili 130 novih primerov okužb z gripo, nekatere so tudi hospitalizirali. Ugotavljajo, da število okužb ne upada. Narašča pa število okužb s sincicijskim virusom, ki pri majhnih otrocih povzroča bronhiolitis. Sezona gripe še ni dosegla vrhunca.

Nakupovalne navade pri Slovencih
Delež posameznikov, ki med prazniki ne obdarujejo nikogar, je v zadnjih letih naraščal, letos pa se je umiril in znaša štiri odstotke, kaže predpraznična raziskava družbe GfK Slovenija. Raziskava je tudi pokazala, da Slovenci največ daril kupijo za partnerja, otroke in sorodnike, za katere so pripravljeni odšteti tudi največ denarja.

Žalostna usoda otrok
Leto 2014 je bilo za milijone otrok po vsem svetu leto groze, strahu in obupa. Zaradi vse hujših konfliktov so bili otroci izpostavljeni skrajnemu nasilju in njegovim posledicam, prisilno so jih novačili v vojne, bili so tudi tarča napadov oboroženih skupin, je danes opozoril Sklad ZN za pomoč otrokom (Unicef).