deleža

Resnica je dramatična!
Večina ljudi v državah članicah Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) ima prekomerno težo ali je predebela, kar ima hude posledice za njihovo zdravje, opozarja poročilo. Obenem ima težave s prekomerno težo tudi vsak peti otrok, v Sloveniji celo vsak tretji. K naraščanju teže med prebivalci držav OECD je svoje prispevala tudi kriza.

Na kmetiji je zabavno!
V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.

Cepljenje: DA ali NE?
Evropski teden cepljenja je namenjen spodbujanju zavedanja o vlogi cepljenja za naše zdravje. Prinaša sporočilo: prepreči, zaščiti, cepi. Vse glasnejši skupini staršev v Sloveniji, ki zavrača cepljenje, stroka odgovarja: cepljenje je edini način, ki dokazano zaščiti pred nekaterimi hudimi nalezljivimi boleznimi.

V Planico na svetovni dan snega
Ob svetovnem dnevu snega, 20. januarja 2013, se bo v Planici odvijal Dan nordijskega smučanja. Gre za del večletne kampanje mednarodne smučarske zveze FIS, katerega ambasadorja v Sloveniji sta nekdanja smučarska tekačica Petra Majdič ter bivši smučarski skakalec Franci Petek. V okviru projekta želita organizatorja – Zavod za šport RS in Nordijski center Planica – skupaj s podporniki dogodka otrokom omogočiti raziskovanje in uživanje na snegu ter jim približati različne zimske športne aktivnosti, naravo ter raznovrstne športne rekvizite.

Nasilje med slovenskimi najstniki
Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju 2010 je pokazala, da se je več kot 13 odstotkov mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, v letu pred anketiranjem pretepalo vsaj trikrat, skoraj osem odstotkov je dvakrat mesečno ali pogosteje v šoli sodelovalo pri trpinčenju drugega. Več kot 20 odstotkov jih je bilo žrtev trpinčenja.

Slovenski mladostniki se gibajo premalo
Res je, da se večina mladostnikov po šoli najraje usede za računalnik, ampak s tem dolgoročno ogrožajo svoje zdravje. Svetujte jim, da vzamejo žogo in odidejo na igrišče, naj se zapeljejo s kolesom, obujejo rolerje, se preizkusijo v rolkanju … Učite jih, da dovolj gibanja pripomore k boljšemu počutju in uspehom na vseh področjih.

Znate uporabljati računalnik, kaj pa brskati po svetovnem spletu?
V prvem četrtletju lani je v Sloveniji redno uporabljalo računalnik 68 odstotkov žensk, internet pa 66 odstotkov žensk. Pri moških sta deleža višja - računalnik je uradno uporabljalo 75 odstotkov, internet pa 73 odstotkov moških, starih med 10 in 74 let, ugotavljajo v Statističnem uradu RS.

Srečo sem našla v Mehiki ...
Življenje je nepredvidljivo. Ni malo Slovencev, ki si življenjske partnerje najdejo v tujini, se tja preselijo in tudi načrtujejo družino. V tokratnem intervjuju vam predstavljamo Matejo Pineda, ki z možem Mehičanom pričakuje prvega otroka.

Vključevanje otrok s posebnimi potrebami v družbo
Starši otrok s posebnimi potrebami želijo zagotoviti svojim otrokom vse pogoje za normalno življenje. Posledično lahko njihovi otroci trpijo za "skrito invalidnostjo" slabe samopodobe in pretirane odvisnosti.

Lana in Luka sta zakon!
V Sloveniji so najpogostejša ženska imena še vedno Marija, Ana, Maja, Irena in Mojca, Franc, Janez, Anton, Ivan in Jožef pa najpogostejša moška imena. Med novorojenčki, rojenimi v letu 2008, sta bili najpogostejši imeni spet Lana in Luka.

Matere danes – le še bolj obremenjene?!
Ob materinskem dnevu na Bibaleze.si vsem mamicam, mamam in materam iskreno čestitamo in vam želimo sončen, radosten in čim manj naporen dan! V branje in razmislek pa vam ponujamo nekaj statistike.