delavci

Tako se otroci naučijo veščin, ki so bistvene za življenje
Vsak otrok si zasluži srečno otroštvo, žal pa je realnost ponekod precej drugačna. Zlorabe otrok, ki med drugim vključujejo tudi otroško delo, so po svetu še vedno velik problem.

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

V sredo zaradi stavke zaprti vrtci in šole
Te dni se zaposleni v vzgojno-izobraževalnih pripravljajo na sredino stavko, v kateri od vlade Republike Slovenije zahtevajo dialog na temo izboljšanja delovnih razmer za vse zaposlene. Starše ob tem naprošajo, da za sredo, 9. Marca 2022, zagotovijo otrokom varstvo, saj bodo šole in vrtci na ta dan v znak protesta zaprti.

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Takšni so bili superfinalisti Kmetije v otroških letih
Nocoj v Kmetiji končno prihaja čas za sklepno dejanje: veliki superfinale, v katerem se bodo za naziv zmagovalca in 50.000 evrov borili Nina Radi, Karin Lipovnik in Tilen Brglez. Še preden bodo vstopili v areno, kjer se bodo še zadnjič udarili, jih bo voditeljica Natalija Bratkovič nepričakovano presenetila: pripravila jim bo namreč otroške fotografije in jih povprašala, kaj bi otroku na fotografiji sporočili danes.

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?
Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Otroka pozabili na avtocestnem postajališču
V torek so delavci bencinskega servisa na avtocestnem počivališču na Gorenjskem poskrbeli za starejšega otroka, ki ga je starš po točenju goriva pozabil na počivališču. Policisti zato opozarjajo starše, naj pred začetkom vožnje vedno preverijo, če je vse na svojem mestu, predvsem pa, če so v avtu vsi prisotni.

Oče po 24 letih iskanja našel izgubljenega sina
Letno po svetu izgine na tisoče otrok. Situacije, ko je otrok pogrešan in starši ali drugi sorodniki ne vedo, kje je in kaj se z njim dogaja, za vse udeležene predstavljajo velik šok in stres. Zgodba o tem, kako so očetu odtujili sina, ki ga je vztrajno iskal in na koncu tudi našel, je postala navdih za snemanje filma. Več pa v spodnjih vrsticah.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem
Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Zgodba bralke: 'Otrok je dar in jaz sem ga sprejela z odprtim srcem'
Vse se je začelo, ko mi je test pokazal pozitivno. Čeprav sončka nisem načrtovala, je kar naenkrat vstopil v moje življenje in ga spremenil.

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti
Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

Pomagajte otroku pri soočanju s potresom
Še vedno nismo pozabili potresa, ki se je zgodil 22. marca, ko je največ škode utrpela prestolnica sosednje Hrvaške. Zaradi neposredne bližine smo v Sloveniji čutili tudi tokratni potres z magnitudo 6,2 po Richterjevi lestvici – na srečo z manj intenzitete in škode kot na območju mesta Petrinja na Hrvaškem.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Verniks je otrokova prva zaščita, tudi pred okužbami, zato je ne brišite
Gosta, bela prevleka na koži vašega dojenčka res ni videti najlepše, vendar ponuja nekaj presenetljivih koristi tako vam kot vašemu malčku. Bi torej morali počakati, preden jo sperejo po rojstvu z novorojenčka?

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?
Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Kate Middleton razkrila, kaj si misli o starševskih nasvetih
Ko ženska zanosi in rodi, okrog nje pogosto ne manjka tistih, ki želijo pomagati z dobronamernimi nasveti. Zdaj je o teh nasvetih spregovorila tudi vojvodinja Cambriška, ki je v minulih letih rodila trikrat; njen prvorojenec, princ George, pa bo naslednji teden praznoval sedmi rojstni dan.

Koronavirus: nekaj otrok zbolelo za redko vnetno boleznijo
Potem ko je med pandemijo za skrivnostno boleznijo zbolelo nekaj otrok v Evropi in ZDA, pri Svetovni zdravstveni organizaciji preučujejo morebitno povezavo med boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, in boleznijo s podobnimi simptomi kot pri Kawasakijevemu sindromu.

Kate Middleton vzljubila idejo šolanja doma
Globalna pandemija koronavirusa je zamajala trdne temelje naše družbe in spremenila marsikatero vsakdanje opravilo, ki se nam je še pred nekaj meseci zdelo povsem običajno. Kate Middleton, žena princa Williama, ni nikoli skrivala, da ji ideja o šolanju doma ni všeč, zdaj pa očitno razmišlja drugače.

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa
Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Otrokom prepovedan vstop v trgovino, samska mamica ogorčena
Strogi ukrepi, ki jih te dni v boju proti koronavirusu sklepajo vlade številnih evropskih držav, nekatere prebivalce prizadenejo bolj kot druge. To je na lastni koži občutila 46-letna mamica samohranilka, ki že vrsto let živi v Londonu, sicer pa prihaja s Cipra. Ker si je na Otoku uredila življenje, ima tam službo, otroka pa šolo, zato je zdaj tam z otrokoma tudi ostala, a kmalu doživela neprijetno presenečenje.

Porod v porodnišnici Novo mesto v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Novem mestu.

Porod v porodnišnici Slovenj Gradec v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Slovenj Gradcu.

Občine organizirajo nujno varstvo, a starši se povečini sami organizirajo
Staršem v času zaprtja ne bo treba plačati vrtca. Obenem so določeni lahko doma in so upravičeni do nadomestila plače v višini 80 odstotkov. Medtem tudi večina občin organizira varstvo otrok, katerih starši delajo v zdravstu, policiji, vojski ... A - kot ugotavljajo na občinah - so se starši povečini že sami organizirali.