cilji

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"
Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

'Če želite otroke, ki bodo pozitivno naravnani, potem morate začeti pri sebi'
Se sprašujete, kako vzgojiti otroka, ki bo v življenju videl kozarec napol poln in ne napol prazen? Takšni otroci so uspešnejši pri izzivih, ki spremljajo odraščanje, v odraslosti pa so prav tako srečnejši in uspešnejši. Izpostavljamo nasvete, ki so vam lahko v pomoč pri vzgoji samostojnega in pozitivno naravnanega otroka.

Ko zaradi pluska ni sreče in veselja
Izostanek menstruacije, nenavadna slabost in drugi znaki, ki kažejo, da v vas raste novo življenje, vas lahko presenetijo tudi, ko je otrok zadnja stvar, o kateri razmišljate. Kako se soočiti z nepričakovano nosečnostjo skozi vidik čustev?

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"
"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Učiteljica matematike: 'Biti učitelj je res lep poklic!'
»Biti učitelj je res lep poklic. Vsak dan v službi je drugačen. Lahko si narediš res natančno pripravo in ko prideš v učilnico, učenci s svojimi vprašanji, primeri in idejami pogosto usmerijo uro. Pomembno se mi zdi, da to učencem dovolim, saj jim tako približam predmet, da lažje razumejo snov,« nam ponosno pove učiteljica matematike, Karmen Ležić iz OŠ Gradec.

10 pozabljenih duhovnih resnic o vzgoji otrok
Mnogo duhovnih vodij trdi, da otroci prihajajo iz nepoznanega sveta, da bi nas naučili določenih življenjskih lekcij. Posledično ne smemo poskušati spreminjati otrok in njihove usode, temveč jih moramo sprejemati takšne, kot so, in jih spodbujati pri zasledovanju njihovih življenjskih ciljev, ne glede na to, ali se ti skladajo z našimi osebnimi željami in cilji. Vsak človek je namreč individuum, ki pride na svet s svojo posebno nalogo.

''Nisem v redu. Stalno jokam.''
"Nisem v redu," je na vprašanje, kako se počuti, odgovorila mamica, ki je pred tremi meseci tretjič rodila. "Mali nič ne spi, starejša dva zapostavljam. Imela sem težko nosečnost, saj veš, da je bilo tudi v službi napeto. Po porodu veliko jokam, vsega je preveč. Zdi se mi, da ne zmorem. Pospravljam, kuham, zdi se mi, da stalno delam, pa nič nimam za pokazati. Ne vem, kako drugim uspeva," je dodala.

Naj bodo to vaše novoletne zaobljube
Vsako leto se proti koncu ozremo nazaj in razmišljamo, kaj smo v preteklih 12 mesecih dosegli, kaj nam je uspelo in česa se nismo lotili. Premišljujemo, česa si želimo v prihodnjem letu, saj bomo najverjetneje 31. decembra ob polnoči vsi v srcu nosili upanje na dobro in zdravo prihajajoče leto 2022. Kaj si poleg tega zaželeti oz. k čemu se zaobljubiti?

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Pevski talenti že na velikem odru v Zapoj 2
Na velika platna so se po petih letih vrnili pevski talenti v drugem delu animirane pustolovščine Zapoj 2. Potem ko so glavni junaki našli pogum, da sledijo svojim sanjam, se bodo tokrat morali osvoboditi vseh omejitev, ki si jih na poti do sanj postavljajo sami ali pa jim drugi.

Prednosti otrok, ki redno obiskujejo gozd
Ljudje smo narejeni za gibanje, naše telo je namreč ustvarjeno za hojo, tek, plezanje in gibanje po naravi. Z modernim načinom življenja pa te svoje sposobnosti in lastnosti povsem zanemarjamo. Kakšne prednosti nam prinaša preživljanje prostega časa v naravi?

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

'In za vaju, ljubezni moji, pišem naslednje besede'
Nešteto je pripovedovanj in legend o brezpogojni materini ljubezni. Vse dokler nisem tudi sama postala mati, sem nekoliko dvomila o vseh teh pričevanjih o neskončno močnih, pogumnih in neomajnih čustvih, ki jih gojiš do lastnega otroka.

Tjaša (Sanjski moški): 'Mama me je naučila, kakšna bom do svojih otrok'
Najbolj priljubljen resničnostni šov te pomladi, Sanjski moški, je prišel h koncu in srce Gregorja Čeglaja je izbralo Anjo Širovnik. Čeprav se je zdelo, da ima s Tjašo Kramarič prav posebno vez, ki se je z vsakim zmenkom, dotikom in pogledom še krepila, sta na koncu pretehtali Anjina odprtost in sproščenost, saj je prav pomanjkanje te Gregor očital Tjaši. Z njo smo po koncu šova klepetali tudi mi in tokrat spregovorili o njej in njenem odraščanju v Franciji.

5 nasvetov za lažje življenje s taščo
Enega moškega ljubita vsaka na svoj način – tašča in snaha, namreč. Zavoljo tega pogosto v odnosu med njima nastanejo napetosti, nesoglasja in zamere. Obe pa si želita, da bi bil moški v njunem življenju srečen in zadovoljen. Kako za voljo vseh graditi dober odnos s taščo?

Pismo sami sebi: 'Strah me je. Strah me je vsega okoli nas'
Ne spomnim se prav dobro, kdaj točno se je začelo in kdaj se je v meni prvič prebudil tovrsten strah. Zlohoten, temačen, strašljiv. Prej sem bila namreč neustrašna, glasna, smejala sem se tako močno, da je bilo slišati odmev mojega smeha daleč naokoli. Vsi so se nalezli te pozitivne energije. Zdaj pa postajam vse bolj tiha in zaprta vase; strah me je. Strah vsega okoli nas.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Hčeri, ki je ne bom nikoli imela
Včasih so želje eno, realnost drugo. Prav gotovo se vsak izmed nas kdaj vpraša, kako bi bilo, če bi ... imeli boljšo službo, hišo namesto stanovanja, varnost, finančno stabilnost, več otrok, kot jih imamo. Vsem so dovoljene sanje in včasih se uresničijo, včasih pač ne. In tudi to je v redu. O tem govori spodnji zapis mame dveh otrok.

Živite v dojenju prijaznem mestu?
UNICEF Slovenija v sodelovanju z Nacionalnim odborom za spodbujanje dojenja (NOSD) začenja s pobudo Dojenju prijazno mesto, v okviru katere slovenska mesta spodbuja k vključitvi ter s tem zagotavljanju podpore doječim materam in družinam na lokalni ravni. Mesta se lahko na razpis prijavijo do 21. decembra 2020. Pobudo sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

'Spij pivo, da boš imela mleko!' – Resno?!
Nosečnica in doječa mamica s kajenjem in/ali pitjem alkohola ne škodi samo sebi, temveč tudi otročku. In res, res ne velja, da pitje piva povečuje količino mleka!

Najstniki pod stresom: kaj boš počel v življenju? Kako pomagati?
Družina z otroki ima skozi leta veliko prelomnic, ena od njih je tudi čas, ko najstnik konča srednjo šolo, ki predstavlja neke vrste odskočno desko v svet mladih odraslih. To pa s seboj prinese veliko pomembnih odločitev, ki so ne samo zanj, temveč tudi za celotno družino lahko precej stresne in čustveno naporne. Kako pomembno je to obdobje, kako se v njem znajti in kako kot starši najlažje priti najstniku naproti, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

Fotografije zvezdnic, ki so običajne, a zelo intimne
Zvezdnice na družbenih omrežjih pogosto ponosno objavljajo fotografije, na katerih lahko vidite, da dojijo. Od 1. 7. do 8. 7. traja svetovni teden dojenja in ob tej priložnosti smo zbrali nekaj njihovih fotografij v fotogalerijo, ki si jo lahko pogledate na dnu članka.

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki
Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Noče v vrtec
Spoštovani, Sem mama 4-letne hčerke in 2-letnega sina. Ker se v naši družini trenutno srečujemo s težavo, pri kateri zaenkrat še nismo našli rešitve, vas vljudno prosim za nasvet. Hčerka (prihodnji me...

Tinkara pokazala svoje tri hčerke
Bivša Bepopovka je objavila čudovito fotografijo s svojimi tremi prisrčnimi hčerkami. Poglejte, kaj je lepega pripisala ob njej!

Poskrbite, da bo tudi vaš otrok zajtrkoval
Ministrstvu za zdravje je uspelo ustaviti in obrniti trend naraščanja debelosti otrok, so na ministrstvu za zdravje odgovorili na ugotovitve računskega sodišča, da bi lahko država še izboljšala obvladovanje debelosti otrok. Povečal se je delež mladih, ki redno zajtrkujejo, upadel pa delež mladih, ki pogosto uživajo sladke pijače.

Bivša Bepopovka Tinkara si želi za svoje hčerke ...
Tinkara Fortuna je mati treh hčerk. Preverite, kako pomembne so ji ocene in kaj si kot mama želi za svoje otroke!