cepljenje otrok

Okužba s HPV ne povzroča le raka na materničnem vratu
Število novoodkritih rakov na materničnem vratu se je od začetka delovanja državnega programa Zora prepolovilo. Medtem ko je leta 2003 za to vrsto raka zbolelo več kot 200 žensk, jih danes okoli 120. Z rednimi ginekološkimi pregledi in cepljenjem proti HPV pa bi se lahko to število še bistveno znižalo, pravi epidemiologinja Urška Ivanuš.

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Devetošolec zbolel za oslovskim kašljem. Šola že obvestila starše ostalih otrok
Čeprav se v Sloveniji proti oslovskemu kašlju cepimo že od leta 1959, pa se še vedno dogaja, da imamo posamezne primere vsako leto. Tudi episemije niso redkost. Imunost po cepljenju oziroma preboleli bolezni namreč ni dolgotrajna.

Pred odhodom v države z ošpicami preverite, ali ste zaščiteni
Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so pred ošpicami zaščiteni. Če niso, naj se cepijo. Ošpice so med najbolj nalezljivimi boleznimi, zboli kar devet od desetih ljudi, ki so v stiku z virusom in niso cepljeni. Lahko povzročijo hude zaplete, tudi smrt.

V Srbiji prva smrtna žrtev zaradi ošpic
V Srbiji so zabeležili prvo smrtno žrtev zaradi ošpic. Gre za 20-letnega moškega iz Beograda, ki je zaradi zapletov ob okužbi z ošpicami davi umrl na beograjski kliniki za infekcijske in tropske bolezni, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug

V Srbiji in na Kosovu 121 primerov ošpic v zadnjem mesecu in pol
V Srbiji in na Kosovu so v zadnjem mesecu in pol zabeležili 121 primerov ošpic, je danes sporočil srbski inštitut za javno zdravje. Epidemijo zaradi ošpic so razglasili v srbskih enklavah na Kosovu, v Beogradu, Bujanovcu in Kraljevu, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

NIJZ zaradi izbruha ošpic svetuje previdnost
Zaradi izbruha ošpic na Kosovu in nevarnosti širjenja bolezni tudi v Slovenijo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vsem, ki bodo v prihodnjih dneh potovali na Kosovo, svetuje, naj preverijo, ali so zaščiteni proti tej bolezni. Tistim, ki proti ošpicam niso zaščiteni, svetujejo, da pred potovanjem na Kosovo opravijo cepljenje.

Cepljenje priporočajo tudi mlajšim otrokom
Na območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo v ponedeljek začeli cepiti proti gripi. Nekaterim še posebej priporočajo cepljenje, denimo starejšim od 65 let in kroničnim bolnikom. Zdravstveni dom Ljubljana pa je že začel akcijo cenejšega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu, ki bo v njegovih enotah potekala do 27. oktobra.

Pride lahko do epidemije nalezljivih bolezni, ki so bile že izkoreninjene
V Slovenski medicinski akademiji pozivajo starše, naj poskrbijo za ustrezno precepljenost otrok, še posebej pred vstopom v programe skupinskega varstva in šolo, kjer se bolezni med vrstniki hitro širijo. Pri preprečevanju in obvladovanju nekaterih nalezljivih bolezni je namreč zelo pomembno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok.

Tudi v Sloveniji lahko pride do izbruha ošpic
Začenja se evropski in svetovni teden cepljenja, ki letos poteka pod geslom Cepljenje deluje - za zaščito zdravja v vseh starostnih obdobjih. Namen tega tedna je povečati ozaveščenost o pomenu cepljenja in poudariti pomembnost tega preventivnega ukrepa, ki dokazano rešuje življenja po vsem svetu.

Število obolenj se povečuje
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v torek izdala svarilo pred izbruhom ošpic v državah, kjer se zmanjšalo število cepljenj. Januarja so namreč po Evropi prijavili več kot 500 primerov te zelo nalezljive bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Že danes preprečite nevarne posledice bolezni
V Sloveniji je precepljenost proti klopnemu meningoencefalitisu nizka kljub aktivnemu ozaveščanju o nevarnih posledicah bolezni. Ker se spomladi poveča aktivnost klopov, je v teh dneh pravi čas za učinkovito zaščito. Zato ljubljanski in mariborski zdravstveni dom pripravljata akcijo cenovno dostopnejšega cepljenja.

Januarja in februarja zaskrbljujočih več kot 700 primerov
V Italiji od začetka leta beležijo zaskrbljujoč porast v številu primerov ošpic. Kot navaja italijanska tiskovna agencija Ansa, se je v prvih treh mesecih letošnjega leta število primerov povečalo za 230 odstotkov, "krivo" pa je vse večje izogibanje staršev cepljenju.

Ne zamudite oddaje o cepljenju
80-letni upokojeni profesor mikrobiologije se spominja, kako je zbolel za otroško paralizo. "Kaj bi dal, da bi se takrat lahko cepil," pravi in dodaja, da ne razume, zakaj nekateri zavračajo cepljenje.

Kdaj lahko zdravnik zavrne otroka?
Pediatrinja Bernarda Vogrin je starše, ki iz osebnih razlogov zavračajo cepljenje, presenetila s pozivom, naj otrokom poiščejo drugega osebnega zdravnika. Kot pravi, ji vest ne dopušča biti odgovorna za zdravljenje otroka, katerega starši ne dovolijo, da zanj skrbi po veljavni strokovni doktrini in zakonodaji.

Vsak nov primer tega raka lahko preprečimo
Ta teden je evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. To vrsto raka lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV. Obolevnost za rakom na materničnem vratu se sicer znižuje, vse več je tudi zgodaj odkritih rakavih sprememb, za kar gredo zasluge zlasti presejalnemu programu Zora.

Zaradi pljučnice in diareje vsako leto umre 1,4 milijona otrok
Zaradi pljučnice in diareje vsako leto umre 1,4 milijona otrok, velika večina jih živi v državah z nizkimi in srednjimi dohodki, so danes sporočili iz Unicefa in dodali, da imajo svetovni voditelji, ki so se zbrali na podnebni konferenci v Marakešu, priložnost, da sprejmejo zaveze, ki bodo pomagale rešiti življenja 12,7 milijona otrok do leta 2030.

Število obolelih se je zmanjšalo za več kot 99 odstotkov
V zadnjih treh desetletjih je bil na svetovni ravni narejen velik napredek v boju proti otroški paralizi, saj se je število obolelih zmanjšalo za več kot 99 odstotkov. Leta 1988 se je s tem virusom na letni ravni okužilo 350.000 otrok v 125 državah, letos le še 27 - v Pakistanu, Afganistanu in Nigeriji, so danes sporočili iz Unicefa.

Prepoznajte Kawasakijevo bolezen
Kawasakijeva bolezen je zelo redka, prizadene predvsem otroke, mlajše od pet let. In čeprav je pogostejša pri dečkih, je za njo zbolela tudi enoletna Maja. Ker o bolezni ni veliko govora, so njeni starši želeli čim prej izvedeti vse o njenih vzrokih, poteku, posledicah …

Opozarjajo na katastrofalne razmere za otroke
V Jemnu je bilo v zadnjem letu vsak dan v povprečju ubitih ali ranjenih šest otrok, v poročilu o razmerah v tej državi opozarja Sklad ZN za otroke (Unicef). Ob tem vse strani, vpletene v konflikt, poziva k prenehanju spopadov in sprejetju politične rešitve.

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Povečano število trebušnih viroz in respiratornih obolenj
Število akutnih okužb dihal je v zadnjem tednu nekoliko naraslo, poročil o gripi še ni veliko. Tudi v ZD Ljubljana gripe za enkrat še niso zaznali, beležijo pa povečano število trebušnih viroz in respiratornih obolenj, zlasti pri otrocih. Čeprav sezona gripe še ni v polnem razmahu, je cepljenje priporočljivo vsem, ki jih okužba posebej ogroža.

Bakterijo pnevmokok prenaša 70 odstotkov ljudi
Pnevmokokna pljučnica po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije sodi med 10 najpomembnejših vzrokov smrtnosti na svetu. Poleg dojenčkov in otrok do petega leta bolezen najbolj ogroža starejše od 65 let. Bakterijo pnevmokok, ki biva v nosno-žrelni sluznici, po nekaterih ocenah prenaša 70 odstotkov ljudi, vendar se mnogi tega sploh ne zavedajo.

Roko na srce: kako je biti mama pri nas?!
Najboljši pogoji za matere so na Norveškem, najslabši v Somaliji, izpostavlja letošnje poročilo o položaju mater v svetu. Slovenija je na 15. mestu med 179 državami. Tokratno, 16. poročilo se osredotoča na položaj mater in otrok v mestih, še posebej najrevnejših, ki se morajo boriti za preživetje kljub splošnemu napredku.

Poziv k cepljenju vseh otrok
Sklad ZN za otroke (Unicef) ob evropskem tednu cepljenja poziva oblikovalce politik, zdravstvene delavce, starše in skrbnike, da pospešijo in okrepijo cepljenje proti nevarnim boleznim, kot so ošpice in otroška paraliza. S tem se bo zmanjšalo tveganje za izbruh nevarnih in celo smrtonosnih otroških bolezni v Evropi in Srednji Aziji.

Zbolela 102 Slovenca, zato ukrepajte pravočasno!
Za klopnim meningoencefalitisom sta lani v Sloveniji zbolela 102 človeka, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Vseeno pa predstavniki UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za javno zdravje pozivajo k cepljenju proti tej bolezni, saj so lahko posledice zelo hude. Približno odstotek obolelih umre, pet odstotkov pa jih ostane invalidov.

130 novih primerov okužb z gripo
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so v preteklem tednu potrdili 130 novih primerov okužb z gripo, nekatere so tudi hospitalizirali. Ugotavljajo, da število okužb ne upada. Narašča pa število okužb s sincicijskim virusom, ki pri majhnih otrocih povzroča bronhiolitis. Sezona gripe še ni dosegla vrhunca.

Število obolelih pri nas narašča!
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje beležijo naraščanje števila akutnih okužb dihal. V primerjavi z lansko sezono je obolevnost letos večja oziroma je več ljudi ob akutni okužbi dihal poiskalo nasvet pri zdravniku. A sezona gripe še ni dosegla vrhunca. Zato je vlada sklenila, da se iz državnih blagovnih rezerv uporabi določeno zdravilo.

Novost pri cepljenju!
Z letošnjem letom bo cepljenje dojenčkov proti pnevmokokom po novem brezplačno, ostaja pa to prosta izbira staršev. Dodatna sredstva bodo letos zagotovljena tudi za širitev presejalnih programov Dora in Svit.