bolniki

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Pravočasno testiranje ključno za učinkovitejše zdravljenje
Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Zgodnejše odkrivanje in zdravljenje lahko pomembno vplivata na boljše izide zdravljenja ter omejujeta prenos okužbe naprej. Ključna dejavnika pri zajezitvi svetovne pandemije ostajata varna spolnost in redna uporaba kondomov.

Izpostavili pomen ustrezne prehrane za otroka z dieto v vrtcu
Sodelujoči na posvetu o pomenu prehrane otrok z medicinsko predpisanimi dietami, ki ga je v državnem svetu pripravila Civilna iniciativa za enakopravno prehrano otrok z medicinsko predpisanimi dietami, so pozvali k sistemski ureditvi dostopnosti do takšne prehrane. V nekaterih vrtcih in šolah je namreč ne omogočajo.

Brezglutenski meniji na študentske bone?
V primerjalnem ocenjevanju ponudbe in označevanja brezglutenskih menijev na študentske bone je Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave le enega od devetih ocenjenih lokalov ocenil z zelo dobro, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS). Študentom s celiakijo svetujejo, naj v lokalih zaradi navzkrižne kontaminacije raje ne jedo hrane.

Ana Klašnja ima posebno poslanstvo
V Sloveniji z luskavico oz. psoriazo živi okoli 40.000 ljudi, do 30 odstotkov jih prizadene še psoriatični artritis, pomembna sta hitra diagnostika in ustrezno zdravljenje, so povedali na današnjem posvetu pred svetovnima dnevoma revmatikov in luskavice. Vnetne revmatične bolezni ima med 40.000 in 60.000 Slovencev.

Če pride do dehidracije ...
V poletnih dneh je zaradi vročine, pa tudi zadrževanja v klimatiziranih prostorih, večja možnost dehidracije. K dehidraciji so posebej nagnjeni otroci in starejši, pogosta je med športniki. Če pride do dehidracije, je najbolje piti mlačno vodo, saj jo bo tako želodec najhitreje vsrkal. Ob slabosti pa si najbolj pomagamo s pitjem preko slamice.

Opozorilo, ki ga ne smete spregledati!
Začenja se četrti vročinski val. Agencija za okolje je za od srede do petka izdala opozorilo za najvišjo ogroženost z veliko toplotno obremenitvijo za celotno Slovenijo, z izjemo visokogorja. Na nacionalnem inštitutu za varovanje zdravje (NIJZ) ljudem svetujejo, naj se v vročini primerno zaščitijo pred soncem in uživajo dovolj tekočine.

Svetovalni delavci so tisti, ki morajo prepoznati otroka v stiski
Svetovni dan zdravja tokrat v ospredje postavlja depresijo. Na posvetu o duševnem zdravju otrok v vrtcu in šoli je bilo veliko govora o tem, kako pomembno je, da šolski svetovalni delavci prepoznajo stiske otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da depresija velikokrat vodi v samomor, vsako leto pa na ta način po vsem svetu umre 800.000 ljudi.

Je otroška levkemija ozdravljiva?
V Sloveniji za limfoblastno levkemijo zboli letno približno 15 otrok. Prvi znaki, ki kažejo na to bolezen, so podplutbe, krvavitve iz sluznice, izpuščaj, utrujenost, bledica, bolečine, povečane bezgavke … Zdravljenje poteka s kemoterapijo, ozdravitev je 80-odstotna.

Z novim zdravilom do uspešnejšega zdravljenja otrok s spinalno mišično atrofijo
Na kliničnem oddelku za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo ljubljanske pediatrične klinike so začeli zdraviti prvega otroka s spinalno mišično atrofijo z novim zdravilom, ki bo tem otrokom omogočilo veliko boljše preživetje in večjo kakovost življenja.

Kronična ledvična bolezen pomemben zdravstveni problem pri otrocih
Svetovni dan ledvic, ki ga obeležujemo danes, je letos posvečen zdravju tega organa pri otrocih. Med njimi je kronična ledvična bolezen precej manj razširjena kot pri odraslih. Po vsej državi bodo danes potekale aktivnosti za promocijo zdravja ledvic, z učnimi urami o delovanju in zdravju ledvic pa se je v projekt vključil tudi Zavod RS za šolstvo.

Kako okrepiti imunski sistem?
V hladnih zimskih dneh, ko smo zaradi toplih notranjih prostorov in hladnega zunanjega okolja izpostavljeni velikim temperaturnim spremembam, je zelo pomembno okrepiti imunski sitem. Katera živila vsebujejo največ vitamina C, s katerim lahko premagamo vse viruse, glivice in bakterije?

Kako zmanjšamo možnost okužbe?
Preberite si ključna priporočila za zmanjšanje tveganja za okužbe.

Sok iz mangostina je več kot samo zgodba o zdravju
Eden od čudežev narave in velik zaveznik našega zdravja je skrit v čudovitem eksotičnem sadežu mangostinu, ki je edina in glavna sestavina v XAN-MAX 100% naravnem soku iz mangostina. Vsebuje več kot 40 kvalitetnih antioksidantov, absolutno brez dodanih konzervansov in sladkorjev.

Bakterijo pnevmokok prenaša 70 odstotkov ljudi
Pnevmokokna pljučnica po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije sodi med 10 najpomembnejših vzrokov smrtnosti na svetu. Poleg dojenčkov in otrok do petega leta bolezen najbolj ogroža starejše od 65 let. Bakterijo pnevmokok, ki biva v nosno-žrelni sluznici, po nekaterih ocenah prenaša 70 odstotkov ljudi, vendar se mnogi tega sploh ne zavedajo.

Prva študija terapije z izvornimi celicami pri še nerojenih otrocih
V Veliki Britaniji so danes napovedali prvo klinično študijo terapije z izvornimi celicami pri otrocih, ki so še v maternici. Raziskovalci z Otoka in iz Švedske upajo, da bodo izvorne celice zmanjšale simptome prirojene, neozdravljive bolezni krhkih kosti osteogenesis imperfecta.

Kdo je pomemben člen pri prepoznavanju nasilja v družini?
Izpostavljenost nasilju v družini lahko resno ogroža tako telesno kot duševno zdravje žrtve, posledice pa so velikokrat dolgotrajne. Pomemben člen v verigi prepoznavanja in obravnavanja nasilja v družini pa so tudi zdravstveni delavci, so opozorili na srečanju z mediji pred uvodno konferenco projekta POND_SiZdrav.

Priporočilo Arsa!
Ob koncu tedna in predvidoma tudi naslednji teden bo zelo vroče. Toplotna obremenitev bo velika in se bo zaradi nadaljevanja vročinskega vala še stopnjevala, najvišje dnevne temperature pa bodo večinoma presegale 35 stopinj Celzija. Pričakujejo tudi visoke koncentracije ozona, sporočajo z Agencije RS za okolje (Arso).

Kronična bolezen kot posledica preobčutljivosti na gluten
Celiakija je kronična bolezen tankega črevesa, ki nastane kot posledica preobčutljivosti na beljakovino gluten. Ta se nahaja v žitih, kot so pšenica, ječmen, rž in oves. Edino zdravilo je vseživljenjska dieta brez glutena.

Če se odpravljate na morje, to morate vedeti!
Na potovanje ali odhod na morje je priporočljivo vzeti s sabo osnovna zdravila in druge pripomočke, ki nas lahko na potovanjih rešijo številnih zdravstvenih nevšečnosti.

Previdnost v takšnih vremenskih razmerah nujna!
Tudi Slovenijo je v teh dneh zajel vročinski val. To za poletje sicer ni nič presenetljivega, vendar je previdnost v takšnih vremenskih razmerah vseeno nujna. Vročina lahko namreč povzroči različne zdravstvene zaplete, za katere so še posebej dovzetni bolj občutljivi posamezniki, predvsem starejši in bolniki. Pomisliti moramo tudi na živali.

To je najpogostejša nevrološka bolezen
Danes obeležujemo svetovni dan multiple skleroze, najpogostejše nevrološke bolezni in razloga za invalidnost med mlajšimi odraslimi med 20. in 40. letom starosti. V Sloveniji živi preko 3500 oseb z multiplo sklerozo. Ob tej priložnosti bodo v Ljubljani predstavili knjižico z zgodbami oseb s to boleznijo.

Raziskave nudijo novo upanje
Kombinacija dveh zdravil bi lahko zaobšla genetske okvare, ki povzročajo cistično fibrozo, in podaljšala življenje bolnikov, kaže raziskava, ki so jo objavili v New England Journal o Medicine. Po navedbah sodelujočih zdravnikov gre za prelomno terapijo, ki bi lahko občutno izboljšala kakovost življenja bolnikov.

Kar 80 odstotkov Slovencev ima eno od stopenj te bolezni
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije med 12. majem in 6. junijem organizira izobraževalno in preventivno akcijo Mesec zdravih nog, katere cilj je povečati ozaveščenost in znanje o kronični venski bolezni, ljudem omogočiti svetovanje o preventivi in skrbi za ohranjanje dobrega stanja ven. Aktivnosti bodo potekale na 40 lokacijah po državi.

To je najpogostejša kronična nenalezljiva bolezen
Danes obeležujemo svetovni dan astme, ki letos poteka pod geslom Svojo astmo lahko nadzorujete. Astma je najpogostejša kronična nenalezljiva bolezen, za katero boleha vse več ljudi. Raziskave kažejo, da je v Sloveniji med pet in 10 odstotkov prebivalcev astmatikov.

Informacije o alergijskih boleznih in anafilaksiji
Te dni tudi v Sloveniji pod okriljem Evropske akademije za alergologijo in imunologijo (EAACI) poteka mednarodna kampanja o alergijah. Letos je posvečena prepoznavanju in ukrepanju v primeru anafilaksije. To je zelo huda alergična reakcija, ki jo najpogosteje sprožijo določene vrste hrane, piki žuželk in nekatera zdravila.

Pomanjkanje spanja škoduje zdravju
Na današnji dan obeležujemo svetovni dan spanja, ki letos poteka pod geslom Ko je spanje urejeno, je za zdravje in srečo poskrbljeno. V sodobni družbi motnje spanja prizadene tudi do tretjino ljudi. Med 85 vrstami motenj so najpogostejše nespečnost, motnje dihanja med spanjem ter sindrom nemirnih nog in periodičnih gibov udov v spanju.

Preveliko znižanje telesne temperature
Čeprav vsi vemo, kakšni so simptomi povišane telesne temperature, so manj znani tisti, ki se pojavijo ob znižanju telesne temperature pod normalno. Temu so v mrzlem in vlažnem vremenu izpostavljeni predvsem mlajši otroci in starejši.

Število obolelih pri nas narašča!
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje beležijo naraščanje števila akutnih okužb dihal. V primerjavi z lansko sezono je obolevnost letos večja oziroma je več ljudi ob akutni okužbi dihal poiskalo nasvet pri zdravniku. A sezona gripe še ni dosegla vrhunca. Zato je vlada sklenila, da se iz državnih blagovnih rezerv uporabi določeno zdravilo.

Če kadite, morate to vedeti!
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je hitro napredujoča in življenjsko nevarna bolezen. Po različnih statistikah bo leta 2020 tretji najpogostejši vzrok smrti. Ta bolezen je namreč pogosto odkrita bistveno prepozno. Zato ob današnjem svetovnem dnevu te bolezni strokovnjaki opozarjajo na pomen preventive in zgodnjega odkrivanja bolezni.