bolje

'Bom pa urejena, brez dlačic in v novih bikinkah namakala stopala v domačem bazenčku.'
Res sem optimistka – prejšnji teden sem vsem v družini, tudi sebi!, kupila nove kopalke. Danes grem na pedikuro in manikiro, prihodnji teden si nameravam odstraniti odvečne dlačice po telesu.

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Kako so lahko starši kos stresu?
Starši morajo biti vsak dan kos številnim izzivom, ki jim jih na pladnju postreže življenje. Ničkolikokrat se morajo spoprijeti s stresnimi okoliščinami, v katerih težko ohranijo mirno kri. Obveznosti je veliko, zato so ob koncu dneva precej utrujeni. Kako biti kos stresu, kako se odzvati, ko ti zavre kri, kako biti v stiku s samim sabo, nam je pojasnila Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok in specializantka integrativne psihoterapije.

Kaj morate vedeti o dojenju po carskem rezu?
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

''Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal, brez 'čustvene drame'?''
Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal; zakaj uspavanje vsak večer spremlja toliko joka in »čustvene drame«; zakaj otrok vsak večer, ko rečem, da je čas, da zaspi, hoče še kozarec vode, nato hoče na stranišče, potem reče, da je lačen … To so vprašanja, s katerimi se ubadajo mnogi starši.

Ganljive fotografije prvega srečanja
Bodite pripravljeni, da fotografirate tisti trenutek, ko starejši otrok spozna mlajšega bratca ali sestrico. To je trenutek čiste ljubezni. Starši se ob tem prav tako raznežijo in zato le ustvarite večen spomin na prvo njuno srečanje. Poglejte si nekaj čustvenih fotografij!

Kdaj otroku prvič ponuditi čokolado?
Z nutricistko Mojco Cepuš smo se pogovarjali o čokoladi na otroškem jedilniku. Medtem ko jo nekateri starši svojemu otroku ponudijo že pri nekaj mesecih, je pri drugih vprašanje let. Kaj o tem meni strokovnjakinja – kaj je zdravo?

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Super ideja za zdrav prigrizek za otroke
Zelo pomembno je, da ste vzgled svojim otrokom in da tudi med gledanjem televizije ne grizljate nezdravih prigrizkov. Za vas smo pripravili recept za zdrav čips, ki bo navdušil vso družino.

Zobozdravnica svetuje, kako in do kdaj morate otroku čistiti zobe
»Mami, ne bi šel!« zaslišim iz čakalnice. Odprem vrata. Zagledam prestrašene oči. »Živijo. Jaz sem Mojca. Kako pa je tebi ime? Bi rad pogledal, kaj vse imam v svoji sobi?« Otrok pokima in tako naveže prvi stik z mano, sicer zadržano, vendar z zanimanjem. Sem namreč zobozdravnica.

Ko že misliš, da te pri treh otrocih nič več ne more presenetiti ...
BLOG: Pride dan, ko bi sredi joka, kričanja, izsiljevanja, nerganja najraje odšla čez vrata. V naravo, za kakšne tri ure, za tri dni ali včasih za nedoločen čas. Pride tudi dan, ko bi to naredila večkrat na dan.

OTO karaoke: Umij si roke in prejmi nagrado!
Le kdo še ne pozna pesmi Umij si roke, ki jo lahko vsak dan vidite tudi na TV programu OTO? Poučna pesmica je postala tako priljubljena, da nujno potrebuje še svoj spot, v katerem pa lahko nastopaš tudi ti!

Vse skrivnosti popoldanskega spanca od rojstva do vrtca
Vsak starš je prej ali slej imel težave s popoldanskim spanjem otroka. Poiskali smo nekaj najboljših nasvetov za popoldanski počitek za dojenčke in malčke, da lahko dlje in bolje spijo.

Kaj storiti, ko si malček vrta po nosu?
Vrtanje po nosu je pogosta navada naših otrok. Pojavi se že v otroštvu in se pogosto nadaljuje tudi v odrasli dobi. Če želite, da vaš malček neprimerno navado opusti, ga naučite uporabljati robčke.

Koronavirus: nekaj otrok zbolelo za redko vnetno boleznijo
Potem ko je med pandemijo za skrivnostno boleznijo zbolelo nekaj otrok v Evropi in ZDA, pri Svetovni zdravstveni organizaciji preučujejo morebitno povezavo med boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, in boleznijo s podobnimi simptomi kot pri Kawasakijevemu sindromu.

Refleksoterapija je primerna tudi za dojenčke
Refleksoterapevtka Simi Koželj nam je pojasnila, kaj pravzaprav je refleksoterapija in kakšne so njene prednosti. Seveda je primerna tudi za dojenčke, če je izvajana pravilno in če z njo ne pretiravamo.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Tajda Lah: Pomembno je, da po porodu ne pozabimo na svoje partnerje
Tajda Lah je bila pred leti okronana za Kraljico Slovenije, trenirala je ples in se ukvarjala z modelingom, danes pa je 23-letnica predvsem skrbna mamica malemu Lucasu. Prihaja iz Maribora, kjer sta si z dolgoletnim partnerjem in nogometnim vratarjem Matkom Obradovićem ustvarila dom in kjer družinica te dni preživlja karanteno. Kot nam je zaupala v pogovoru, si poskušajo čas zapolniti z različnimi dejavnostmi in ker njen srčni izbranec trenutno nima treningov, ji je vsekakor lažje. "Sem že zelo srečna, če si lahko v miru umijem lase, pospravim po hiši in grem v miru na stranišče," prizna Tajda, mi pa smo prepričani, da se boste v tem našle tudi ve.

"Moja banana je večja kot tvoja!"
Zadnjič je Matic izzval Mijo z besedami: "Moja banana je večja kot tvoja!" Njegove besede so bile dovolj, da se je vrgla po tleh in neutolažljivo jokala kakšnih 15 minut. Čeprav sta bili banani seveda vsaj približno enako veliki. Ja, tudi s takimi "forami" se moram ukvarjati.

Večkrat sta se razšla, zdaj pričakujeta otroka
Te dni mineva točno 10 let, odkar je najstnice po vsem svetu obnorela fantovska skupina One Direction. Britanski talent šov X Factor je pet najstnikov, Liama, Harryja, Niala, Louisa in Zayna, čez noč spremenil v ene izmed največjih glasbenih zvezd na planetu, fantje pa so v nadaljnjih letih poleg glasbe časopise polnili tudi s škandali.

Kako prebroditi obdobje izčrpanosti?
Nihče ni bolj izčrpan in v stresu kot novopečena mama, ki poskuša narediti sve popolno. Utrujena poskuša uskladiti vsa gospodinjska dela z materinstvom, hkrati pa se bori z navalom čustev.

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Otroci preko pravljičnega junaka iščejo rešitve
Alenka Lanz je zakonska in družinska terapevtka, ki poudarja vlogo pravljic pri otrokovem razvoju, še posebej v prvih sedmih letih. "Branje pravljic otrokom prinaša veliko dragocenosti."

Če imate glavobol, lahko to nakazuje, da imate povišan krvni tlak
Na vsakem pregledu med nosečnostjo vam bodo izmerili krvni tlak. Vrednost bodo primerjali s tisto, ki so jo zabeležili na prvem pregledu. Zavedati se morate, da je izjemno pomembno, kako visok imate krvni tlak. Če je previsok, je lahko to znak za preeklampsijo.

4 najboljše starševske strategije
Otrokova trma je vsak dan na urniku. Ne želi takoj vstati in pohiteti v šolo? Sitnari in se obira pri oblačenju? Ne drži se postavljenih pravil? Psihologi pravijo, da tudi za to obstaja zdravilo.

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Pusti, sam bom!
Starši se zavedamo, da so naši otroci edinstvena človeška bitja s svojim temperamentom, čustvi, okusom in željami in ne del nas. Vseeno nam je hudo, ko se otrok znajde v težavah; sploh mamice rade marsikaj naredimo namesto svojih otrok. To pa ni vedno najbolje.

Res me "razveseli", ko se usedem na nekaj mokrega
Po novem imajo otroci vsak dan vsaj eno nalogo - sesanje, brisanje prahu, pospravljanje sobe, čiščenje kopalnice ... Zadnje se mi zdi sploh pomembno. Predvsem, da lahko fanta končno vidita, zakaj mi gre tako zelo na živce, ko pozabita dvigniti pokrov in ko uspeta zadeti vse drugo, samo straniščne školjke ne. In tudi, ko spregledata, da imamo ob straniščni školjki pisoar.

Zakaj je trebušni položaj za dojenčka tako pomemben?
Slišali ste že, da je zelo pomembno, da na ravno podlago položite dojenčka kdaj pa kdaj na trebušček. V nadaljevanju članka bomo pojasnili, zakaj je to pomembno in kako pogosto morate to početi.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.