boleznimi

Obvestilo pediatrov za vse starše
Pediatri opozarjajo starše dojenčkov in majhnih otrok, naj poskrbijo za preproste preventivne ukrepe in naj poskušajo otroke čim manj izpostavljati možnim virom okužbe. ''V vsej Sloveniji je konec januarja in v začetku februarja število bolnikov s prehladnimi obolenji, gripo in gripi podobnimi boleznimi še nekoliko naraščalo v vseh starostnih skupinah, tudi med otroki. Pri predšolskih otrocih so se v večjem številu pojavljali tudi bronhiolitisi, povzročeni z respiratornim sincicijskim virusom,'' pravijo v celjskem zdravstvenem domu.

Operacija mandljev in žrelnice
Ker so otroci nenehno v stiku z boleznimi, posledično tudi sami zbolevajo in so tako v vrtcu prisotni le nekaj dni mesečno. Ponavljajoča se vnetja ušes, angine, bronhitisi, nenehen kašelj, prehladi …, vse to se običajno konča z jemanjem antibiotikov. In kaj lahko kot starši še storimo? Ali je priporočljivo pri otrocih, ki nenehno zbolevajo, pomisliti na odstranitev žrelnice in mandljev? Za strokovni nasvet in razlago smo prosili specialista otorinolaringologije Štefana Spudiča in Petra Hudoklina.

Mamice, pomislite na svoje zdravje!
Mamice imajo dan izpopolnjen s tisoč in eno sladko in manj sladko obveznostjo ter redko kdaj pomislijo nase, se ustavijo in se nadihajo svežega zraka. Vendar so strokovnjaki ugotovili, da to morajo storiti. Srčno-žilne bolezni so vzrok smrti okoli 55 odstotkov žensk pri nas, kar je višji delež kot pri moških. Ženske sicer za srčno-žilnimi boleznimi pozneje zbolijo, a ko se bolezen pojavi, ta poteka huje kot pri moških, pojasnjuje starosta slovenske kardiologije Boris Cibic. Zato ženskam svetuje, naj več mislijo in bolj pazijo na svoje srce.

Pozor! Vrednost škodljivih delcev v zraku je povišana
Merilne naprave državne merilne mreže za kakovost zraka te dni po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso) merijo izredno visoke koncentracije škodljivih delcev v zraku, imenovanih PM10. Skoraj po vsej Sloveniji je prekoračena predpisana dnevna mejna koncentracija teh delcev.

Ko pride do distresa ploda ...
Najpogostejša vzroka fetalnega distresa sta popuščanje funkcije posteljice in pomanjkanje kisika zaradi oviranega pretoka krvi skozi popkovnico. O tem, kdaj je stanje resno in kaj to pomeni za nosečnico in plod, smo se pogovarjali z vodjo oddelka za perinatologijo v kranjski porodnišnici mag. Ireno Virant, dr. med., spec. ginekologije in porodništva.

Zakladi ljubljanske porodnišnice
Ljubljanska porodnišnica praznuje 25. rojstni dan, v tem času pa so v njej zabeležili več kot 155.000 porodov, zaradi dvojčkov, trojčkov in četvorčkov pa še več rojstev, je povedala strokovna direktorica UKC Ljubljana, vodstvo porodnišnice pa izpostavlja predvsem izboljšanje kakovosti oskrbe v tem času.

Okrepite imunski sistem otroka na naraven način
Tudi otroci, ki doslej niso zbolevali, ob vstopu v vrtec ali šolo pogosteje podležejo virusom in drugim okužbam.

Otroška vodna postelja – da ali ne?
V pestri ponudbi različnih modelov vzmetnic prihajajo v ospredje vse bolj tudi otroške vodne postelje. S terapevtko razvojne nevrološke obravnave Darjo Nagode smo se pogovarjali o tem, kakšne so prednosti oziroma slabosti vodnega ležišča.

Še vedno umre veliko preveč otrok
Zadnje poročilo Združenih narodov in Svetovne banke je obetavno – umrljivost otrok, mlajših od pet let, se je od leta 1990 prepolovila, in sicer zaradi boljšega zdravstva v vseh delih sveta. Sicer ocenjujejo, da je v lanskem letu pred petim rojstnim dnevom umrlo 6,9 milijona otrok.

Kaj je primarna imunska pomanjkljivost?
Iz ljubljanskega Kliničnega centra sporočajo, da za primarno imunsko pomanjkljivostjo oboleva vedno več otrok. Gre za prirojeno genetsko okvaro imunskega sistema, ki povzroči moteno delovanje imunskega sistema, pravi vodja službe za alergologijo, revmatologijo in klinično imunologijo Pediatrične klinike Tadej Avčin.

Hišni ljubljenčki blagodejno vplivajo na zdravje dojenčkov
Hišni ljubljenčki, predvsem psi, naj bi blagodejno vplivali na zdravje dojenčkov v prvem letu življenja. Kot kaže študija, ki jo je objavila ameriška revija Pediatrics, imajo dojenčki, ki so v stiku s psi, manj vnetij ušes in težav z dihali, kot tisti, ki živijo v gospodinjstvih brez hišnih ljubljenčkov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kako pravilno odstraniti klopa?
Klop pri ugrizu porine svoj "rilček" globoko v kožo in se tam zasidra z dvema kaveljčkoma. Prenašalci različnih bolezni so lahko zelo nevarni za vaše in otrokovo zdravje, zato preverite, kje se zadržujejo, kako se lahko zaščitite, katere bolezni prenašajo in kako jih pravilno odstranite.

Koliko kilogramov je zares preveč?
Študija univerze Duke za Center za nadzor nad boleznimi (CDC) ugotavlja, da se epidemija debelosti v ZDA zadnja leta upočasnjuje, čeprav pa Američani niso nič bolj vitki kot doslej. Trenutno naj bi bilo 78 milijonov odraslih v ZDA predebelih.

Kako preprečiti povišan krvni tlak?
Tako ženske kot moški z zvišanim krvnim tlakom tvegajo, da obolijo za kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, ki so v Sloveniji in po svetu glavni vzroki prezgodnje smrti. Z prekomernim vnosom soli pa k povišanemu krvnemu tlaku ''drvijo'' tudi otroci in mladostniki. Če želite imeti normalen krvni tlak, poskrbite za zdrav življenjski slog.

Kdaj je nujno odstraniti mandlje in žrelnico?
Ponavljajoča se vnetja ušes, smrčanje, izguba teka in nosljanje so pri otroku alarmni znaki, da je žrelnica povečana in bi jo morali odstraniti. Če ima poleg tega pogosto tudi angine, otorinolaringologi svetujejo tudi odstranitev mandljev.

Prepoznajte sindrom nemirnih nog
Nad ščemenjem, trganjem in mravljinčenjem v nogah se ne pritožujejo le babice in dedki, vse pogosteje tudi pri otrocih zdravniki ugotavljajo sindrom nemirnih nog. Vzroki zanj so lahko zelo različni, lahko se pojavi pri slabokrvnih, nakazuje bolezen ledvic, živcev, ožilja, mogoče pa je posledica jemanja zdravil. Prav tako so zaključili, da je sindrom deden.

Postopek darovanja spolnih celic
Ste vedeli, da ima težave z zanositvijo kar vsak šesti par? Bi darovali spolne celice? Prof. dr. Bojana Pinter pravi, da se bo stanje izboljšalo, ko se bo za darovanje spolnih celic letno odločilo 15 Slovencev, za darovanje ženskih spolnih celic pa vsaj 10 Slovenk.

Oslovski kašelj
Med otroškimi nalezljivimi boleznimi je oslovski kašelj ena težjih. Otrok močno kašlja, bolezen pa je zelo nalezljiva. Zato naj se otrok ne druži z dojenčki in tistimi, ki še niso bili cepljeni. Če zboli dojenček, ga zdravijo v bolnišnici.

Kdaj je čas, da obiščete otorinolaringologa?
Pri pogostih vnetjih ušes in anginah zdravnik otroka pošlje na natančnejši pregled k otorinolaringologu. Koliko časa bo čakal nanj in kakšne preiskave se mu obetajo, smo povprašali specialista otorinolaringologije Iztoka Fosnariča.

Vročina za otroka ni nevarna
Več kot polovica staršev je prepričanih, da vročina nad 39 stopinj C otroka ogroža in jo je treba takoj znižati. Najbrž tudi zato zdravniki najpogosteje predpišejo prav sredstva za zniževanje temperature.

Norice na pohodu!
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

200 tisoč shranjenih vzorcev matičnih celic
Vodilni ponudnik shranjevanja matičnih celic se lahko pohvali z velikim dosežkom. Shranili so namreč že 200 tisoč vzorcev matičnih celic, ki predstavljajo velik potencial za uporabo pri zdravljenju do sedaj neozdravljivih bolezni.

Kako je Zvezdani Mlakar uspelo shujšati?
Gledališka in filmska igralka Zvezdana Mlakar v zadnjih mesecih dobesedno žari. Mati treh sinov je popolnoma spremenila način življenja in z močno voljo poskrbela za neverjetno preobrazbo svojega telesa.

Nesebična pomoč starejšim in bolnim
V današnjem času je težko naleteti na osebo, ki se je pripravljena ustaviti in nesebično pomagati drugim. Sanja Gracej pa je pogumno stopila iz vrste in poskuša starejšim, bolnim in onemoglim olajšati življenje.

53 odstotkov?! To ni mogoče ...
Število mladih, ki imajo nezaščitene spolne odnose, je v zahodnih državah v zadnjih dveh letih močno naraslo. Zdravstvene strokovnjake skrbi, da priporočila o varnih spolnih odnosih pri mladih naletijo na gluha ušesa.

Je cepljenje v Sloveniji res nevarno?
Cepljenje je ena od večjih dilem, ki deli starše na dva pola. Medtem ko so eni veliki zagovorniki cepljenja, jim drugi oporekajo in pravijo, da so nevarna in da je vprašljiv celoten sistem izvajanja le-teh. Za mnenje smo vprašali specialistko epidemiologije Ondino Jordan Markočič.

Kako poteka umetna oploditev?
Umetna oploditev je ob posvojitvi zadnja možnost parov, ki otroka ne morejo spočeti naravno. Žensko lahko umetno oplodijo z zarodkom, ki je biološko njen ali pa uporabijo spolne celice darovalke in darovalca.

FOTO: Zvezdniške mame rešujejo svet
Med ženskami, ki se vsak dan trudijo svet spremeniti na bolje za vas in vaše otroke, je tudi kar nekaj zvezdniških mamic. Zbrali smo njihove fotografije in pobrskali, kako poskušajo pomagati.

Nega dojenčkove kože
Dojenčkova koža je veliko bolj občutljiva kot koža odraslega človeka, zato je pomembno, kako jo negujemo. Velja pa poudariti, da tudi pri negi dojenčka ne smemo pretiravati.

Se zavedate pomembnosti zaščite pred klopi?
Ko se vrnete iz družinskega izleta v naravi, potepanja po gozdu ali zgolj vsakdanje igre na trati za domačo hišo, ne pozabite temeljito pregledati sebe in otroka. Morda se na pregibnih delih skriva klop, ki ga je potrebno čim prej odstraniti.