Bibaleze.si

bolečine

Recepti za malčke
14. 07. 2023 05.00

Kdaj in kako uvajati alergena živila v prehrano otroka?

Uvajanje goste hrane je mejnik, ki se ga starši prav posebej veselijo. A pri tem je treba biti previden, še posebej, ko gre za alergena živila.

Nosečnost
12. 07. 2023 05.00

To je najboljši položaj za spanje v nosečnosti

Ker je telo v nosečnosti podvrženo številnim spremembam, lahko dober in kvaliteten spanec v tem obdobju postane pravi izziv. Nihanje hormonov, fizično nelagodje, velik nosečniški trebušček in zaskrbljeno razmišljanje o tem, kaj vse vas čaka, lahko prispevajo k neprespanim nočem. Za vas imamo nekaj dragocenih nasvetov, kako najti udobje in doseči miren spanec kljub nosečnosti.

Spanje in dojenje
03. 07. 2023 05.00

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki

Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Zdrav otrok
27. 06. 2023 05.00

Opekline od sonca v otroštvu lahko povzročijo kožnega raka v starosti

Škodljivo delovanje ultravijolične svetlobe se skozi leta izpostavljenosti soncu nabira na koži. Opekline, ki jih pridobimo v otroštvu, pa pogosto privedejo do razvoja raka kože v odrasli dobi. Škoda, nastala zaradi prekomerne izpostavljenosti soncu v dobi otroštva, je lahko nepopravljiva.

Novice
07. 06. 2023 12.49

Hči Aleca Baldwina in Kim Basinger iskreno o prvih dneh materinstva

Ireland Baldwin, hči slavnega igralca Aleca Baldwina in fatalne filmske igralke Kim Basinger, je pred kratkim povila svojega prvega otroka. Zdaj se sooča z vsemi spremembami, ki jih življenje v vlogi matere prinese. Hkrati se uči sprejemati novo realnost in novo telo. O tem je spregovorila javno in iskreno.

Fit in zdravje
07. 06. 2023 05.00

To so prednosti poporodne vadbe

V obdobju po porodu je pomembno, da poskrbimo tudi zase, tako za svoje telo kot za svojo dušo. Priporočljivo je, da se lotimo vadbe, s katero se bomo počasi, a zanesljivo vrnili v formo in se mentalno tudi razbremenili. O prednostih poporodne vadbe smo se pogovarjali s profesorico športne vzgoje in inštruktorico poporodne vadbe.

Zdrav otrok
05. 06. 2023 05.00

Kaj je bruksizem pri otroku?

Škrtanju in škripanju z zobmi pravimo bruksizem. Prizadene več otrok kot odraslih, dogaja pa se predvsem med izraščanjem mlečnih zob ter ob menjavi mlečnih s stalnimi zobmi. A kdaj je treba zaradi škrtanja skrbeti in kako ga lahko odpravimo? Odgovarja Bibina strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med.

Trači
31. 05. 2023 15.34

Anastasija Ražnatović splavila v petem mesecu nosečnosti

25-letna glasbenica in hči srbske turbofolk pevke Svetlane Ražnatović, vsem znane pod umetniškim imenom Ceca, je splavila v petem v mesecu nosečnosti.

Partnerski odnosi
07. 05. 2023 05.00

Razbijamo mite: Ali 'možev šiv' res obstaja?

Ste že slišali za možev šiv? Izraz se nanaša na dodaten šiv, ki naj bi ga nekatere ženske dobile pri šivanju prerezanega presredka po vaginalnem porodu. Zanimivost tega malega vozlička pa je seveda ta, da presega to, čemur je namenjen. Domnevno naj bi bil namenjen možu, saj naj bi omogočil zožitev nožnice in s tem večji užitek v spolnosti. Čeprav gre za precej mejno teorijo, je treba poudariti, da možev šiv ni niti sprejeta praksa niti potrjen medicinski postopek. Raziskovalci so večino dokazov o njem zbrali iz pričevanja porodnic in zdravstvenih delavcev. Gre torej za mit, neslano šalo ali urbano legendo?

Družina in odnosi
04. 05. 2023 05.00

5 mitov o materinstvu

Pričakovanje materinske vloge je vedno povezano z dvojnimi občutki – na eni strani se bodoča mamica neskončno veseli novega družinskega člana, po drugi strani pa je prisoten tudi strah. Bom kos novi vlogi? V današnjem času največ informacij najdemo kar na spletu, kjer na številnih forumih in skupinah za mlade mamice potekajo številni pogovori in deljenje nasvetov, kar pri mnogih povzroči zmedo. Katere informacije nimajo nobene povezave z resničnostjo in čemu sploh verjeti?

Zdrav otrok
27. 04. 2023 05.00

Otrok je padel na glavo. Kaj je treba storiti?

Kot v počasnem posnetku sem doživljala dogajanje, ko je moj takrat petletni sin padel v znak z meter in pol visoke škarpe. Po padcu je začel močno jokati in iz zadnjega predela glave se mu je vlila kri. Na rano sem mu pritisnila mokro brisačo, usedla sva se v avtomobil in oddrvela na urgenco.

Porodne zgodbe
16. 04. 2023 05.00

'Mislila sem si, da je bil lažni alarm in da je najhujše mimo'

"Do najinega dopusta v Dalmaciji sta manjkala še dva dneva. Sproščena in zadovoljna sem se odpravila na pregled, za katerega se mi tudi sanjalo ni, da bo zadnji pred porodom. Potem pa popoln preobrat. Ostati moram v bolnišnici. Maternični vrat se mi je tako močno skrajšal, da bi lahko vsak trenutek rodila. Jaz, ki sem bila šele v 28. tednu nosečnosti," svojo zgodbo začne mamica malega borca Gala Melita Hrastnik.

Vzgoja in vrtec
05. 04. 2023 05.00

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami

Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Nega in zdravje
04. 04. 2023 05.00

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?

Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Družina in odnosi
29. 03. 2023 10.34

'Žal mi je, da sem postala mati'

Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

Nosečnost
27. 03. 2023 05.00

Kaj razkriva menstrualna bolečina o poteku poroda?

Imate boleče in neprijetne menstruacije? Ta podatek lahko razkrije marsikaj o tem, kako naj bi potekal vaš naslednji porod.

Dojenje
13. 03. 2023 08.02

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?

Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Novice
01. 03. 2023 14.01

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"

Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Zdrav otrok
28. 02. 2023 05.00

5 preprostih načinov za zdravljenje škrlatinke pri otroku

Škrlatinka je pogosta kožna bolezen pri otrocih med 5. in 15. letom starosti. Preberite si pet preprostih načinov, kako lahko pri otroku pomagate ozdraviti škrlatinko.

Novice
27. 02. 2023 11.43

Hči pokojnega rock zvezdnika iskreno o odraščanju

Čeprav marsikdo misli, da je otrokom slavnih in bogatih v življenju postlano s cvetjem, je resnica mnogokrat ravno nasprotna. Škodo, ki jo povzroči pritisk, ki ga starši doživljajo zaradi svetovne prepoznavnosti, medijev in mnogokrat raznih odvisnosti od alkohola in droge, največkrat utrpijo ravno njihovi otroci.

Zdrav otrok
23. 02. 2023 05.00

Simptomi in zdravljenje rotavirusa: kaj morajo starši vedeti?

Rotavirus je najpogostejši povzročitelj akutne črevesne bolezni pri dojenčkih in majhnih otrocih. Obstajajo pa koraki, s katerimi lahko preprečite ali ublažite simptome bolezni. Tukaj dobite vse informacije, ki jih potrebujete.

Za mami
20. 02. 2023 08.34

Materinstvo ni lahko, a je še večji izziv za visoko senzitivne matere

Izraz visoka senzitivnost (občutljivost) se nanaša na osebo, ki ima bolj občutljiv živčni sistem, se bolj zaveda dražljajev v okolici in se lažje preobremeni, ko je v zelo stimulativnem okolju. Za matere to pomeni, da je čustveni tobogan materinstva lahko še toliko bolj intenziven, a obenem ima ta lastnost tudi veliko pozitivnih plati. Preverite, katere so to in kako poskrbeti zase.

Nosečnost
10. 02. 2023 05.00

To morate vedeti, če si zaželite tetovaže v obdobju nosečnosti

Čeprav posegi v telo v obdobju nosečnosti niso nekaj vsakdanjega, pa si nekatere ženske zaželijo tetovaže, ki bi jo opominjala na ta poseben čas, ko se v njenem telesu razvija novo bitje. Ob tem se seveda marsikomu poraja vprašanje – je to res varno in potrebno? Ni morda bolje počakati na čas, ko se otrok rodi? Obeležitev obdobja nosečnosti s trajno simboliko na koži je odločitev, ki zahteva skrben premislek. V nadaljevanju preverite, kakšna so potencialna tveganja in na kaj vse je treba biti pozoren.

Prehrana
02. 02. 2023 09.00

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem

Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Malček
19. 01. 2023 08.00

Kako izbrati ustrezno otroško opremo in oblačila?

Izbira opreme za otroka je lahko zahtevna, vendar pa lahko sledite naslednjim nasvetom, da boste izbrali pravo opremo za vašega otroka.

Družina in odnosi
12. 01. 2023 05.00

Kako ozdraviti ranjenega notranjega otroka

Delo z notranjim otrokom, imenovano tudi zdravljenje notranjega otroka, je način za reševanje naših nezadovoljenih potreb in celjenje ran navezanosti. Gre za notranje delo, pri katerem gremo globoko vase, da bi raziskovali občutke in tiste dele nas samih, ki so jih drugi morda spregledali, zavrnili ali označili za neprimerne. Na ta način preprečimo, da bi neprijetne izkušnje prenašali na naslednje generacije.

Po porodu
18. 12. 2022 05.00

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?

Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

Resnične zgodbe
05. 12. 2022 09.07

'Nikoli nisem čutila toliko bolečine kot takrat'

Naša zgodba se začenja kasneje kot pri večini, saj je bil sin Nik pri odkritju kraniosinostoze star eno leto. Danes je star dve leti in pol. Živahen, nasmejan, srčen, močan in ZDRAV.

Po porodu
04. 12. 2022 05.00

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu

So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1063