bolečine

Domač sirup za boleče grlo
Težko požiranje, hripavost, boleče žrelo – vse to so le nekateri simptomi vnetja žrela. Zahvaljujoč naravi in njenim darovom pa lahko naredite sirup, ki bo ublažil in pozdravil vnetje.

Kako z vadbo premagati nosečniške tegobe?
Ko je ženska noseča, je za njo to najlepše obdobje, kljub temu da v njeno življenje prinese veliko sprememb, tako fizičnih kot psihičnih. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako se učinkovito spopasti z morebitnimi zdravstvenimi težavami. Pilates je namreč način vadbe, s katero lahko preženete glavobol, omilite bolečine v križu, preprečite zatekanje nog, izboljšate spanec ...

Dojenje je zdravo
Dojenje je najboljši način prehranjevanja, saj je materino mleko zdravo za otrokovo rast in razvoj. Le-to je dragocenejše od kateregakoli proizvoda, ki zamenjuje materino mleko. Vsebuje hranljive snovi, ki otroka ščitijo pred boleznimi, hkrati pa je prilagojeno potrebam vašega otroka.

Kaj vse lahko počne nosečnica pozimi in česa ne sme?
Mrzla zima ne prizanaša tudi nosečnicam, ki morajo biti še posebej toplo oblečene in previdne, da jim ne spodrsne na ledu. S kakšnimi aktivnostmi se torej lahko ukvarjajo bodoče mamice in česa ne smejo početi v najbolj mrzlih mesecih?

Novost v ljubljanski porodnišnici
Obporodna epiduralna analgezija je po uspešno zaključenem skupnem projektu kliničnega oddelka za perinatologijo ginekološke klinike in oddelka za anesteziologijo UKC Ljubljana na voljo 24 ur na dan in vse dni v letu. Strokovni direktor klinike Adolf Lukanovič je dejal, da gre za velik korak k zagotavljanju visoko kakovostnih storitev.

Zvezdnica priznala: "Mislila sem, da bom med porodom umrla!"
Ameriška plesalka in zvezdnica resničnostnih šovov Snooki je pred dnevi rodila hčerkico, ki sta jo z zaročencem Jionnijem LaVallejem poimenovala Giovanna. Porod naj bi spremljali številni zapleti in hude bolečine, zaradi katerih je zvezdnica mislila celo, da bo umrla.

To mora znati vsak otrok!
Vsak otrok se mora slej ko prej naučiti samostojnega ščetkanja zob. Na to naj bi bil pripravljen okrog sedmega leta, kljub vsemu pa potrebuje še vedno nadzor staršev, da si bo pravilno in temeljito umival zobe ter pri tem odstranil vse obloge.

Z vrtcem pridejo tudi bolezni …
Vaš otrok je začel obiskovati vrtec in že kiha ter kašlja. To je povsem normalen pojav, saj je prvič v kontaktu z virusi in bakterijami, njegov obrambni sistem pa se še razvija. Kaj lahko storite, da ne obleži za več dni v postelji?

Za vse ljubitelje gob
Strokovnjaki s Centra za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana opozarjajo, da morajo biti ljudje še posebno previdni pri nabiranju gob, saj se hitro zgodi, da tudi dobri poznavalci gob lahko med njimi spregledajo kakšno strupeno. Vrhunec sezone nabiranja gob pa je letos že ta mesec.

Nepravilna uporaba ima negativne vplive
Po razmeroma hladnem poletnem obdobju bo ta konec tedna prišla otoplitev s pretežno sončnim vremenom in temperaturami do 30 stopinj Celzija. V vročih dneh so klime že skoraj nepogrešljive in prinesejo predvsem olajšanje. A je treba klimo prav izbrati, jo namestiti in vzdrževati. Sicer ima lahko tudi negativne vplive na zdravje.

To pomaga pri sončnih opeklinah!
Kako čim prej pomagati pri sončnih opeklinah? Ponujamo vam nekaj trikov prve pomoči, da ne rabite na vrat na nos odhiteti v lekarno ali k zdravniku. Če posledice sončenja niso prehude, in sicer v obliki mehurčkov, lahko pomoč resnično poiščete doma.

Kakršen oče, takšen sin
Le kdo se ne spomni Fredija Kranjca, simpatičnega udeleženca lanskoletnega šova 'Gostilna išče šefa'? S svojo dobro voljo je skrbel za dobro vzdušje v ekipi in njihovo tekmovanje primerjal z nogometom, ki ga redno spremlja. A bilo je tudi kar precej težkih trenutkov, saj priznava, da je ves čas močno pogrešal ženo Tamaro in sinčka Nika, ki že kaže na to, da bo šel po očkovih stopinjah.

Poletni razvrat slovenskih najstnikov
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opažajo, da je čas dopustov oziroma počitnic pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos spolno prenosljivih okužb. Zato mladim pri spolnih odnosih priporočajo najbolj zanesljivo metodo zaščite - t. i. dvojno zaščito, ki pomeni dosledno uporabo kondoma in hkrati uporabo drugih kontracepcijskih metod.

Kaj je pomembno pri telovadbi?
V času nosečnosti se telo zagotovo spremeni – sklepi in vezi se zrahljajo, zaradi česar se poveča možnost najrazličnejših poškodb, zaradi večanja telesne teže pa se ustvari dodaten pritisk na medvretenčne ploščice, medtem ko vse večji trebuh poveča obremenitev hrbtenice oziroma hrbtnih mišic. Prav zato strokovnjaki priporočajo, da mlade mamice postopoma pričejo z vadbo.

Upoštevajte opozorila!
V Ljubljani se je začelo srečanje Zastrupitve s strupenimi rastlinami, ki ga organizirata sekcija za klinično toksikologijo Slovenskega zdravniškega društva in center za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Spregovorili bodo tudi o zastrupitvah z rastlinami, podobnimi čemažu, ki so spomladi še posebej pogoste.

Slovenija: Število obolelih naraslo
Slovenija sodi med države, kjer je visoka verjetnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Lani je število obolelih za lymsko boreliozo, ki je najpogostejša bolezen, ki jo prenaša klop, in klopnim meningoencefalitisom občutno poraslo. Strokovnjaki zato opozarjajo na preventivo, saj se s toplejšimi meseci prične tudi aktivnost klopov.

Higienski vložki DRION: varno, higienično in naravno
Podjetje Vitalzen predstavlja inovacijo na področju ženske higiene: varne, higienične in udobne vložke, ki pomagajo varovati vaše zdravje in počutje

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!
Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Čudodelna moč kokošje juhe
Že v 12. stoletju so poznali čudodelno moč kokošje juhe med prehladom. Takrat jo je zdravnik celo predpisoval kot zdravilo, če je bil kdo prehlajen ali je imel astmo.

Čudežen vpliv uspavank
Najnovejše raziskave so pokazale, da uspavanke otrokom pomagajo, da lažje zaspijo, da ob njih občutijo manj bolečine, obenem pa se jim bitje srca umiri. Vrteli so jih tudi bolnim otrokom in oni so se zaradi takšnih pesmic počutili bolje.

Znani Slovenec o bolezni
December je tu in marsikateri otroci se ne morejo brezskrbno sprehajati po mestu in opazovati lučke, saj so prikovani na postelje. Toda malim bolnikom se bodo vkratkem zaiskrile oči, saj jih bo v Pediatrični kliniki v Ljubljani obiskalo šest božičkov, ki pa ne bodo kar tako. Spustili se bodo namreč s strehe po zunanji strani stavbe naravnost v njihove sobe.

Znana Slovenka štiri mesece noseča!
Ana Žontar Kristanc, ki je letos dahnila usodni da, bo čez pet mesecev zibala. Voditeljica oddaje Ana kuha je kljub jutranjim slabostim in bolečinam v križu presrečna, da v njej raste bitjece.

Kaj se skriva za vrati slovenskih porodnišnic?
Po devetih mesecih končno napoči trenutek, da spoznate novega družinskega člana. S porodno babico Andrejo Horžen iz kranjske porodnišnice smo se pogovarjali, za kakšen porod se lahko odločijo ženske, ali upoštevajo porodni načrt, kakšno je prvo spoznavanje z drobnim bitjem …

'Noseča sem!'
Kaj se dogaja z otrokom in mamico v drugem in tretjem trimesečju? Na vprašanje nam je odgovorila ginekologinja Marija Ocvirk, ki nam je zaupala tudi, kdaj mora nosečnica nujno na pregled h ginekologu. Pojasnila je, kako ločiti lažne in prave popadke in kateri so prvi znaki poroda.

Čudež novega življenja
Minevajo tedni in prvi meseci, odkar ste izvedeli, da ste noseči. Vaše telo se spreminja, pridobivate na teži, vaši hormoni divjajo. Ali morate sedaj, ko v vašem trebuhu raste bitje, biti še bolj previdne? Ali je dobro, da se še naprej veliko gibate? Kaj storiti, če zbolite? Ginekologinja Marija Ocvirk je odgovorila na številna vprašanja o prvem tromesečju nosečnosti, ki jih je za video šolo za mamice postavila mamica Darja Šolar.

Vse, kar si niste upali na glas vprašati
Starševstvo je najlepši izziv na svetu. Ste pripravljeni nanj? Preberite si koristne nasvete o tem, na kaj vse mora ženska paziti, preden zanosi. Ginekologinja dr. Marija Ocvirk predvsem poudarja, da se mora bodoča mamica odreči slabim razvadam in živeti čim bolj zdravo. Pri tem pa ne sme pozabiti na jemanje folne kisline, ki je pomembna za razvoj ploda.

Kdaj je antibiotik dejansko potreben?
Seveda želite, da otrok čim hitreje okreva, toda vedno ne potrebuje antibiotičnega zdravljenja. Antibiotik je učinkovit le takrat, ko gre za bakterijsko vnetje, pri virusnem žal ne pomaga. Bakterijska vnetja so po navadi vnetja ušes, sinusov, žrela, virusna pa prehlad, bronhitis, bolezni, ki jih spremljajo bruhanje in driska.

Žalostna usoda Lare iz Murske Sobote
Smo Skupina za pomoč Lari in smo se odločili pomagati naši sodelavki in prijateljici Urški Selčan iz Murske Sobote. Njeni hčerki je ime Lara, je polna pozitivne energije in vedno nasmejana, kljub temu da se ne more gibati, ne more sedeti, pri vsakem gibu in kretnji potrebuje pomoč … Preberite si Larino zgodbo, ki jo je napisala njena mamica Urška.

Brezskrbno potovanje z dojenčkom
S partnerjem ste se lahko še do nedavnega spontano odpravili na pot, vzeli ste le nujne stvari in se podali dogodivščinam naproti. Sedaj imate še enega družinskega člana in potovanje morate skrbno vnaprej načrtovati. Kako bo pot zabavna, kako lahko preprečite slabost v avtu? Česa nikakor ne smete pozabiti doma?

Ali rojevanje boli?
Po devetih mesecih čaka žensko veliki finale – porod, končno bo lahko spoznala otročka, ki ga je nosila pod srcem. Poleg velikega pričakovanja, poleg neskončne ljubezni, ki jo čuti do drobnega bitja, jo je obenem strah. Poraja se ji vprašanje, še posebej, če je prvorodka, ali je porod boleč.