ali

Zakaj se prepiramo s tistimi, ki jih imamo najraje?
Večina jih trdi, da se najpogosteje prepirajo z ljudmi, ki so jim blizu: prijatelji, partnerji ali sorodniki. Zakaj je tako?

Najstnik in jaz 'kofetkava'
Najstnik in jaz ne sestavljava več kock skupaj, ampak 'kofetkava' in 'čvekava'. To je preobrat, na katerega sem se morala navaditi predvsem jaz ...

10 povedi, ki jih morate izreči!
Minili so časi, ko so očetje večino časa preživeli zdoma in je otroke vzgajala le mama. Danes imajo tudi pripadniki moškega spola pomembno vlogo pri odraščanju otroka. Tokrat bomo izpostavili vpliv očkov na hčerke. Kaj vse jim lahko rečejo, da se bodo počutile ljubljeno, da bodo zrasle v srečne in samozavestne ženske?

Kostanjeve kreacije
Kostanjeve kreacije, nastale izpod otroških rok, bodo izvrstna popestritev dnevne ali otroške sobe, venček pa lahko obesite na vhodna vrata in tako izrazite dobrodošlico gostom. Naj v vašem domu zapiha jesenski vetrič ...

Kako okrepiti imunski sistem?
Ječmenova trava pomaga pri krepitvi obrambnega sistema in zdravljenju različnih obolenj. Kako jo lahko uživamo in ali je primerna za nosečnice, otroke in starejše, smo se pogovarjali s certificirano nutricionistko in svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog Karlo Klander.

Tretjina vseh gospodinjstev enočlanskih
V 820.541 zasebnih gospodinjstvih v Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.024.604 prebivalcev, kar je 98,1 odstotka vseh. Število gospodinjstev z manjšim številom članov še naprej narašča. Enočlanske predstavljajo že tretjino vseh gospodinjstev, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Posiljene deklice, ki so postale mame
Fotografinja Linda Forsell je s serijo fotografij Children Having Children razkrila kruto realnost mnogih deklet iz Gvatamale. To, kar je šokiralo fotografinjo, je prisotnost incesta, ki je v mnogih delih te dežele normalen.

Vsaka sedma družina v Sloveniji zunajzakonska skupnost
Vsaka sedma družina v Sloveniji je zunajzakonska skupnost, med družinami z otroki, starimi do šest let, pa vsaka tretja, navaja državni statistični urad. Prvič objavlja tudi podatke o družinah istospolnih partnerjev, ki jih je bilo 81.

Kako pospraviti omaro, da bo prostor za jesenska oblačila?
Poletje se poslavlja in hladnejši dnevi trkajo na vrata. Čas je, da se lotite pospravljanja omare in na nižje police zložite toplejše hlače, puloverje, srajce …

Uspešna presejalna genetska diagnostika povišanega holesterola za otroke
Raziskovalci medicinske fakultete ljubljanske univerze in Pediatrične klinike UKC Ljubljana so prvi dokazali učinkovitost programa populacijskega presejanja otrok za povišan holesterol pri odkrivanju bolnikov, ki imajo povišan holesterol v družini. Ugotovili so, da je pri dveh tretjinah pregledanih petletnikov povišan holesterol genetskega izvora.

Izvedela šokantno novico
Tasha Trafford je leta 2012 izvedela, da ima kostnega raka, lani pa po dolgotrajnem in mukotrpnem zdravljenju dobila takšne rezultate, ki so ji dovolili, da nadaljuje normalno življenje. Dnevi so minevali in ona je zanosila. Takrat pa je izvedela šokantno novico: rak se je vrnil!

S temperaturno metodo do hitrejše zanositve
Bazalna telesna temperatura je dober pokazatelj, kdaj se bliža vaša ovulacija. Spremljajte jo skozi tri menstruacijske cikle, predvidite svoje plodne dni ter tako povečajte možnost, da zanosite.

Znanstveniki ustvarili človeško spermo
Francoski znanstveniki so iz zarodnih celic neplodnega moškega ustvarili spermo, a za zdaj ne vedo, ali v laboratoriju ustvarjene semenčice tudi 'delujejo'.

Ko Slovenka postane mama ...
Med ženskami v Sloveniji, ki imajo 15 let ali več, še ni rodila vsaka četrta, kažejo podatki statističnega urada (Surs). Vsaka mati je v povprečju rodila dva otroka. Med 25-letnicami ima otroke vsaka peta, med 30-letnicami pa vsaka druga. Najnižji delež žensk, ki niso nikoli rodile, najdemo v starostni skupini od 60 do 69 let.

Najpogostejši imeni za deklico in dečka, ki spominjata na pojav iz narave
Izbira imena je za starše zelo odgovorna naloga. Med imeni, ki nas spominjajo na pojave iz narave, sta najpogostejša Val in Zarja.

Zakaj je sestavljanje kock koristno?
Malčki med prvim in drugim letom starosti se radi igrajo. Skozi igro pa se lahko marsikaj naučijo – tudi govora. Zelo učinkovite pri tem naj bi bile kocke za sestavljanje.

Mogoče ste si sami krivi, ker ste neprespani!
Vsi starši sanjarijo o tem, da bi njihov otrok od prvega dne, ko ga prinesejo iz porodnišnice, spal vso noč. Žal, večina jih tega ne storiti tudi, ko dopolnijo eno leto. Zakaj? Preberite si, mogoče ste si sami krivi, ker ste neprespani zaradi nenehnega otrokovega zbujanja ponoči.

Koliko študentov je v Sloveniji?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja zaradi upada številčnosti generacij vsako leto manj. V študijskem letu 2014/15 se jih je vpisalo 83.700 oz. 7000 manj kot v predhodnem letu. Med mladimi študira skoraj vsak drugi, povprečni diplomant je star manj kot 25 let.

Za intimno zdravje skrbim s pomočjo narave
Slej ko prej se skoraj vsaka od nas sreča z okužbo nožnice ali zunanjega spolovila, po statistiki kar 75 odstotkov žensk vsaj enkrat v življenju. Težave povzročajo bakterije oziroma glivice, ki porušijo ravnovesje naše nožnice.

Njuna hčerka ne bo živela dolgo
Že ob rojstvu so pri Abigail Jones ugotovili, da ima tumor. Žal operacija ni izvedljiva, zato deklica ne bo živela dolgo. Kljub vsemu pa bo imela najlepše življenje, ne glede na to, ali bo kratko ali dolgo.

Gibanje je življenje in življenje je gibanje
Začela se bo letošnja Simbioza giba, ki bo pod geslom Gibanje je življenje in življenje je gibanje do nedelje potekala na več kot 300 lokacijah po Sloveniji. Vse od najmlajših do najstarejših vabijo, da se udeležijo brezplačnih programov: od plesa do nordijske hoje. Letošnji vseslovenski projekt bodo odprli danes na Fakulteti za šport v Ljubljani.

Kako pogosto prati igračke?
Otroci so lahko izpostavljeni bakterijam do določene mere. Nekatere igračke lahko operete enkrat mesečno, druge, predvsem tiste, ki večkrat padejo na tla in jih otrok daje v usta, morate oprati večkrat tedensko.

Ali je ženska lahko znanstvenica?
Javnomnenjska raziskava znotraj petih zahodnoevropskih držav je pokazala, da kar dva od treh vprašanih menita, da ženske nimajo potrebnih lastnosti za uspeh v znanosti. Kar 67 odstotkov anketirancev je naštelo vsaj en razlog ali pomanjkljivost pri ženskah, ki jim onemogoča, da postanejo dobre znanstvenice, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Mame ponoči 'surfajo'
Štiri od desetih mam, ki ponoči znova uspavajo jokajočega dojenčka, se ne vrnejo v posteljo, temveč prižgejo računalnik. Namesto da bi si privoščile spanec, na forumih klepetajo s sorodnimi dušami.

Umorila je mamo, nato pa objavila tole fotografijo
Kruto. Brutalno. Hladnokrvno. Tako naj bi po mnenju danskega sodišča 15-letna Lisa pred letom dni zabodla svojo mamo. In to kar 20-krat. Zato bo morala naslednjih devet let preživeti v zaporu. O tem, kaj se je z najstnico dogajalo pred hudim zločinom, je pred dnevi za lokalne medije spregovoril njen očim Jens Römer Holtegaard.

Rodila bo v morju, njena porodna babica pa bo delfin
Znano je, da se vse več žensk odloča za porod v vodi, toda Dorina Rosin se je odločila narediti korak dlje. Rodila bo v morju, njena porodna babica pa bo delfin.

To počnejo vsi, ki pričakujejo otroka!
Ne glede, ali pričakujete prvega ali drugega, ali celo tretjega otroka, skupaj s partnerjem počneta smešne stvari. Ko si boste ogledali ta posnetek, se boste zagotovo spomnili na kakšno situacijo, ki se je pripetila tudi vam.

Kaj storiti, če otrok krade?
Otroci kradejo zaradi različnih vzrokov, predvsem pa zato, ker se ne znajo kontrolirati, ker želijo izpolniti svoje potrebe ali pritegniti pozornost staršev, ker nimajo kontrole nad življenjem. Kako morate kot starši ukrepati dovolj zgodaj, da majhne kraje ne prerastejo v velike?

Zdrav zajtrk za otroke
Nimate ideje, kaj pripraviti za zajtrk otrokom, ne da bi se pri tem dolgo vrteli po kuhinji? Postrezite jim ovsene kosmiče z mandlji in brusnicami!

20 stvari, ki jih moški mora vedeti o nosečnosti
Res je, da ste vi noseči, toda partner vam bo stal ob strani vseh devet mesecev. Dobro je, da mu poveste nekaj dejstev o nosečnosti, da se potem ne bo ves čas čudil in da vas bo brez strahu spremljal v porodni sobi.