akutno

Je otroška levkemija ozdravljiva?
V Sloveniji za limfoblastno levkemijo zboli letno približno 15 otrok. Prvi znaki, ki kažejo na to bolezen, so podplutbe, krvavitve iz sluznice, izpuščaj, utrujenost, bledica, bolečine, povečane bezgavke … Zdravljenje poteka s kemoterapijo, ozdravitev je 80-odstotna.

STRAST BIVANJA - poslovite se od alergij in draženja kože!
Sodeč po raziskavah strokovnjakov so alergije v zadnjih desetletjih v velikem porastu, kar je med drugim mogoče pripisati tudi spremembi kakovosti prehrane, onesnaženosti, stresnem tempu življenja in nekaterim drugim spremljajočim dejavnikom.

Povečano število trebušnih viroz in respiratornih obolenj
Število akutnih okužb dihal je v zadnjem tednu nekoliko naraslo, poročil o gripi še ni veliko. Tudi v ZD Ljubljana gripe za enkrat še niso zaznali, beležijo pa povečano število trebušnih viroz in respiratornih obolenj, zlasti pri otrocih. Čeprav sezona gripe še ni v polnem razmahu, je cepljenje priporočljivo vsem, ki jih okužba posebej ogroža.

Kako zmanjšamo možnost okužbe?
Preberite si ključna priporočila za zmanjšanje tveganja za okužbe.

Dramatična zgodba iz porodnišnice
Link se je po zapleteni operaciji kot nedonošenček rodil konec septembra, njegov brat dvojček Logan pa je na svet prijokal kar mesec dni za njim. Sta to dvojčka z največjo razliko v starosti?

Kaj storiti pri atopijskem dermatitisu?
Vse več otrok ima atopijski dermatitis, kronične alergijske bolezni kože, do katere pride zaradi motenega delovanja lojnih in znojnih žlez. Z Brigito J. Koračin, mag. farm., smo se pogovarjali, kako negovati takšno kožo in čemu se izogniti.

Informacije o alergijskih boleznih in anafilaksiji
Te dni tudi v Sloveniji pod okriljem Evropske akademije za alergologijo in imunologijo (EAACI) poteka mednarodna kampanja o alergijah. Letos je posvečena prepoznavanju in ukrepanju v primeru anafilaksije. To je zelo huda alergična reakcija, ki jo najpogosteje sprožijo določene vrste hrane, piki žuželk in nekatera zdravila.

Pozor! Izbruh nalezljive bolezni v Sloveniji!
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je danes razglasil izbruh ošpic v Sloveniji, saj je bil doslej obveščen o 11 bolnikih, pri katerih je bil postavljen sum na ošpice. Pri petih od teh so ošpice že laboratorijsko potrjene. Domneva se, da so se vsi okužili na nedavni mednarodni razstavi psov v Šempetru pri Gorici.

V Sloveniji porast okužb
V Sloveniji krožijo različni povzročitelji okužb zgornjih in spodnjih dihal. Kot navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, so potrdili prisotnost gripe v vseh slovenskih regijah, virusa pandemske gripe letos še niso laboratorijsko dokazali. Intenzivno je tudi kroženje respiratornega sincicijskega virusa, ki resno ogroža majhne otroke.

Plavanje in driska
Čeprav v zadnjih dneh vreme ni takšno, da bi nas vleklo v bazene, jezera in reke, se v naslednjih tednih vseeno obetajo višje temperature in s tem tudi želja in potreba po hitri ohladitvi ali lenarjenju v prijetno topli vodi.

Poletna driska – kje vse se skrivajo bakterije, ki jo povzročajo?
Na leto je v Sloveniji prijavljenih 10.000 do 15.000 primerov infekcijske driske. Bolezen je sicer še precej pogostejša, saj bolniki z blago obliko bolezni zdravnika pogosto niti ne obiščejo. Visoke temperature omogočajo hitrejše razmnoževanje bakterij, ki povzročajo drisko, zato so v toplih mesecih driske pogostejše.

Ko pride do distresa ploda ...
Najpogostejša vzroka fetalnega distresa sta popuščanje funkcije posteljice in pomanjkanje kisika zaradi oviranega pretoka krvi skozi popkovnico. O tem, kdaj je stanje resno in kaj to pomeni za nosečnico in plod, smo se pogovarjali z vodjo oddelka za perinatologijo v kranjski porodnišnici mag. Ireno Virant, dr. med., spec. ginekologije in porodništva.

Kaj storiti pri poškodbi zoba?
Ko se otrok udari v zobe, dlesni in usta, starši v paniki ne vedo, kaj morajo storiti. Kako reagirati, nam je svetoval mag. Marko Miljavec, dr. dent. med., ki nam je tudi razložil, kakšne so lahko posledice poškodb mlečnih zob, obzobnih in trdih tkiv …

Kako pravilno odstraniti klopa?
Klop pri ugrizu porine svoj "rilček" globoko v kožo in se tam zasidra z dvema kaveljčkoma. Prenašalci različnih bolezni so lahko zelo nevarni za vaše in otrokovo zdravje, zato preverite, kje se zadržujejo, kako se lahko zaščitite, katere bolezni prenašajo in kako jih pravilno odstranite.

VIDEO: Pomoč pri težavah z zaprtjem
Po statističnih podatkih ima v Sloveniji četrtina otrok težave z zaprtjem. Center za zdravljenje bolezni otrok v Šentvidu pri Stični ima poseben program, t. i. šolo kakanja, s katero pomagajo odpraviti tovrstne težave. Tako otroke kot tudi starše podučijo o zdravem načinu prehranjevanja in toaletnem treningu.

Norovirusi na pohodu
Trenutno so na pohodu norovirusi, s katerimi se lahko okužijo tako mlajše kot starejše osebe. Prvi znaki okužbe so bruhanje, driska in slabo počutje. Kako preprečiti, da v postelji ne obleži vsa družina?

Driska pri otrocih
Otroci imajo lahko tudi poleti akutno ali kronično obliko driske. Vzroki zanjo pa so lahko zelo različni. Glavni povzročitelji so črevesne okužbe.

Homeopatija lahko pomaga tudi otrokom
V prvi polovici aprila so homeopatska zdravila prišla tudi na police naših lekarn. Številni, ki se z njo še spoznavajo, pa se sprašujejo, ali je homeopatsko zdravljenje primerno za otroke.

Da bi zbral dovolj denarja za kemoterapijo, petletnik prodaja svoje risbice
Družina Reed je potrebovala denar, da bi lahko pokrila stroške zdravljenja majhnega Aidana. Želeli so celo prodati hišo, ampak dečkova teta se je domislila, da lahko prodajo njegove risbe.

Triletnik bratu rešil življenje!
Devetletni Williem je že dvakrat zmagal v bitki z levkemijo. Drugič mu je življenje rešila presaditev kostnega mozga, ki mu ga je daroval njegov triletni bratec!

VIDEO: Gripa pri otrocih
Otroci so v hladnih zimskih dneh pogosteje prehlajeni. Teče jim iz nosu, lahko kašljajo in imajo povišano temperaturo. Vse to pa lahko vodi tudi v druge bolezni. Kako pri otroku ločimo prehlad od gripe, nam je razložila pediatrinja dr. Lucija Gobov.

VIDEO: Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri.