a vseeno

'Jedel je z mojega krožnika, spal pa v njeni postelji'
Ne vem, kaj se je zgodilo z mojim življenjem. Sem mama dveh čudovitih deklic in žena, ki ji pred očmi razpada desetletni zakon.

'Rodil se je najin fantek Svit. Toda ta fantek ni zajokal'
Misli mi odrinejo na konec avgusta leta 2019, ko sem imela pri ginekologinji redni pregled v nosečnosti. Ker imam sama sum na APS (antifosfolipidni sindrom), mi je izdala še napotnico za preventivni pregled v Ljubljani.

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

"Mami, kdaj bom lahko počel vse, kar si želim ... brez tvojega dovoljenja?"
Matevža je zanimalo, koliko moraš biti star, da ti ni treba več staršev vprašati za dovoljenje. V smehu sem mu odgovorila, da me ne bo treba več ubogati, ko bo imel svojo upokojensko kartico.

Triki in nasveti za vse zaposlene mamice
Svojemu otroku želite dati svoj čas, ljubezen, varno zavetje, topla oblačila, izobrazbo, zabavo in še in še, ampak včasih mora mamica delati in tudi to je ljubezen.

'Ko sina ni ob meni, mi manjka del sebe'
Vsi si želimo v življenju najti pravo ljubezen. Nekaterim se to zgodi prej, drugim pozneje. Ni pravega ali napačnega načina, kako jo najti, in tako se je Elena Costrov odločila, da jo poskuša najti v šovu Sanjski moški. Gregorju Čeglaju je takoj povedala, da jo doma čaka sinček David, vseeno pa fantiča močno pogreša. V tokratni epizodi bo z njim govorila po videoklicu, dekletom pa bo zaupala tudi svoje strahove. Medtem bo ena izmed ostalih tekmovalk spregovorila o svoji izkušnji s spontanim splavom.

Tako pravilno namestite varnostni pas v pozni nosečnosti
Veste, kako pravilno namestiti varnostni pas, če ste v pozni nosečnosti? Za vas je postopek pripenjanja z varnostnim pasom demonstrirala Avstralka Nikki.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Poznano? Ko je treba v šolo, bi spali, med vikendom pa so vsi razčuti že ob 6. uri
Spet je mimo jutro, ko se je Matic še iz postelje drl, kako zelo je on še zaspan in da naj ga jaz uredim, ko je Mija ponosno in vsa zaljubljena sama vase prikorakala iz sobice v najlepši in hkrati najbolj nepraktični oblekici in ko je Matevž že pol ure na vratih nemirno drencal, pritožujoč se, da bi on pa zdaj res že šel v šolo in da je naveličan stalnega čakanja.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?
Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

Sanjski moški ob materinskem dnevu: 'Vse, kar mame delajo, je neprecenljivo'
Materinski dan je dan, ko se večina izmed nas še posebej zaveda vsega, kar matere storijo za nas, po težkem in žalostnem otroštvu pa tega zagotovo nikoli ne pozabi 30-letni Gregor Čeglaj, ki bo v šovu Sanjski moški kmalu iskal ljubezen svojega življenja, s katero si tudi sam želi osnovati svojo družino. Mi smo ga obiskali na setu snemanja šova in ga povprašali, kaj bi rad ob materinskem dnevu sporočil vsem mamam in predvsem svoji.

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?
Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

Zid, ki ločuje države in tudi družine
Julija 2019 je kalifornijski profesor Ronald Rael na svojem Instagramovem profilu objavil posnetek guganja skozi zid, ki ločuje Mehiko in ZDA. Objava igranja, veselja in sreče je postala viralna, saj je vsaj simbolično predstavljala moč povezovanja skozi zid, ki je bil v prvi vrsti zgrajen z namenom ločevati in deliti. Otroci in starši na obeh straneh, v Mehiki in v ZDA, so se gugali približno 20 minut, nato so gugalnice umaknili. Zdaj so tri rožnate gugalnice prejele priznanje.

V Sloveniji so v zadnjih 30 letih zabeležili 8 primerov namišljenih nosečnosti
Za namišljeno nosečnost imamo mnogo izrazov: lažna, neprava, fantomska, ponarejena. Gre za nosečnost, ki se zdi kot prava in vključuje številne simptome, a ni resnična. Nekatere ženske intuitivno vedo, da so noseče, še preden sploh naredijo test nosečnosti. Druge novico izvedo pri ginekologu, ki jim na podlagi ultrazvočnega pregleda potrdi nosečnost. So pa tudi zelo redki skrajni primeri, ko si ženska tako močno želi otroka, da verjame, da je noseča. Pri tem se pojavljajo celo fizični znaki in simptomi, ki še podkrepijo njeno prepričanje. Zanimivo je, da so v preteklosti motnjo zabeležili tudi pri moških.

Je vaš otrok ribica? Svet vidi drugače kot ostali
Februarja in marca se rojevajo male horoskopske ribe. Preverite, kakšni so otroci, ki so rojeni v tem znamenju!

Obvezno cepljenje in vpis v vrtec - to morate vedeti
Bližajo se vpisi v novo vrtčevsko leto in po sprejemu novele Zakona o nalezljivih boleznih, po kateri morajo javni vrtci in javno sofinancirani programi zasebnih vrtcev zavrniti vpis necepljenih otrok, se pojavljajo določena vprašanja. Med drugim starše zanima, katera zdravniška potrdila bo potrebno predložiti ob vpisu, ali lahko vrtec še naprej obiskuje otrok, ki je sicer že vpisan, a ni bil cepljen, in ali se lahko vpiše otrok, ki je v postopku pridobitve odločbe o opustitvi cepljenja. Odgovore in pojasnila so podali na ministrstvu za zdravje.

Žalostna izpoved očeta hčerke z levkemijo
Pred dnevi je svetovno znana in priljubljena pop glasbenica Taylor Swift navdušila oboževalce po vsem svetu, ko je po sodnem sporu, zaradi katerega je ostala brez avtorskih pravic za pesmi, ki jih je napisala sama, začela izdajati nove verzije svojih največjih hitov. Prva pesem, ki jo je izdala, je bil njen velik hit Love Story, ki jo je leta 2008 izstrelil med zvezde, tokrat pa jo je posvetila svojim oboževalcem. Med njimi prav posebni deklici, ki je žal ni več med nami.

Vsem mamicam, ki se borijo za svojega otroka - same
Zgodilo se je nekaj najlepšega, nekaj kar te bo spremljalo vse življenje, to malo bitje, brez katerega ne moreš več živeti, saj si postala mama. In potem se je zgodilo še nekaj... Postala si tudi mama, ki bo sama skrbela zanj.

"Kako sem uživala ... pri jedi sladoleda na kavču v popolni samoti!"
Saj veste, da imam naše tri "sončke" rada do lune in nazaj, pa še enkrat naokoli in vse do neskončnosti. Ampak vseeno sem neizmerno uživala, ko sem bila včeraj popoldne čisto sama doma. Za približno tri ure je bila cela hiša popolnoma prazna. Tiha. Tako tiha, da sem lahko slišala sama sebe razmišljati. Po več kot pol leta.

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?
Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Zaradi občutka slabe vesti delamo tudi napake
Želimo si biti najboljši starši, a včasih ne zmoremo vsega, kar smo si zadali, saj smo razpeti med tisoč in eno obveznostjo in časom, ki si ga želimo preživeti s svojim otrokom. Slaba vest je tako vedno prisotna, saj se nam zdi, da nikoli ne naredimo dovolj.

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku
Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

Za vse ločene očete
Nekoč ste jo morali ljubiti ali imeti radi, da ste se odločili daniti usodni da, v dobrem in slabem. Potem pa se je nekaj prelomilo in vajin odnos so prekinili vse pogostejši prepiri in na koncu tudi ločitveni papirji, otroci pa so ostali razpeti med vama.

Nasveti za nepozabno zabavo za rojstni dan – doma
Rojstni dan otroka je predvsem tisti dan, ko si želimo, da bi se imel naš nadobudnež resnično lepo, a kaj ko včasih nimamo prave ideje, kako bi se vsega skupaj sploh lotili. Za vas smo pripravili nekaj koristnih predlogov, ki vam bodo zagotovo pomagali pri organizaciji najboljšega rojstnega dne.

"Imam pet hrušk. Koliko jih imam, če dam eno Matevžu in eno Miji?" – "Pet!"
Učenje matematike na daljavo: "Matic, imam pet hrušk. Eno dam Matevžu in eno Miji. Koliko hrušk mi ostane?" – "Pet." – "Ne, Matic. Imam pet hrušk. Koliko mi jih ostane, če dam eno Matevžu in eno Miji?" – "Pet." – "Ne, Matic. Vzemi leseno računalo, da ti bo lažje. Poglej. Imam pet hrušk. Zelenih. Eno dam Matevžu in eno Miji. Koliko hrušk imam?" – "Pet." – "Ne, Matic!" – "Ja, mami. Matevž ne mara hrušk, sploh pa ne zelenih, in Mija ni lačna. Ostane ti pet hrušk!"

Najpogostejši razlogi, zakaj otroci lažejo
Otroške laži oziroma prirejanje resnice so normalen del otrokovega razvoja, pri čemer gre največkrat za tako imenovane ’bele laži’, ki niso škodljive. Je pa vseeno treba otroku vztrajno privzgajati pomen iskrenosti in poštenosti ter ugotoviti, zakaj laže. Morda želi pridobiti vašo pozornost, doseči nekaj, kar si močno želi, ali pa se le želi zaščititi pred vašimi reakcijami.